Протягом тижня триває чергова серія протистоянь між НАБУ і Генпрокуратурою. Вчора нарешті стало зрозуміла мета – до чого хилить генпрокурор. Апогеєм конфлікту стало засідання комітету з протидії корупції та подальше звільнення Єгора Соболєва з посади.
12 представників коаліції, "Опозиційного блоку" та групи "Відродження" визнали роботу голови Єгора Соболєва незадовільною. Буквально після закінчення засідання парламентська більшість зареєструвала законопроект "7362" – і міжнародна спільнота вибухнула.
Його авторами стали голови фракцій БПП Артур Герасимов та Народного фронту Максим Бурбак. Представники цих фракцій зареєстрували також постанову про звільнення Соболєва з посади, почавши процедуру усунення голови комітету.
Читайте також: Садовий сказав, хто буде наступним після Соболєва
Депутат Сергій Лещенко заявив, що Україна навіть може втратити "безвіз", якщо закон буде проголосований.
Законопроект "7362" передбачає надати парламенту право 226 голосами звільнити директора Антикорупційного бюро без висновків аудиту, позбавити посад керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і його заступників. Крім цього, парламенту надається можливість аналогічно вчинити з директором Державного бюро розслідувань і членами Національного агентства із запобігання корупції. Однак, вранці 7 грудня виявилося, що цей документ зник з порядку денного Верховної Ради.
У США та Великобританії підтримали НАБУ і засумнівалися у звинуваченнях Юрія Луценка. Черговий виток конфлікту "традиційних" відомствам з Антикорупційним бюро перетворився для української влади на міжнародний скандал.
З чим пов'язана активізація соратників Порошенка в потужній спробі встановити контроль над антикорупційними органами, чи готові вони відступити під тиском західних партнерів – розбиралися журналісти сайту "24".
Війна всіх проти всіх
Артем Ситник і Юрій Луценко Фото: 112.international
У середу 6 грудня генпрокурор Юрій Луценко продовжив звітувати перед парламентарями. Політик пояснив, що ситуацію, яка склалася у взаємовідносинах між різними правоохоронними органами, не потрібно називати війною.
Луценко підкреслив, що ознаки порушення можна знайти в Генеральній прокуратурі, НАБУ, Службі безпеки та МВС, але у НАБУ "пустилися берега", тому штатним працівникам НАБУ вручили підозри, а Ситнику Луценко пригрозив кримінальною відповідальністю.
За день до "нічного скандалу" Луценко жалівся обранцям, що Ситник з Холодницьким розгорнули бурхливу діяльність проти нього в США.
Один із співрозмовників у БПП розповів "24", що Луценко нещодавно приходив на фракцію та інформував депутатів про суть звинувачень проти детективів НАБУ.
Всі знають, що НАБУ працює "по беспредєлу", ну а те, що робить ГПУ – це те ж саме,
– пояснює співрозмовник.
Утім додає, що Луценко пояснив, чому "накрили" конспіративні квартири НАБУ. Річ у тому, що керівництво бюро пішло на махінації з незрозумілою громадською організацією для їх реєстрації. Мав до цього безпосереднє відношення детектив Боярський.
А ще НАБУ мали дозвіл на прослуховування 17 об’єктів, а прослуховували біля сотні,
– передає аргументи генпрокурора співрозмовник.
У депутатів БПП це викликало обурення. Обранці розкритикували керівників НАБУ і Спеціалізованої прокуратури, бо на час звіту перед парламентом Ситник і Холодницький перебували за океаном. Мовляв, це неповага до депутатів та незріла позиція пошуку захисту у старшого брата.
Ми або незалежна держава, або маємо зовнішнє керування,
– пояснює джерело атмосферу на фракції.
Депутати у свою чергу запитали Луценка, коли припиниться "війна всіх проти всіх", бо поки силовики перетягують канат першості, заручниками стають депутати та державні службовці.
Антикорупційний комітет
Засідання Антикорупційного комітету Фото: Народний контроль
Єгор Соболєв прийшов з посмішкою на своє звичне місце керівника комітету і сказав, що він знає, що зараз вноситимуть депутати на розгляд.
Напередодні 13 депутатів підписали звернення до нього з формулюванням "незадовільна робота голови комітету", де просили розглянути звернення на черговому засіданні.
Депутат від БПП Тетяна Ричкова пояснила свою позицію тим, що прізвище Соболєва згадується у матеріалах прокуратури по "Руху нових сил". Однак, потім Сергій Лещенко пояснив: якщо людей згадують як третіх осіб – це не злочин.
Лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк, який прийшов на комітет підтримати колегу, в розмовах з журналістами каже, що якби на Єгора були якісь матеріали, то це вже давно розкрутили би. На комітеті можна було зустріти і заступника голови Верховної Ради Оксану Сироїд.
Члени комітету, які регулярно ходять на засідання, дивувалися чисельній присутності колег. З 24 осіб на засідання прийшли 22 нардепи.
