Зробила це Угорщина, звісно, не просто так, а в обмін на певні привілеї. Зокрема зняття вето дало Будапешту потенціал отримати доступ до мільярдів євро із бюджету Євросоюзу.
До теми Угорщина заблокувала 18 мільярдів євро від ЄС для України
Що отримує Угорщина
Так, країни-члени ЄС затвердять план відновлення Угорщини від Covid-19 на суму 5,8 мільярда євро, який був відкладений минулого року через занепокоєння верховенством права. Якби цей план не схвалили до кінця року, то це позбавило б Будапешт більшої частини цих коштів назавжди.
За отриману вигоду у Будапешті погодилися відмовитися від свого вето:
- щодо плану фінансування ЄС, спрямованого на зміцнення фінансів Києва у 2023 році,
- на впровадження ЄС мінімального ефективного корпоративного податку в союзі.
Усе це було необхідно, адже для затвердження програми фінансування України була потрібна одностайна згода всіх 27 країн-членів. Адже вона передбачає залучення спільних запозичень ЄС. Натомість альтернативне фінансування України зайняло б більше часу.
Як повідомляють у Financial Times, ця угода між Євросоюзом та Угорщиною є великим кроком вперед, особливо за кілька днів до саміту ЄС. Офіційні особи побоювалися, що він може бути затьмареним через протистояння із прем’єр-міністром Віктором Орбаном. Також в Брюселі були стурбовані, що Євросоюз не може збільшити свою фінансову вагу у підтримці України.
Що передбачає допомога Україні
Європарламент ще 24 листопада схвалив виділення Україні 18 мільярдів євро. Тоді президентка Європарламенту Роберта Мецола заявила, що ці гроші направлять на те, щоб Україна пережила війну та почала відбудову у 2023 році.
Так, надання цього траншу Україні передбачають для:
- короткострокової фінансової допомоги,
- фінансування негайних потреб,
- відновлення критичної інфраструктури,
- початкової підтримки сталого післявоєнного відновлення на шляху до євроінтеграції.
Як зазначала Роберта Мецола, це фінансування повинно відбуватися регулярними траншами, щоб допомогти відновленню України у короткостроковій перспективі. Тож кожного місяця продовж 2023 року Україні виділятимуть по 1,5 мільярда євро, а кредити матимуть 10-річний пільговий період.
Також відомо, що основну частину процентних витрат члени Євросоюзу покриватимуть за допомогою зовнішніх цільових доходів, а гарантії для запозичень нададуть або бюджет ЄС, або країни-члени.