“На території України весь вантаж, який заходить як з Японії, так і з інших країн, на митницях проходить екологічний і радіологічний контроль. Повинен сказати, що за період з початку року не було жодного вантажу з Японії, який би перевищував, мав перевищення по радіаційному фоні”, - сказав начальник Державної екологічної інспекції України Павло Жила.

Традиційно з Японії до України постачають рибу, зерно і хлібо-злачні продукти.

“Кожна партія продукції, підконтрольна ветеринарній службі, при перетині кордону в бік України в обов'язковому порядку піддається розширеному контролю з поглибленим дослідженням, зокрема, на радіоактивне забруднення - це цезій, це стронцій”, - каже заступник голови Держкомітету ветеринарної медицини України Віталій Башинський.

На думку експертів, не варто боятися, що забруднені японські продукти потраплять на прилавки, оскільки Україна 100% забезпечена високотехнологічним обладнанням, рівень якого вищий, навіть, ніж на Заході. Все - через досвід аварії на ЧАЕС.

“Для вимірювання ми поміщаємо його в гаматракт, на детектор - це те, про що я говорила”, - каже заступник завідувача науково-дослідного радіологічного відділу ДНДІЛДВСЕ Тетяна Прокопенко.

У свою чергу, запроваджувати додаткові заборони на японський імпорт в Україні поки не планують. Це, мовляв, недоцільно.

“Ну ми б хотіли сподіватися, що ситуація в Японії не вплине на товарообіг, але, тим не менш, це реальна ситуація. Тут уже потрібно, щоб говорили експерти. Єдине, що я можу сказати, що всі товари, які прибувають з Японії, проходять радіологічний контроль”, - запевнив речник МЗС Олександр Дикусаров.

Тим часом, щонайменше 25 країн і регіонів обмежили імпорт фермерських та інших харчів з Японії внаслідок викидів радіоактивних речовин з реактора “Фукусіма-1”, пошкодженого 11 березня землетрусом і цунамі. Однак уряд Японії закликає країни дотримуватися правил СОТ, що забороняють вводити обмеження імпорту, без наукових обґрунтувань.