З того, як далі розвивалися події стало зрозуміло - за літні канікули опозиціонери жодного нового способу висловити своє "фе" владі не придумали. Спочатку прокричали гаранту "ганьба!" і ледь дослухавши державний гімн до кінця, покинули сесійну залу.

"Ми не приймаємо участь в засіданні на знак протесту проти тих дій, які відбуваються сьогодні в суспільстві. Засідання урочисте присвячене 20-річчю Незалежності. І на цю дату ми маємо згортання демократичних свобод, згортання свободи слова, згортання перших паростків демократичного громадянського суспільства, і вибачте політичні переслідування", - переконаний народний депутат НУНС Микола Мартиненко.

Відтак, своє звернення гарант Конституції адресував напів порожній залі. Ділився здобутками своєї команди та вихвалявся покращенням життя українців. Не обійшлося без фірмової обмовки.

"Спотворюються умови для розвитку підприємництва", - сказав Президент України Віктор Янукович.

З офіціозом покінчено - гайда до роботи. Спочатку опозиціонери намірилися пенсійну реформу скасувати. Голосів не вистачило, тож довелося вносити зміни. Щоправда, суто технічні. Опозиція, яка майже в повному складі ігнорувала голосування, обурилася. Пригрозила судовою тяганиною. Тим часом Президент вже за 3 дні своїм підписом дав пенсійній реформі "зелене світло".

"Те, що сьогодні робить провладна більшість - це знущання над народом. І я вам гарантую що опозиція звернеться до КС про неконституційність такого рішення. І вам доведеться відповідати за ваші рішення, і тому числі - і за це", - переконує народний депутат України Арсеній Яценюк.

"Я не люблю лицемірства. Коли людина вносить свою поправку, яка збільшить бюджет пенсійного фонду на 42 мільярди, а грошей сьогодні таких немає – то це просто провокація", - переконаний народний депутат, Партія регіонів Олександр Єфремов

Другий день нової сесії ознаменувався скандалом, який розтягнувся до кінця тижня.

"Зовні спокійні, а з середини не дуже. "Нашоукраїнці" почали чистку своїх рядів. Дюжину депутатів виключили здебільшого через старі гріхи. Мовляв, десь-колись опонентів підтримали. Вигнанці ж стверджують: рішення фракції - незаконне", - каже кореспондент Едуард Ганишевський.

Опальні "нунсівці" стверджують, що процедуру проводили з порушенням регламенту - помилки в протоколах, відсутність кворуму.

"Я не вважаю, що мене виключили. У нас дуже багато років вже не збиралася фракція, щоби прийняти легітимне рішення. І я не вірю в те, якщо так відбулося, що зібралося 34 людини і проголосувало за виключення Лук’янової із фракції, мені не дуже віриться", - стверджує народний депутат НУНС Катерина Лук’янова.

Аби вивести колег на чисту воду, ображені "нашоукраїнці" звернулися з проханням до спікера - рішення фракції офіційно не оголошувати. Паралельно залучили до суперечки й регламентний комітет.

"Ми запросимо керівництво представників фракції НУНС, скажіть будь-ласка, якого числа, скільки було кворуму? Фракція, вона пройшла передвиборче горнило, вона створилася тут на законних підставах і це не залежить від когось "хочу включив, хочу виключив". Мова йде про народного депутат", - переконаний голова регламентного комітету Володимир Макеєнко.

"На фракції був кворум, він зафіксований особистими підписами, голосування проводилося фізично, а також деякі депутати давали голос по телефону. Це єдиний нюанс, який я можу підтвердити", - каже голова фракції НУНС Микола Мартиненко.

На перший погляд - ситуація в НУНС зрозуміла: зрадили - бувайте здорові. Однак політика на те і політика, що без "підводних каменів" не обійтися.

"У нас починається гра: хто в який список потрапить. Вони хочуть залишитися в фракції, щоб здати фракцію владі? - Я не знаю, для чого їм наша фракція. От для чого Жванії наша фракція? От мабуть для того, щоб контролювати її рішення, або зовсім, щоб не було ніяких рішень. І тому ми наполягали, що вони повинні з фракції піти", - запевняє народний депутат, НУНС Олександр Бондар.

Кадрові війни не вщухли. У ланцюгу "нунсівських" інтриг й міжпартійні міграції. Лідер фракції - Микола Мартиненко - тишком-нишком взяв та й перебрався до лав "Фронту змін".

"Керівником фракції я можу бути тільки партії "Фронт змін" після парламентських виборів 12-го року. Я хочу дуже чітко про це зазначити: керівник фракції є і буде Микола Мартиненко. На превеликий жаль, прикриваючись дуже правильними гаслами ті, хто є зрадниками, повинні бути виключені з фракції, займаються зовсім іншими справами. Хто буде контролювати комісії? Чи не перейде цей контроль до адміністрації Президента завдяки зміні у фракції? ", - вважає народний депутат, фракція НУНС Арсеній Яценюк.

Почали пленарний тиждень депутати з "соціалки" - нею й закінчили. Вже в п’ятницю Парламент ухвалив першому читанні закон, який, за твердженням опозиції, скасовує пільги 16 категоріям громадян. До "чорного списку" потрапили медики, вчителі, інваліди, чорнобильці.