Приватною військовою компанією часто називають "Групу Вагнера" – банду найманців з Росії, які за гроші їдуть воювати в інші держави. За різними підрахунками угруповання нараховує від чотирьохсот до двох з половиною тисяч бійців. Їх залучають до виконання особливих завдань

"Причетні до виконання ряду делікатних завдань, де не можуть з тих чи інших причин брати участь офіційні силові відомства Російської Федерації, – вказав координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець.

Вперше про "вагнерівців" заговорили у 2014-му. Група допомагала "зеленим чоловічкам" захоплювати Крим. Потім найманців перекинули на Донбас. В їхні обов'язки входили зачистки серед бойовиків.

Читайте також: США лякають росіян і перейшли до наступальної тактики, – експерт

Наступна гаряча точка – Сирія. Там у кривавих боях за Пальміру загін зазнав серйозних втрат.

"За нашими даними, близько 40-50 людей загинули за весь час діяльності", – зазначив Машовець.

Після втрат у сирійській операції підрозділ потребував термінової доукомплектації. Якщо спочатку до квазіармії брали здебільшого колишніх російських військових і силовиків, то після Пальміри вимоги до кандидатів знизили. Одним з ресурсів стали сепаратисти зі Сходу України.

Ми стали часто помічати, що у загиблих бійців ПВК "Вагнера"по біографії ніякого армійського минулого немає зовсім. Єдине, що вони брали участь в боях на Донбасі як сепаратисти,
– сказав експерт Conflict Intelligence Team Руслан Лєвієв.

Слова експерта підтверджують анкети найманців, які потрапили до рук російського видання "Фонтанка". Судячи з них, до "Групи Вагнера" записувались здебільшого безробітні, нерідко судимі люди. Більшість в минулому займались бойовими мистецтвами.

Автору статті Денису Короткову після публікації прихильники "вагнерівців" почали погрожувати. Кореспонденти 24 Каналу спробували зв'язатися із журналістом, щоб дізнатися більше про кишенькову армію. Утім, він з політичних причин відмовив.

У теперішніх обставинах українська преса не може з різних причин досить об'єктивно цю тему висвітлювати, тому я утримаюсь від коментарів,
– сказав Коротков.

У своїй статті Коротков пише про загиблого бійця Олександра Карченкова. Його посмертно нагородили орденом "За мужність". За даними ЗМІ, Карченков воював у складі "Групи Вагнера".

Читайте також: В Росії вбили двох колишніх силовиків СБУ-зрадників України

В офіційних списках загиблих його немає. Експерти пояснюють – втрати загону Міноборони Росії не враховує. Адже найманці не належать до жодної офіційної силової структури.

Та російським журналістам вдалось знайти докази, що група Вагнера таки пов'язана із владою і виконує її накази.

База ПВК "Вагнера" знаходиться на одній території з базою 10-ї бригади спецназу ГРУ. І сама база ПВК "Вагнера" охороняється російськими солдатами. Плюс до Сирії вони доставляються транспортом Міністерства оборони Росії. Якійсь приватній компанії неможливо взяти в оренду військовий літак і використовувати його як транспортний,
– пояснив експерт Conflict Intelligence Team Руслан Лєвієв.

Крім цього, командир приватної армії Дмитро Уткін, саме він відомий під позивним "Вагнер", засвітився на офіційному прийомі в Кремлі. Про це свідчить спільне фото з Володимиром Путіним. До 2013-го року Уткін служив у головному розвідувальному управлінні Міноборони Росії.

Дмитро Уткін у Кремлі

На початку цього року "Група Вагнера" повернулась в Сирію. Зараз головне завдання найманців – охорона нафтових районів. І це ще один доказ причетності російської влади до діяльності квазіармії. Урядові організації Сирії уклали договір із російською компанією "Євро Поліс". Вона зобов'язалася звільняти і захищати нафтові поля і заводи на території, де зараз служать бійці "Вагнера". В обмін на це "Євро Поліс" отримала право на чверть видобутих нафти і газу. Підприємство належить російському бізнесмену Євгену Пригожину. Його давно називають "кухарем" Путіна.

Він контролює все те, що пов'язане з російською оборонкою в сфері енергетики, клірингу, будівництва, харчування,
– зауважив спікер міжнародної волонтерської спільноти "Інформ Напалм" Михайло Макарук.

Зараз, як пишуть російські видання, фінансова і технічна підтримка "Групи Вагнера" суттєво зменшилася. Журналісти пов'язують це із увагою до кишенькової армії. Поки вона залишалась в тіні, російська влада її утримувала. Як тільки з'явились докази причетності Міноборони до її діяльності, відомство поспішає списати найманців як відпрацьований матеріал.