Про це йдеться у розслідуванні видання "Наші гроші" після витоку документів панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка спеціалізується на реєструванні офшорних компаній.

Фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарева з 2007 року до переходу в НБУ, була створена у 2006 року. Вона складається з КУА "Інвестиційний капітал Україна", однойменної інвестиційної компанії та банку "Авангард".

Співзасновником КУА "Інвестиційний капітал Україна" з моменту заснування був чоловік Валерії Гонтаревої Олег Гонтарев. Нині головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU holdings limited (Британські віргінські острови).

У документах Mossack Fonseca та Національного банку України йдеться, що ICU мала тісні відносини з заступником голови "Внешторгбанку" Росії (ВТБ) Юрієм Соловйовим. Фактично чверть ICU донедавна належала дружині Соловйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшорів Соловйова.

Юрій Соловйов

З 2008 до 2011 року Соловйов з очолював "ВТБ капітал" та був віце-президентом банку "ВТБ", мажоритарним власником якого офіційно є уряд Російської Федерації.

У грудні 2013 року офшор Соловйова Quillas Equities, видав позику у 10 мільйонів доларів офшору Keranto Holdings Ltd (BVI). Гроші перерахували на рахунки Keranto в кіпрській "дочці" ВТБ — RCB Cyprus.

В угоді про позику вказано поштову адресу Keranto. Вона повністю збігається з центральним офісом групи ICU в київському бізнес-центрі Леонардо. Угоду супроводжував Дмитро Нєдєльчев, який на сайті ICU значиться як спеціаліст з операційного управління та член інвестиційного комітету.

Дружиною Соловйова є Галина Олегівна Улютіна.

Саме вона залишилась співвласницею ICU Holdings Limited і в червні 2014 року, коли сама Гонтарєва продала свою частку в компанії у зв’язку з призначенням головою Нацбанку за поданням президента Петра Порошенка.

Партнерство між компаніями голови НБУ та родиною держбанкіра Росії формально припинилось в серпні 2014 року. Це збіглось у часі з секторальними санкціями США та ЄС, які були введені проти держсектору Росії наприкінці липня.

Водночас, присутність Соловйова в Україні не завершилась із виходом з ICU. В грудні 2014 року він подарував свою офшорку Quillas Equities – донора ICU – Наталії Улютіній, 65-річній пенсіонерці з Нікополя, яка є матір’ю його дружини. У дарчій Соловйов зазначив, що "з природньої любові та за доброю волею передає усі права та акції" і більше не має на компанію жодного впливу.

Нагадаємо, 3 квітня було оприлюднено масштабне корупційне розслідування, яке ґрунтується на Панамських документах і викриває причетність десятків політиків вищого ешелону, бізнесменів і впливових людей різних країн, включаючи навіть президентів, до володінню і користуванню офшорними компаніями для виведення коштів та ухилення від сплати податків. Серед героїв розслідування опинився також президент України Петро Порошенко.

Повтор програми "Подвійне життя Президента" дивіться на 24 Каналі сьогодні, 4 квітня, о 19:15.