Як зазначив у своєму звіті міністр, практичний етап реалізації корінної реформи Міністерства внутрішніх справ уже розпочався. Зокрема, йдеться про практичні зміни в підрозділах МВС, паралельну розробку законопроектів – "Про Національну поліцію України", "Про органи внутрішніх справ України", "Про внесення змін до Закону України "Про дорожній рух", "Про затвердження системи автоматичної фіксації порушень дорожнього руху", а також інших нормативних актів.

Частина з них вже прийнята, в результаті чого скорочено ряд підрозділів – УБОЗ, транспортної та ветеринарної міліції. Крім того, у МВС упродовж минулого року скорочено близько 20 тисяч працівників, ще стільки ж планується скоротити цього року.

Окрім того, голова МВС повідомив, що найближчим часом розпочнеться процес оптимізації структури органів внутрішніх справ.

Він передбачає чітке розмежування функцій силового блоку і громадянського сервісного центру, усунення дублювання повноважень, позбавлення підрозділів органів внутрішніх справ невластивих їм функцій, а також запобігання можливості виникнення корупційних схем,
— розповів Аваков.

Міністр також повідомив, що на базі батальйонів особливого призначення та спецпідрозділів МВС створять єдиний підрозділ спеціального призначення — К.О.Р.Д.

Також на завершальній стадії знаходиться перший етап створення нової патрульної служби. За словами Авакова, у Києві правоохоронці отримали 33 тисяч анкет конкурсантів. Було проведено п'ять етапів відбору та тестування, з 16-го березня курсанти приступлять до інтенсивного курсу навчання за спеціальною програмою на базі Національної академії внутрішніх справ.

У квітні починаємо прийом заяв до нової патрульної служби в Одесі, влітку – у Дніпропетровську, Львові та Харкові. У серпні - перша дата запуску патруля в Одесі,
— зазначив міністр.

Окрім того, за його словами, до кінця року Україна має шанс отримати новий формати служби дільничних інспекторів, оновлену систему функціонування МРЕВ та інших підрозділів.

Також, як сказав Аваков, правоохоронні органи будуть звільнені від виконання невластивих їм функцій. Наприклад, Міжрайонний реєстраційно-екзаменаційний відділ не буде мати відношення до Державної інспекції безпеки дорожнього руху та ДАІ. Протягом 2015 року планується запровадити систему сервісних центрів, які будуть надавати громадянам за системою "єдиного вікна" всі сервіси МВС: видачу довідок, водійських прав, реєстраційних свідоцтв на автомобілі, номерних знаків, видачу дозволів на зброю та інше.

В цілому звіт виглядає досить життєствердним. Але! Аваков обіймає посаду міністра внутрішніх справ із 27 лютого 2014 року, 2 грудня він був переобраний рішенням парламенту. Зміни у підконтрольному йому відомстві розпочались лише цього року.

Глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко пояснив сайту "24", що більш-менш реальні дії з реформування МВС, зокрема, щодо створення дорожньої та патрульної поліції, почалися лише після призначення на посаду першого заступника міністра внутрішніх справ Еки Згуладзе.

Її призначили – почались реальні реформи. До того – минулого року – була лише імітація реформ, їх проекти, було багато критичних зауважень, що внутрішня ситуація в МВС, нажаль, не змінилася, що зберігається корупція (в тому числі – і в кадрових питаннях). Я про це чув з різних джерел, і від представників правозахисних організацій, і від людей, пов’язаних з системою МВС. Ці критичні зауваження були справедливі. Зараз ці реформи починаються,
— сказав він.

Політолог також наголосив, що це лише початок. Реформа МВС не може обмежитися лише створенням нової дорожньої поліції, оскільки йдеться і про реформування структури відомства, і про посилення громадського контролю над його діяльністю, і про викоренення корупції. А все це передбачає серйозні кадрові зміни.

Цієї думки дотримується і експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк. У коментарі "Слову і Ділу" він зазначив, що перед Екою Згуладзе першому кварталі поточного року було поставлено два основні завдання: прийняття закону про поліцію та введення патрульної служби у Києві та інших містах.

"Поки що говорити, наскільки це успішно, не можна, оскільки всі проекти законів на стадії процесу. Хоча міністр внутрішніх справ обіцяв, що до 1 березня вже розроблять новий закон про поліцію. Зараз проект закону розроблено тільки наполовину. На сьогоднішній день він ще не обговорювалося з громадськістю і, думаю, нескоро буде внесений на розгляд ВР, але незважаючи на це Згуладзе в сьогоднішній ситуації вибрала єдино вірний шлях реформування силових структур", — сказав він

При цьому в МВС все ж визнають, що реформування відомства просувається не так швидко, як хотілося б. У коментарі сайту "24" радник міністра внутрішніх справ України Станіслав Речинський зазначив, що наразі є дві ключові причини, які заважають реформувати відомство.

Перша — те, що ми знаходимося у стані війни. Зараз тимчасове затишшя, але ми всі розуміємо, що воно тимчасове. Всі сили кинуті на зміцнення Національної гвардії. Друга проблема — бюджетна. Для реформування МВС, навіть для того, щоб вивести нові екіпажі патрульної служби, потрібні серйозні фінансові вливання. Я вже не кажу про реформу всієї цієї величезної машини. Але реформування йде, до нього залучаються нові зарубіжні фахівці. Не може йти мова про те, що саботують ці реформи, але рухаються вони, звичайно повільно. І це природно, тому що це величезна машина,
— пояснив він.

При цьому, за словами радника голови МВС, правоохоронна система перевантажена нашаруваннями непотрібних відділів та управлінь, і для того, щоб цю структуру позбавити всіх непотрібних елементів, теж потрібен час.

Одночасно, як пояснив Речинський, правоохоронці намагаються підлаштуватись під нагальні потреби. "З одного боку, УБОЗ зараз ліквідований, але потрібно посилювати карний розшук, тому що у зв'язку з поганою економічною ситуацією, у зв'язку з війною, у зв'язку з припливом зброї дуже серйозно погіршилася криміногенна ситуація. Нові банди вже створюються і з ними потрібно боротися. У зв’язку з цим, карний розшук зараз також проходить реформування. Проходить дуже серйозне реформування у сфері кіберзлочинності, тому що за останні п'ять років вона зробила якісний ривок у своєму розвитку. Ситуація дуже швидко змінюється. МВС теж намагається змінюватися, але, звичайно, відстає", — сказав він.

Разом з тим, на думку Фесенка, списувати заповільний хід реформ лише на війну – не варто. "Дійсно, увага міністра значною мірою сконцентрована на війні. Але тому він і міністр, що має займатися не лише війною. Нею має займатися штаб АТО і ЗСУ. Тому пояснювати все війною – не можна. Авакову і деяким його радникам дуже подобається бути на війні. Але це не функція МВС. Хай цим займається Нацгвардія. МВС має займатися внутрішніми справами", - пояснив політолог.

Що ж стосується бюджетного питання, то, як повідомив Аваков, США планують виділити Україні понад 26 мільйонів доларів на підтримку реформи правоохоронних органів. Ці кошти будуть розподілені на два напрямки: на саму реформу правоохоронної діяльності піде 16 мільйонів 772 тисячі, на реформування галузі кримінальної юстиції та на боротьбу з корупцією – 9 мільйонів 636 тисяч. При цьому основний акцент у реформі правоохоронної діяльності, за його словами, зроблений на реформуванні патрульної служби.

Читайте також: 100 днів влади: вгору по ескалатору, що їде вниз