Є в політиці такий неписаний закон: будь-який обраний керівник держави або уряду отримує на 100 днів з моменту свого обрання своєрідний імунітет від критики – мовляв, йому треба розібратись, вжитися, увійти до ритму... Дональд Трамп, щоправда, є винятком з цього правила – його критикують з першого ж дня на посаді президента США. Тим не менш – все ж таки цікаво, які результати перших його ста днів у Білому Домі?

Власне, традиція "ста днів" розповсюдилась по світі саме з Америки. Корінням вона сягає в не вельми далеке минуле – а саме, до президента Франкліна Делано Рузвельта, який оселився в Білому Домі в 1933 році. В часи "Великої Депресії" він "продавив" своїм авторитетом безліч антикризових законів для американської економіки й жадав за це схвалення та визнання: після ста днів свого президентства FDR виступив із радіозверненням до американців, в якому похвалив сам себе та закликав американців мужньо боротися з бідою. Певно, ще й досі жоден з американських президентів не зміг за 100 днів зробити так багато, як зробив Рузвельт.

Дональд Трамп в своєму улюбленому епістолярному жанрі – в мікроблозі на Twitter – назвав 100-денний рубіж "смішним" та "вигаданим". Проте, його бурхлива діяльність цілком може стати предметом для порівняння зі справами його попередників.

Закони

З 20 січня – тобто, з того моменту, як Дональд Трамп офіційно переїхав до Білого Дому, він підписав 28 законів. Серед них – наприклад, нові правила, які дозволяють Інтернет-провайдерам продавати третім особам дані про те, які теми та ключові слова шукають в Інтернеті їх клієнти. Або ж – закон, який дозволяє штатам не платити з своїх бюджетів гроші медичним закладам та організаціям, які пропонують аборти.

За такий же термін (100 днів) Рузвельт увів у дію 76 законів. Попередник Трампа, Барак Обама, поставив свого підпису підо 11 законами, Рейган – під 9, а Джордж Буш-молодший – лише під 7. Багато з підписаних Трампом законів, власне, є скасуванням попередніх правил, які були ухвалені в останні роки правління Обами.

Декрети

На ниві видання президентських розпоряджень (Executive Orders) Трамп виявився особливо ретельним: загалом, він підписав 30 декретів, серед яких – дві спроби ввести тимчасову заборону на приїзд до США громадян семи, переважно, ісламських держав. Ще один декрет позбавляє значної частки федерального фінансування так звані Sanctuary Cities – тобто, міста, які відмовляються проводити активні дії з викриття нелегальних мігрантів. Всі три декрети наштовхнулись на неабиякий спротив, по країні покотилися багатотисячні демонстрації... після чого ці розпорядження зупинив суд.

Протягом своєї передвиборчої кампанії Трамп, як відомо, постійно обіцяв проводити жорстку міграційну політику, тож той факт, що саме ці три декрети "луснули", є для нього важким ударом по репутації.

Для порівняння: за перші сто днів свого президентства Франклін Делано Рузвельт підписав 99 декретів. Жодного не було скасовано.

Популярність серед виборців

Ні про що інше Трамп не розповідає з таким ентузіазмом, як про свій рейтинг – принаймні, поки він, цей рейтінг, є високим. Вже під час передвиборчої кампанії він в кожному своєму виступі постійно нагадував, якою великою є його підтримка в народі. На жаль, після перших трьох місяців його президентства реальність виявилась значно жорстокішою. На даний момент його підтримують в середньому 41% виборців. Показник Обами після 100 днів складав 63%, показник Джорджа Буша – 58%, Білла Клінтона – 55%, а Рональда Рейгана – 60%.

Гольф

Коли в Білому Домі ще засідав Барак Обама, Дональд Трамп аж 26 разів у публічних виступах лаяв його за те, що той постійно відволікається від роботи, аби поїхати пограти в гольф. 100 днів його власного президентства продемонстрували світові своєрідну подвійну мораль нового президента: за цей період Обама не зіграв жодної партії в гольф, в той час, як його наступник встиг завітати на майданчик для гольфу вже 19 разів.

"Дорогий пан президент"

Подорожі нового президента до Флориди, до його фешенебельного курорту Мар-а-Лаго, а також охорону кожного члена клана Трампа співробітниками секретних служб фінансують американські платники податків. У той час, як за вісім років свого президентства Барак Обама "встав" американцям приблизно у 97 мільйонів доларів – сімейство Трамп вже за перші 80 (навіть не 100!) днів його правління обійшлося в 21,6 млн. доларів (дані СNN).

Зарубіжні подорожі

Правила ввічливості диктують новому президентові США, що він має завітати до найважливіших союзників Америки. Джордж Буш за перші 100 днів свого президентства відвідав двох єдиних сусідів по континенту: Мексику та Канаду. Обама взагалі встиг провести турне по 9 країнах – у тому числі, до Єгипту, Німеччини та Чехії. Трамп, втім, обрав своїм орієнтиром в цій справі Джона Кеннеді: так само, як і "Джей-Еф-Кей", він в перші 100 днів взагалі нікуди з Америки не відлучався.

Вибір команди

Досі Трамп заповнив порівняно небагато посад в своєму урядовому апараті. З 556 ключових позицій, призначення на які має схвалити Сенат, формально були номіновані лише 35 кандидатів, а ухвалені – 25. Йдеться про місця для високопосадовців у міністерствах, в Білому Домі та в дипломатичному корпусі.

Інші президенти були значно активнішими у створенні своїх команд. Обама, наприклад, за 100 днів висунув 118 осіб та отримав 69 підтверджень з Сенату. Те, що ера Трампа починається з такої незначної кількості призначень на ключові пости, пояснюється тим, що його радники бажають "благословити" буквально кожного кандидата на кожну посаду. У відповідному комітеті, за інформацією Washington Post, засідають, наприкла, Стівен Беннон, Райнс Прібус та Джаред Кушнер – і, позаяк всі вони постійно лаються між собою, ті чи інші кандидатури залишаються у підвішеному стані.

Все ще попереду

Бажає того Дональд Трамп чи ні – йому доведеться вислуховувати, як журналісти, експерти, союзники та супротивники оцінюють те, чого він досяг протягом своїх перших 100 днів на президентській посаді – так само, як вислуховував це будь-який інший президент США, починаючи з 1933 року, завдяки Рузвельту. Проте, навіть, якщо президенти на кшталт Рейгана та Обами в свої перші дні переробили безліч справ – остаточна оцінка їм виносилась наприкінці їх легіслатури або навіть значно пізніше. Й тоді вже вирок звучав з вуст не самих лише істориків: наслідки багатьох рішень та провалів ставали зрозумілими лише через довгий час потому.

Тож в Трампа, якщо не станеться нічого раптового – на кшталт наглої смерті або ще наглішого імпічмента – є ще принаймні 1364 дні в Білому Домі, аби попрацювати над вироком, якого колись буде винесено нащадками, а також над своєю історичною спадщиною. Просто час на "розкачку" офіційно закінчився в останню квітневу суботу.