Екологи просять владу про заповідник уже не перше десятиліття. У Білорусі його облаштували одразу після трагедії. Проте, виявляється заповідник зі статусом біосферний за законом можна створити лише на базі природного.

Територія в 30 кілометрів навколо ЧАЕС зветься "зоною відчуження". Навколо неї "зона безумовного відселення". На на цих територіях і планують облаштувати заповідник.

Дивіться також: Чорнобиль 30 років по тому: (Не)офіційна історія катастрофи ЧАЕС

Хоч Порошенко і підписав наказ, проте повністю віддавати заповідник науковцям чиновники не хочуть, бо мають власні плани.

Є пропозиції про встановлення 2,5 МВт сонячної енергії, а також запропонувати цю зону заповідника, де це можливо, для відвідин громадянами,
— розповів віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко.

Іншої точки зору притримується один з ініціаторів створення біо-заповідника Ярослав Мовчан. За його словами будівництво в заповіднику варто обмежити, як і допуск туристів.

По-перше це має регулюватись, а по-друге — це обережність. Радіація — це не гра. Щодо поїздок до реактора, то це вже багато років безпечно, в тому сенсі що там помита територія, все що навколо — це небезпечно,
— сказав науковець.

Категоричний противник туристів у Чорнобилі еколог Тетяна Тимочко. Вона вважає, що заповідник має бути закритий і отримати статус "Природній". За законом, лише на його базі можна створити БІО.

Попри ці застереження екологів у Чорнобиль подорожує понад 10 тисяч туристів на рік.

В Україні є певні агентства, які спеціалізуються на подорожах у Чорнобиль. Попри високу вартість браку туристів немає. Колишній ліквідатор — шеф-гід агенції Сергій Мирний вважає, що забороняти туризм не потрібно. Тому "природній" заповідник — це занадто.

А от біосферний, відкритий заповідник — це добра ідея. Проте він сумнівається, що вона швидко буде втілена.

Та й указ набуває чинності лише після передачі земель заповіднику, а на це Президент відвів аж два роки.