Соболєва також звинуватили у невмінні організувати роботу, невідповідності займаної посади, але головною причиною було симпатія до "Руху нових сил" і участь у вуличних акціях.
Згадалися старі образи. Понад півроку представники БПП і НФ бойкотували засідання комітету. За словами Івана Мельничука, комітет застряг, коли Соболєв почав коментувати дії окремих політиків, та, зокрема, президента.
Комітет не працює ефективно з того часу, коли Єгор Соболєв почав звинувачувати когось у чомусь, в тому числі президента. Перетворив комітет на піар-площадку,
– заявив Мельничук.
Зустрічні виступи Віктора Чумака, Сергія Лещенка та Мустафи Найєма, Дмитра Добродомова зводилися до пояснень, що зняття Соболєва є кроком назад в антикорупційній реформі.
"Наші колеги забули, чим ми тут маємо займатися, бо є така вулиця Банкова, де вирішили, що у Верховній Раді має бути зручний аудитор НАБУ. Представники БПП виконують поставлену перед ними задачу", – сказав депутат.
Прихильники Соболєва також заявили, що відставка Соболєва – це смертний вирок НАБУ.
Я не збираюся узурпувати владу. Я вам говорю ніхто в ніяку змову не йде з президентом,
– волав на чисельні звинувачення фронтовик Юрій Савчук.
"Цей комітет є точкою рівноваги. Якщо влада втрутиться у НАБУ, це її знищить. Будь-яке непрофесійне бюро краще, ніж його відсутність. Ця дискусія підміняє поняття, як покращити бюро, на кадрові питання", – заявив у свою чергу Чумак.
Нардеп від фракції "Народний фронт" Юрій Тимошенко, почувши опонентів, відмовився голосувати за формулювання, де Соболєва називають неефективним головою, бо він вважає навпаки, хоча напередодні під зверненням підпис його стояв.
До нього поспіхом підбіг депутат БПП Юрій Буглак і почав щось шепотіти на вухо. Тимошенко лише махав головою, а потім зажурений сидів в собі до кінця засідання. Передумав голосувати лише він.
Після результативного голосування комітету по визнанню роботи Єгора Соболєва незадовільною депутати-антикорупціонери обурювалися, що їх опоненти утнули якусь незрозумілу для всіх річ, адже звільнення голови комітету у регламенті відбувається з точністю до навпаки.
Процедура виглядає наступним чином. Спочатку будь-який депутат реєструє постанову у Верховній Раді про звільнення голови комітету. Її спрямовують у регламентний комітет. Він приймає своє рішення, далі воно передається до профільного комітету, який може рекомендувати Верховній Раді звільнити голову. Постанова має знайти у залі підтримку 226 депутатів.
Читайте також: Звільнення Соболєва викличе незадоволення в ЄС, – джерело
Очевидно, що голосування за зняття Єгора Соболєва без ще двох формальних засідань комітетів не відповідає закону про регламент.
У приватних розмовах деякі члени Антикорупційного комітету, які підтримали визнання роботи Соболєва незадовільною, не сумніваються у професійності нинішнього керівника.
Ми неодноразово збиралися за кавою й обговорювали, як далі рухатися. Була конструктивна розмова, що не будемо працювати на камери. Але дехто про це постійно забуває,
– сказав член комітету.
Нардеп Сергій Лещенко вважає, що бажання усунути Соболєва вже припікало Банковій, бо весною почнеться передвиборча кампанія, тому команді президента потрібно забезпечити певну стабільність.
Найроздратованішим висновками комітету залишився Мустафа Найєм.
На Банковій вирішили: якщо вступили в лайно лівою ногою, то вже можна обома, – сказав він
Тепер Ситник?
"Молоді хлопці без досвіду оперативної роботи, очі у них палають, але досвіду немає. Вони не вміють легалізовувати докази. Останні провалені справи про це свідчать. Але нас, оперів зі стажем, ніхто не питає", – намагався пояснити свою позицію опоблоківець Іван Мирний. Нардеп заперечує, що його сила про спільне голосування домовлялася з БПП. Мовляв, їхня позиція відома давно.
Читайте також: Справа НАБУ проти міграційної служби: факти та фальстарт Луценка
У "Народному фронті" стверджують, що знищувати НАБУ ніхто не збирається, просто хочуть щоби все було по закону. Тому закон про НАБУ будуть покращувати. Фронтовиків також не влаштовують слабкі керівники. Про ймовірну війну між відомствами кажуть так: Ситника мочить хтось з чистої ненависті, а комусь не подобається його робота.
Позафракційний депутат Борислав Береза впевнений, що Ситник політично захищений. По-перше, у Раді немає голосів, по-друге, є підтримка США.
Головне питання у тому, що до того, що ГПУ і СБУ порушують закон всі звикли, але коли це стосується новостворених органів, тоді це зовсім інша розмова. Більшість просто бавиться в політику,
– пояснив депутат.
Сергій Лещенко вважає, що це не гра, бо є десятки варіантів, як можна зняти Ситника без голосування у Раді. Наприклад, через рішення суду по тимчасове відсторонення.