На мініполігонах з різного ґрунту ми випробовуємо пошук вибухівки

Використовується навчально–матеріальна база як радянського виготовлення, так ми використовуємо сучасну матеріальну базу. На рівні з новими засобами є також старіші, які також відіграють важливу роль у використанні завдань і також вони використовуються.

По ліву сторону від вас, значить, ви бачите, що це мініполігони. Визначені типи ґрунту. Тобто ви бачите, це кам'янистий ґрунт, це, відповідно чорнозем і піщаний ґрунт. По–різному на різному ґрунті треба працювати по–різному, – розповідає військовий.

Терористи використовують вибухівку зі снарядів Другої світової

Використовується для виготовлення основного заряду снаряди часів Другої світової війни, які встановлюються, відповідно, з тими ж засобами підривання, які були викрадені з підривних станцій. Саморобних електодетонаторів і засобів ініціювання вибухової речовини поки що ми не стикаємося, – розповідає офіцер військовим на лекції.

Таких Центрів, як наш, у світі лише декілька

Протягом уже майже 13 років Центр займається здійсненням підготовки фахівців розмінування для всіх силових відомств і структур України. А саме це для Збройних Сил України, для Служби Безпеки України, для Міністерства внутрішніх справ, для Державної служби з надзвичайних ситуацій та інших відомств. В Україні – це єдиний центр і аналогів у світі є не так багато. Їх у світі взагалі декілька, – говорить начальник Центру розмінування ГУ оперативного забезпечення ЗСУ Володимир Родіков.

Захисний костюм сапера важить від 16 до 23 кг

Саме небезпечне, що є – це їхні саморобні пристрої, встановлені саморуч. В зв’язку з цим проводимо допідготовку особового складу. Костюм КС–1 важить до 16 кілограм. Є його варіант ще важчий – до 23 кілограм. Але цей – більш сучасний. З ним працювати легше і ступінь захисту він має той же самий, – розповідає військовий ексурсовод.

Тутешні фахівці були в Афганістані, Косово, Лівії та Іраку

Спеціалісти Центру розмінування мають великий досвід роботи наших інженерних саперів в Афганістані вже протягом трьох років, мали досвід роботи в південному Лівані, в колишній Югославії, це Косово на сьогоднішній день, і також наші представники виконували свою задачу в Іраку, – говорить начальник Центру розмінування ГУ оперативного забезпечення ЗСУ Володимир Родіков.

В Афганістані було легше, бо знали, за кого населення

3 листопада 2013 року по березень 2014 проходив службу в Ісламській республіці Афганістан у складі національного українського персоналу, командиром групи протидії саморобних вибухових пристроїв. За час цієї служби було знешкоджено близько 2 тисяч вибухонебезпечних предметів і 8 саморобних вибухових пристроїв. Афганістан в свою чергу дав великий досвід використання інженерних завдань, зокрема розмінування місцевості, – розповідає начальник відділення пошуку та знешкодження саморобних вибухових пристроїв Олег Хоптій.

На питання про ситуацію на Сході України в порівняні з Афганістаном, Олег Хоптій відповів:

Тут все зрозуміло. На сьогоднішній день там працюють спеціалісти високого профілю. Ні один сепаратист, я думаю, нездатний робити те, що зараз роблять. Мінують дороги, на яких підриваються наші військовослужбовці. Саме як вони це роблять, як готують і приводять в дію, говорить про те, що там працюють справжні інструктора, які мають за собою непогану школу. Там ми служили, знали, що ми на чужій землі. Ми знали, які люди нас підтримують, які ні. Стосовно місцевого населення, то всі поняття розпливчаті. Тобто, людина дивиться в очі – і ти не знаєш, що в неї у голові.

Собака-сапер має бути сангвініком і повинна мати добрий нюх

Зараз ви будете бачити, як працює кінологічний розрахунок разом з відділенням пошуку та знешкодження саморобних вибухонебезпечних предметів, – говорить інструктор.

Особовий склад працював зі встановленням вибухівки

Встановлені заряди вибухової речовини. Люди відпрацювали послідовно і паралельним способом. Зараз буде дана команда на підрив цих зарядів. Старший, на підривну станцію! Перша лінія, приготуватись, – наказує старший інструктор відділу підготовки Центру розмінування ЗСУ Олексій Шинальський.

Усі наші інструктори пройшли і проходитимуть знов службу в АТО

Хочу також зауважити, що всі наші інструктори, які проводять заняття, вони всі 1–2 рази були вже в зоні АТО при виконанні завдань. Для підсилення представників і високомобільних десантних військ, і загонів спецпризначення, і загальновійськових танкових підрозділів, – розповідає Володимир Родіков.

Терористи лякають, але не той козак, хто боїться собак

Взагалі я в Центрі вже давно. Я був працівником Збройних Сил, сапером. І я вирішив стати воєнним, щоб мати змогу їхати на Схід і якимось чином допомагати нашим людям на Сході. Щоб звільняти Україну, я вирішив стати військовим. Був там у травні. Зараз проходимо більш поглиблене навчання і знову готуємося до виїзду.

На Сході виконували свої завдання. Тобто мінування блокпостів. Для того, щоб наших колег, які перебивають на блокпостах, забезпечити, щоб підходи до них були перекриті. І вони могли себе хоча б більш–менш відчувати у безпеці. Сепаратисти звичайно лякають. Але, як то кажуть, не той козак, хто боїться собак, – розповідає солдат Іван Ільков.