Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що період "цукерок і букетів" у відносинах вже завершився.
Принаймні, в енергетичному секторі структури ЄС планують протягом найближчих років мінімізувати свою співпрацю з Україною у питанні виділення фінансової підтримки, кредитів або іншої грошової допомоги,
— прогнозує експерт.
Корольчук нагадав, що під часостанніх переговорів України, ЄС і Росії щодо поставок газу нарешті була визнана і сформульована головна проблема — для імпорту газу чи то з ЄС, чи то з Росії не просто немає грошей, а грошей більше не буде.
Експерт нагадав, що у листопаді 2014 року ЄС також гарантував і обіцяв Україні профінансувати закупівлю газу протягом зими 2014-2015 рр. та виділити від 1,5 до 2 млрд. євро на такі цілі. Водночас жодного євро Україна так і побачила і не змогла потратити для закупівлі газу.
Місія Єврокомісії щодо організації кредитів у вигляді газу з боку європейських енергетичних компаній виявилася провальною. Євробюрократи уже не користуються довірою серед бізнес-груп. Для них гарантії ЄС є лише порожнім звуком. І, на жаль, для ЄС таке знецінення ролі Єврокомісії на енергетичному ринку відбулося через фактор України,
— пояснює Корольчук.
За його словами, зміна стратегії Євросоюзу має своє пояснення.
Не меншою проблемою стало те, що ЄС не бажає допомагати Україні, оскільки не бачить конкретних реформ на енергетичну ринку. Європейці не вважають реформами організацію постачання реверсного газу із ЄС та підвищення тарифів. А саме до цих двох факторів постійно апелюють урядові структури України, — наголосив співрозмовник.
Корольчук не вважає дивним те, що Росія у такій ситуації також вирішила ускладнити завдання підготовки України до зими і опалювального сезону.
До слова,"Газпром" вимагає від України "штраф" розміром 8 мільярдів доларів за недобір газу у 2014 році.