Письменникові Яну Флемінгу не довелося нічого вигадувати — в архівах британської розвідки було достатньо даних про авантюрного одесита, чиє справжнє ім’я Соломон Розенблюм.

У портовому місті можна було почути різні мови. Розенблюм вивчить аж 7. Вони особливо згодяться майбутньому шпигуну.

Далі відомості про одесита різняться. Одні дослідники кажуть, що той поплив на кораблі до Бразилії і там влаштувався кухарем в експедиції британської розвідки. Інша версія – одразу попрямував до Лондона вербуватись у розвідку, але вже під ім’ям Сідней Рейлі. Як би там не було, але довго чекати на завдання не довелось.

Під час російсько-японської війни його скеровують у Порт-Артур, де під виглядом торговця деревиною вивідує план російських укріплень і передає їх японцям.

Перед Першою світовою війною додалось роботи в Німеччині. На Франкфуртському авіашоу його команді вдалося пошкодити німецький літак, що спричинило його падіння. Рейлі першим поспішив до уламків і перемалював нову розробку двигуна.

Далі одесита направили в місто Ессен на славнозвісні заводи Крупа, що виготовляли німецьке озброєння. Деякий час працював там зварювальником, а скориставшись моментом, пробрався у кабінети інженерів і викрав креслення майбутніх розробок.

Та найвідомішою операцією Рейлі став замах на Леніна у 1918 році. Неперевершений майстер інтриг і підкупу, він встановив тісні контакти з латвійськими стрілками, які охороняли Кремль, і передав їхньому керівнику 700 тисяч рублів взамін на меншу пильність охорони. Втім, операція провалилась. Шпигуна засудили до смертної кари, йому вдалося вчасно втекти до Англії.

Читайте також: 53 роки бондіани: Все найцікавіше про агента 007

Рейлі називав більшовиків найбільшим злом людства, раковою пухлиною, тому коли йому запропонували ще раз відправитись у Москву, не вагався. Потрібно було встановити зв'язок з організацією білогвардійців "Трест". Але навіть британська розвідка не знала, що це пастка. Насправді "Трест" створили більшовики, аби тримати під контролем увесь спротив.

Розвідника схопили і стратили за особистим наказом Сталіна. Та після смерті слава про його подвиги почала рости з небаченою швидкістю. Його талант помножений на любовні романи, бізнесові спекуляції і авторитет подарували титул кращого шпигуна ХХ ст.