Євросоюз 18 грудня прийняв новий пакет санкцій проти держави-агресорки. Цього разу обмеження стосуються імпорту деяких товарів із Росії.
Дивіться також Це не гроші Путіна: чому Україна не може отримати заморожені російські активи
Які обмеження додали
Обмеження наклали на продаж діамантів та поставку певних деталей, які можуть використати у виробництві зброї. Санкції набудуть чинності з 1 січня 2024 року. Водночас вже до 1 вересня 2024 року також має почати діяти обмеження щодо діамантів, які обробили в третіх країнах або були перевезені транзитом через територію держави.
Для недопущення постачання деталей для зброї розширили список товарів подвійного призначення. Мовиться про літієві батареї, термостати, електродвигуни та сервомотори, станки та автодеталі. Також для зниження доходів, які спрямовують на продовження війни, заборонено ввезення російського пропану, чавуну, мідної та алюмінієвої проволоки і фольги.
Заборони стосовно криптовалюти
Обмеження щодо цін на нафту допоможе задовольнити запити щодо документів по всьому ланцюгу поставок. Тепер кожен учасник повинен буде надавати деталізовану інформацію про це в будь-який момент, коли це знадобиться владі.
Громадянам Росії або тим, хто живе в країні, заборонено володіти, контролювати або обіймати посади в керівних органах компаній, що надають послуги по криптовалютах.
Водночас Австрія змогла домогтися того, що статус "міжнародного спонсора війни" для Райффайзенбанку призупинили. Для розв'язання цього питання заплановані двосторонні консультації між Україною та Австрією за участю Єврокомісії.
Реакції на ухвалене рішення
На прийняття 12 пакету санкцій проти Росії відреагував очільник Офісу Президента Андрій Єрмак. Він зазначив, що обмеження стосуються діамантів, але не тільки.
Приємно, що низка рекомендацій групи Макфола – Єрмака були враховані нашими партнерами,
– написав він.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль також не залишив це рішення без уваги. Він написав, що тиск на Росію повинен продовжуватися для того, щоб знекровити російську воєнну машину. За його словами, так агресор зможе відчути ціну розв'язаної ним повномасштабної війни.
Крім нього, відреагувала також і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Вона привітала це рішення. Також політикиня наголосила, що ЄС продовжує "стояти з Україною".
Санкції проти Росії впливають на літакобудування
- Лише за 9 днів грудня 11 бортів вийшли з ладу – їх окупанти змушені були направляти на екстрену посадку. Власне, літак Airbus А319-111 авіакомпанії "Росія" 9 грудня здійснив аварійну посадку в Мінеральних водах. Сталося це через розгерметизацію салону. Вилетів борт із Санкт-Петербурга зі 111 людьми.
- Ця подія доповнила те, що 7 грудня спалахнув двигун вантажного Ту-204 компанії "Авіастар-ТУ"; лайнер здійснював рейс Улан-Уде – Чжанчжоу, але змушений був повернутися в аеропорт.
- 5 грудня у літака Ан-12 відмовила система управління керма – він приземлився в аеропорту "Хурба", що в Космомольську-на-Амурі. Того ж дня літак Москва – Казань здійснив аварійну посадку в Шереметьєво через відмову управління системи стабілізації. І це далеко не всі інциденти.