Звідки на прилавки потрапляє дешеве взуття, чи пов'язаний цей конфіскат із тим, що вилучають на митницях і чому в таких магазинах продають товари, які майже неможливо повернути – дізнавалася журналістка 24 каналу.

Читайте також: Що приховують магазини-конфіскати: розслідування

Як зазначила менеджерка комітету Європейської бізнес асоціації Христина Лініченко, "це не та продукція, яка конфіскується. Вона не має нічого спільного з митницею".

Журналістка 24 каналу провела розслідування, звідки на прилавки потрапляє дешеве взуття
Журналістка 24 каналу провела розслідування, звідки на прилавках дешеве взуття

Що ж насправді на полицях, – допоміг розібратися експерт, який не раз ходив на громадські перевірки таких магазинів з незадоволеними покупцями. За його словами, аби назвати контрабанду конфіскатом, власники готові навіть відцуратися від власного прізвища. Це справжня технологія.

Я знаю історії, коли людина, назвавши магазин, змінювала при цьому і своє прізвище. До прикладу, був Іван Петренко, став Іван Конфіскат. Тоді претензій немає,
– сказав експерт громадської організації Союз споживачів України Максим Несміянов.

Але чому ці магазини безкарні. І як продають речі, наприклад, взуття, яке, за висновками експертів, може бути шкідливе для здоров'я. Експерт говорить, що їх кришують потрібні люди.

Окрім хорошої протекції згори, магазини оформлені так, що до власника добратися майже неможливо. Для експерименту ми придбали декілька товарів у магазині конфіскат. На чеку вказане ім'я власника. Але в державному реєстрі фізичних осіб-підприємців таких бізнесменів ми не знайшли.

Відкрийте документи чи куточок споживача і подивіться, хто власник. Зазвичай це людина із сільської місцевості у якій-небудь далекій області, бо ці магазини часто оформлені на підставних людей, – додав експерт.

А ще внизу надпис – чек не фіскальний. Тобто продажі з магазину не можуть контролювати профільні органи. Але це ще не все. З таким чеком покупцю вкрай складно повернути взуття, якщо воно порветься.

З таким чеком покупцю тяжко повернути взуття
З таким чеком покупцю тяжко повернути взуття

"За законом ви можете повернути продукцію з певною рекламацією до компанії, яка реалізувала товар, лише за наявністю фіскального чеку", – відповіла заступниця директора Європейської бізнес асоціації Світлана Михайловська.

І ця схема стосується не тільки взуття, але й техніки, алкоголю та їжі. І один з найдієвіших способів боротьби – це перестати купувати майже за даром. Лише тоді цей бізнес для підприємців перестане бути таким привабливим.