За офіційними даними Держкомстату, на автозаправках продають бензину більше, аніж виробляють в Україні та імпортують з-за кордону.

Про це, зокрема, йдеться у зверненні групи депутатів із фракції УДАР до Генеральної прокуратури. Народні обранці звертають увагу на те, що хоча офіційний імпорт та виробництво палива в січні-квітні цього року різко зменшився, його споживання майже не скоротилося.

Цього року десь 1 мільйон тонн виявився поставлений на ринок без податків. У кожній тонні сума податків становить там порядку 3 тисячі гривень з тонни. Відповідно, якщо ми говоримо про мільйон тонн, то відповідно бюджет недоотримав близько 3 мільярдів, може трошки вище гривень лише за перші місяці цього року, - каже експерт ринку нафтопродуктів Сергій Куюн.

УДАРівці стверджують, що пальне, яке надходить на тіньовий ринок, контрабандою постачають через компанії, пов'язані з харківським бізнесменом Сергієм Курченком, який є головою спостережної ради новоствореної Східно-Європейської паливно-енергетичної компанії (СЄПЕК).

З огляду на мільярдні обсяги контрабанди, депутати припускають, що це неможливо без відома міністра доходів і зборів Олександра Клименка, якому підпорядковуються податкові й митні органи.

За даними журналістського розслідування, за перші чотири місяці цього року в режимі реекспорту було зареєстровано понад мільйон тонн нафтопродуктів, що начебто були відправлені до Белізу, тоді як їхньою реалізацією займається компанія “Газ України – 2020”, яку і пов’язують з Курченком та СЄПЕК.

Звинувачення проти Сергія Курченка висуваються не вперше

Народний депутат-свободівець Юрій Сиротюк з початку року вимагає від правоохоронців розслідувати діяльність бізнесмена та його компаній. Він вважає, що саме державні органи сприяли компаніям Курченка та утискали його конкурентів. На це Генпрокуратура офіційно відповіла, що її перевірка порушень законодавства не встановила.

Тим часом депутати-опозиціонери стверджують, що від махінацій на ринку пального компанії Курченка отримують надприбутки.

Неформально люди розповідають, що ця група тільки на акцизах, митах, ПДВ несплачених за місяць отримують від 40 до 50 мільйонів доларів. Контрабанда нафтопродуктів. Акцизи, мита, ПДВ не сплачуються з цього. Приховування податку на прибутку. Це робиться за допомогою платформ, які займаються “обналічкою”, як в народі кажуть. Сьогодні це монополізовано. Цим займається буквально одна група людей, - каже народний депутат, один з авторів запиту до ГПУ Павло Різаненко.

У значно гіршому становищі опинилися компанії, які офіційно імпортують нафтопродукти, сплачуючи державі акцизи та ПДВ, передбачені чинним законодавством.

При цьому, розмов про пана Курченка вони уникають.

Частка податків у оптових партіях палива складає близько 35%. 40% досягає. Уявіть, яку конкурентну перевагу ти отримуєш, якщо не платиш податки ПДВ та акцизний збір! Безумовно, ти здатний обіграти або запропонувати ціну кращу, ніж інший, який би то не було легальний постачальник нафтопродуктів. З таким тіньовим ринком нафтопереробка ніколи не підніметься. Жоден легальний виробник не зможе конкурувати з цими тіньовими поставками, - вважає експерт ринку нафтопродуктів Сергій Куюн.

Депутати-автори у зверненні до прокуратури наголошують, що наразі державне казначейство фактично блокує рахунки 142-х міст і селищ. Тоді як ще донедавна нікому не відомий молодий бізнесмен купує футбольний клуб "Металіст", Одеський нафтопереробний завод та найбільший у країні медіахолдинг, витрачаючи на це сотні мільйонів доларів.

Власне, і просять прокурорів розібратися - чи не за рахунок несплачених податків це все робиться.