Враження від саміту

— Позитивні, в першу чергу тому, що декларація все-таки була прийнята. Оскільки дехто казав, що саміт може бути провальним і декларації взагалі могло не бути. Тому підписання декларації – це плюс. Українські дипломати вставили в декларацію максимум, що можна було. Але очевидно, що для пересічного українця тяжко побачити якісь позитиви в декларації.

Що змінилось у остаточному варіанті декларації

— Там поміняли саму конфігурацію, оскільки було очевидно, що Білорусь та Вірменія можуть не погодитись на перший варіант, в якому прописано, що Росія незаконно анексувала Крим. Територіальну цілісність України і в повному її складі підтримує Україна і ЄС. Змінили формулювання щоб Білорусь та Вірменія не відчували своєї дотичності до цієї фрази.

Про результати саміту

— Звичайно можна було прийняти рішення і підписати безвізовий режим з Україною. Але очевидно, що кількість недопрацювань не є маленька. Нам ще є над чим працювати. І термін довгий, наступна місія по безвізовому режиму приїде в жовтні. Тому є можливості зробити все, що вимагає ЄС.

Що означає для України зміна "європейської перспективи" на "європейське прагнення"

— Ця фраза з'явилась на заміну того, що довгий час українська влада казала — давайте якось визначемо наше членство. Звичайно, що ЄС не хоче про це говорити і через те, що вони не готові і через те, що Україна не готова.

Чи готова Україна інтегруватись до Європи

— Так, готова. Звичайно, що потрібно багато працювати. Це важко для людей, які не живуть принципом євроінтеграції і які не були закордоном. Таких більшість, треба з ними говорити і показувати переваги ЄС. Але з іншої сторони ЄС хоче бачити багату країну, яка буде партнером, а не чергового "попрашайку", яку доведеться утримувати.