ВР проголосувала за закон, що дозволяє розпустити КПУ. Фракцію залишили в минулому

"Оголошую про розпуск депутатської фракції Комуністичної партії України у Верховній Раді України сьомого скликання. Це історична подія, шановні колеги. Я сподіваюсь, що ніколи більше комуністичних фракцій в українському парламенті не буде", — виголосив Голова Верховної Ради Олександр Турчинов.

Починалось все із голосування за закон. Ухвалений із п'ятої спроби у вівторок документ дозволяє голові Верховної Ради розпускати фракції та групи. Умова - недостатня кількість депутатів у складі. Під удар потрапили комуністи. Адже активна втеча "червоних" із тонучого політкорабля поставила під сумнів існування фракції.

Я виконаю історичну місію і оголошу про припинення існування фракції комуністів. Доба залишилася потерпіти цю фракцію,
— повідомив Олександо Турчинов.

Петра Симоненка випроваджували із зали кулаками

Проте терпець, схоже, увірвався до того, як закон вступив у силу. Кулаками і прокльонами випроваджували Петра Симоненка із зали.

Комуністи не налаштовані забувати про рідну фракцію, обіцяють боротися за місце КПУ під "парламентським сонцем".

Ми звернулись у Конституційний суд,
— каже народний депутат, екс-член фракції КПУ Ірина Спіріна.

Екс-комуніст, фракційна втікачка Оксана Калетник бачить логіку в знищенні рідної партії. Пояснює, комуністи ховаються за старомодними лозунгами, в які й самі не вірять. Саме вихід Оксани Калетник, єдиного мажоритарника, із КПУ - похитнув законність існування фракції.

"КПУ сама себе закопує", — наголосила народний депутат, позафракційна Оксана Калетник.

Колишні члени фракції КПУ залишаються у Верховній Раді

Утім колишні члени фракції КПУ залишаються у Раді. Змінюється їхнє забарвлення із комуністичного на позафракційне.

"Усі депутати КПУ залишаються, лише не називатимуться фракцією", — зазначив голова фракції ВО "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Проте, найактивніші мігрують в інші парламентські групи. Наступного дня після розпуску Василь Демедюк та Олег Буховець увійшли до складу нещодавно створеної групи "За мир і стабільність". Аби усі інші екс-комуністи не скористались схожою схемою та не відстоювали комуністичні принципи, змінивши лише назву, потрібні перевибори, впевнений Микола Томенко.

Для того, щоб і це питання вирішити, ми паралельно вирішуємо питання, щоби невідкладно призначити позачергові вибори. Тому що сьогодні ми сепаратистами і комуністами займаємося по-одному, а такі самі — в регіонах,
— вважає народний депутат, ВО "Батьківщина" Микола Томенко.

Суд розпочав слухання справи "Мін'юст проти КПУ"

На судовому фронті точаться свої бої. Київський окружний адміністративний суд розпочав слухання справи "Мін'юст проти КПУ". Загалом проти комуністів порушено понад 300 кримінальних проваджень, зокрема звинувачують в сприянні окупації Криму Росією та причетності до постачання зброї і фінансування бойовиків на сході України.

"Сам факт того, що від комуністів прийшло вісім представників Комуністичної партії, свідчить те, що вони будуть робити абсолютно все, щоб якомога довше справа розглядалася в суді. І ще вони, як вбачається, з їхньої поведінки, вони заперечують абсолютно всі докази", — повідомив обвинувач від Мін'юсту.

Свободівці прогнозують, що політичним забуттям доля КПУ не завершиться.

На КПУ чекає судовий процес "Нюрнберг-2",
— каже голова фракції ВО "Свобода" Олег Тягнибок.

З 1991 по 1993 рік "червоні" в Україні були поза законом

З 1991 по 1993 рік "червоні" в Україні були поза законом. В серпні 91-го Компартію заборонили, частина комуністів влилась у лави соціалістичної партії. Однак, уже через два роки Конституційний суд скасував цю постанову і політичну силу було відновлено.