Аграрії заявили - повторення сценарію 2006 року може спричинити суттєві втрати через перенасичення внутрішнього ринку зерном, яке призведе до падіння закупівельних цін.

″Ціна відразу знизитися - на ті продукти на які введуть обмеження. Наскільки - я думаю, до рівня тих цін, які пропонує АФ для закупівлі до резервного фонду″, - каже генеральний директор агрохолдингу Олександр Лавриненко.

За 4 дні обмежень з боку залізниці та митниці, за підрахунками аграріїв, продавці втратили близько 1 мільйона доларів. Якби квотування запровадили офіційно - збитки обраховувалися б мільярдами.

″Десь 300-400 гривень на тонні може втратити ціна у товаровиробника. Зараз вона становить по пшениці 3-го класу десь 1400-1350 гривень, а буде 1100, або навіть 1000 якщо припинити експорт. Втрати товаровиробників легко порахувати - десь будуть порядку 6 млрд. на ціні″, - каже голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков.

За оцінками міжнародних аналітиків, 4 роки тому через обмеження урядом експорту зерна українські аграрії втратили понад мільярд доларів. Тоді чиновники мотивували свої дії загрозою продовольчій безпеці країни через малий врожай. Нині ж в Кабміні стали обережнішими і запевняють, що обмежень не буде.

″У нас навіть не така ситуація, як у деяких сусідів, де трішечки за аномальних умов кліматичних є моменти. А в нас 42-43 мільйони тонн валове виробництво зерна. Україна буде з хлібом, буде з фуражним зерном - бо ще кукурудза росте - і збереже свій експортний потенціал″, - каже віце-прем'єр-міністр України Віктор Слаута.

Продати планують до 16,5 млн. тонн зерна, а зібрати - близько 42 мільйонів тонн. Однак навіть якщо Україна буде з зерном, дешевого хліба годі чекати. Адже, за оцінками фахівців, враховуючи, що закупівельні ціни на зерно зросли у півтора рази, варто очікувати здорожчання кінцевої продукції. Хоча в Кабміні намагаються заспокоїти.

″Нема підстав для подорожчання хліба і хлібобулочних виробів″, - каже віце-прем'єр-міністр України Віктор Слаута.

″Якщо вартість борошна зросла на 15-20%, то потенціал росту цін - десь 7-10%, я підкреслюю - це потенціал″, - каже експерт "Українського клубу аграрного бізнесу" Володимир Лапа.

У Кабміні ж наполягають - навіть якщо побачать підстави для здорожчання хліба, мають достатньо важелів для стримування цін. Щоправда в експертній спільноті такі обіцянки сприймають скептично. Кажуть, стримати ціни уряд зможе лише на кілька соціальних видів хліба.