Провідні особи цієї "пропутінської" партії мали інтенсивні контакти з особою, яка вже більше року знаходиться під слідством в якості російського шпигуна. Досі звинувачення AfD в тому, що ця партія є проектом Кремля, не мали доказів, але тепер, вочевидь, вони набули серйозного підгрунтя – так, що німецькі спецслужби перед виборами до Бундестагу зацікавилися цією партією. Про це розповідає матеріал, оприлюднений газетою Süddeutsche Zeitung.

Оксенрайтер і "ДНР"


Німецький "альтернативний" журналіст Мануель Оксенрайтер –
великий прихильник "ДНР"

Оксенрайтер вдягнений в сталевий шолом та бронежилет. За його спиною можна побачити то гори покришок, то розвалини. Як правило, він стоїть поряд із солдатами, палить з ними цигарку та приязно їм посміхається. На деяких світлинах можна побачити виборчі урни. Розповідаючи про подорожі, які він часто здійснює до кризових регіонів на далеких кордонах Європи, де точаться озброєні конфлікти, де російські сепаратисти воюють проти українських військ, він з гордістю демонструє ці фото.

41-річний Оксенрайтер – не лише публіцист, він ще й активіст. Раніш він був членом Junge Union (молодіжна організація ХДС/ХСС – прим. ред.) – сьогодні він виступає перед пенсіонерами Східної Німеччини з російським прапором – перед чоловіками, одягненими в майки з портретами Путіна. Вони радо слухають, як Оксенрайтер розповідає про свої далекі подорожі – він бував в Росії, Сирії, на Сході України та в Ірані. Під час польотів до Москви, Донецька чи Тегерана його, до минулого року, постійно супроводжував поляк Матеуш Піскорський – близький друг, як він сам каже.

Піскорський є засновником не лише проросійської польської партії "Zmiana" ("Зміна" – прим. ред.), а й "Європейського центру геополітичних аналізів" (ECAG) в Варшаві – інституції, яка організовує подорожі спостерігачів до сумнівних референдумів. Керівники центру подорожують не самі: вони запрошують політиків поїхати з ними до кризових регіонів, аби спостерігати голосування в самопроголошених міні-республіках на кшталт "Луганської Народної Республіки" або в анексованому Росією Криму, та впевнитись, що там, наче, все гаразд.

З 18 травня 2016 року Піскорський сидить у Варшаві в слідчій тюрмі – польська Генпрокуратура звинувачує його в шпигунській діяльності на користь російської спецслужби ФСБ. Є повідомлення про те, що його було заарештовано завдяки інформації, яку було надано американськими та українськими спецслужбами. Польська юстиція продовжувала термін утримання під вартою чотири рази. Звинувачення поки не було офіційно сформульоване, справа розглядається, як таємна. Але очевидно, що він звинувачується в шпигунській діяльності на користь Росії, а також в російській пропаганді в Польщі.


Польський проросійський агітатор Матеуш Піскорський –
бажаний гість в "ДНР"

Німецькі установи вважають Піскорського платним агітатором

Німецькі офіційні установи також уважно придивляються до Піскорського. В одній з доповідей BND та Управління з захисту Конституції, позначеній, як "секретна", він розглядається, як платний проросійський агітатор. Росія, зазначається в доповіді, вже довгий час намагається підтримувати в усій Європі лідерів суспільної думки та партії, які прихильно ставляться до Росії та її політики, серед них – AfD. Піскорський, який протягом минулих років отримував фінансування від Росії та знаходиться в платіжних переліках багатьох російських Think Tanks – один з таких лідерів суспільної думки.

Піскорський організував в 2014 році подорож спостерігачів до Криму, в якій взяли участь 30 почасти правоекстремістських та правопопулістських депутатів з десяти країн ЄС. Разом це обійшлося росіянам, за даними німецьких спецслужб, у 270 тисяч євро – окрім того, є дані про те, що ця буцімто нейтральна спостережна місія була принаймні у значній мірі піддана впливові російської розвідки. Німецькі офіційні установи також спостерігають за тим, як Піскорський в якості нібито незалежного експерта роздає проросійські "оцінки" в російських ЗМІ – наприклад, в програмах зарубіжного каналу "Спутнік". Мануель Оксенрайтер також неодноразово виступав в якості експерта на російському зарубіжному ТБ-каналі Russia Today.

Депутати від AfD вимагають негайного скасування санкцій проти Росії

В липні 2016 Руді та Мануель Оксенрайтер перебували разом з баден-вюртемберзьким депутатом Ландтагу від AfD Удо Штайном на Донбасі, аби спостерігати "попередні вибори" в регіоні, окупованому проросійськими сепаратистами. В розповідях Руді Донецьк, Луганськ або Нагірний Карабах, який є предметом суперечки між Вірменією та Азербайджаном – цілком нормальні регіони, в яких подекуди трапляються невеличкі порушення на виборах, але в цілому – все геть демократично. Про ці альтернативні спостереження депутати з AfD розповідають потім в своїх ландтагах, вимагаючи негайного скасування санкцій проти Росії.

Депутат Ландтагу Тюрінгії від АfD Томас Руді також залюбки їздить до Донецьку, засновуючи водночас в Києві "Український фонд"

Про свої справи під час подорожі до Києва функціонер AfD Руді згадує лише уривками. При цьому він, разом з депутатом Ландтагу Баден-Вюртемберга від AfD Хайнріхом Фіхтнером та українським проросійським активістом Костем Бондаренком заснував там "Український фонд", який, за словами Руді, має служити покращенню стосунків. Для російської сторони ця подія, здається, виявилася вельми значною. Заснування "Українського фонду" разом з участю в ньому німецьких політиків від AfD відзначається в зламаних електронних листах, які минулого року стали відомими, як "Surkov Leaks". Йдеться про електронну пошту Владислава Суркова, який вважається близьким радником Володимира Путіна. Інформація з цих зламаних листів дає, наприклад, можливість зрозуміти, як Росія керує міні-"народними республіками" в Україні, як маріонетковими державами.

Переклад (скорочена версія): Борис Немировський

Читайте також: Кандидат на посаду канцлера Німеччини закликав визнати Крим російським