Сайт "24" розповідає про ключові обставини чергового резонансного непорозуміння між НАБУ та Генеральною прокуратурою.

Суть справи

На початку 2017 року НАБУ під керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури перевіряло причетність працівників Державної міграційної служби до злочинного угрупування.

Для підтвердження підозри у корупційній діяльності служби НАБУ використало свого агента під прикриттям для фіксації незаконних вимог першої заступниці міграційної служби Діни Пімахової. Детективом виявився син колишнього народного депутата від Партії регіонів Сергій Боярський.

У НАБУ стверджують, що Діна Пімахова є одною з керівників організованого злочинного угрупування, які вимагали та отримували кошти за надання іноземцям громадянства України, посвідок на тимчасове проживання на території України, а також за винагороду пришвидшували виготовлення біометричних паспортів для громадян України.

Читайте також: Що відомо про чиновницю міграційної служби, через яку НАБУ влаштувала "спецоперацію"

Декілька місяців тому Боярський встановив товариські стосунки з Пімаховою, назвавшись представником Арабського інвестфонду "Mubadala" Сергієм Титинковим.

У Генпрокуратурі заявили, що агента НАБУ Сергія Боярського затримали за попередньою заявою Пімахової до правоохоронних органів. У заяві вона писала, що їй намагаються передати хабар. Юрій Луценко підтвердив, що ГПУ отримала цю заяву у кінці жовтня.

Після цього НАБУ оприлюднило відео, стверджуючи, що там зафіксована розмова між агентом НАБУ і Пімаховою про схему отримання громадянства, що свідчить про те, що Пімахова спілкувалася з Боярським ще 15 серпня. Вона також пропонувала агенту "допомогти" його іноземному товаришу стати громадянином України через встановлення родичів: сфальсифікувати тести ДНК, які це доводять, і отримати відповідне рішення суду. Однак цей варіант, за словами чиновниці, обійдеться у 30 тисяч доларів.

Під час зустрічі 7 вересня вона ще раз підтвердила, що йдеться про 30 тисяч доларів США. Але коли на початку жовтня детектив приніс документи іноземця, вона відмовилася їх прийняти.

Вже 23 листопада чиновниця сама призначила зустріч співробітнику НАБУ. Під час вечері вона поцікавилася, чи вдалося владнати справу іноземця. Детектив запропонував їй "допомогти" іншому іноземцеві, якому потрібно отримати посвідку про тимчасове проживання на території України.

24 листопада чиновниця запропонувала принести їй документи цього іноземця. Після передачі документів, 27 листопада, вона зателефонувала детективу під прикриттям і повідомила, що це також коштуватиме 30 тисяч доларів. У разі згоди вона запропонувала передати їй половину суми.

29 листопада, під час передачі 15 тисяч доларів, детектива було затримано працівниками СБУ та прокурорами ГПУ.

У НАБУ вважають, що Пімахову повідомили про особу детектива.

Читайте також: Що в Україні відбувається між антикорупціонерами: ексклюзивне інтерв'ю з Джовані Кесслером

Луценко розповів, що ГПУ два місяці прослуховували квартиру агента Боярського та проводили слідчі дії стосовно провокації хабара детективом НАБУ.

За версією Генпрокуратури, агент НАБУ Боярський провокував Пімахову отримати гроші з його рук. Усі розмови детективів зводилися до того, щоби схилити Пімахову назвати суму корупційної послуги.

Неприпустимо, щоби детективи місяцями намагалися видавити з людини через горілку чи секс ті чи інші слова від будь-кого,
– сказав Луценко.

У НАБУ звинувачують Генпрокуратуру та СБУ у спланованій провокації. Затримання Боярського називають незаконним зривом операції антикорупційних органів, адже детективам не вдасться зібрати тепер докази проти решти групи.

Зустріч

Керівник САП Назар Холодницький та директор НАБУ Артем Ситник наголошували, що у СБУ та Генпрокуратурі не володіють повнотою інформації щодо цієї справи та вони "готові просвітити" генпрокурора.

Обидва вирушили до кабінету Юрія Луценка. Після зустрічі керівники антикорупційних відомств відмовилися розповідати, які деталі справи повідали Луценкові, посилаючись на таємницю слідства.

Пояснюючи, яким чином у Генпрокуратурі дізналися про справу проти працівників міграційної служби, Ситник припустив, що відбувся витік інформації з боку СБУ, бо прослуховування НАБУ відбувається не напряму, а через ресурси Служби безпеки.

Ті докази, які були зібрані, їм буде надана кваліфікація, але операція, яку ми проводили, припинена, бо не вдасться задокументувати усіх фігурантів,
– підкреслив Ситник.

Згодом Юрій Луценко виключив можливість витоку інформації з СБУ, однак не пояснив, яким чином ГПУ дізналися про операцію детектива під прикриттям.

Фальстарт ГПУ і удар НАБУ

Свій виступ перед журналістами Юрій Луценко почав з перерахування трьох епізодів справи. Він зізнався, що про перший і другий йому розповіли Ситник та Холодницький.

Читайте також: "Теж не ангел": Луценко каже, що чиновниця з Міграційної служби також не без гріха

Перший. Агент НАБУ приніс пакет документів на громадянина Ірану і попросив Пімахову виготовити для нього паспорт. Вона підтвердила, що така схема є, і що вона коштує певну суму. Однак цей епізод не отримав розвитку, пояснив прокурор.

Другий. Працівники НАБУ попросили Пімахову легалізувати громадянина В’єтнаму. В ході цього епізоду чиновниця не називала суму, але отримала незначні гроші. Її не затримали та епізод теж нічим не закінчився

Третій. Агенти Антикорупційного бюро попросили легалізувати ще одного громадянина Ірану, але не отримали згоди від Пімахової. 29 листопада намагалися дати їй 15 тисяч доларів і тому були затримані.

Чому ми це зробили? Працівники правоохоронних органів не мають права пропонувати чиновнику прийняти незаконне рішення і чекати, яку суму він назве. Це чиста провокація, якби я вам пропонував купити наркотики – це провокація,
– сказав Луценко і почав читати рішення Європейського суду з прав людини, яке нібито кваліфікує дії НАБУ, як підбурення до вчинення злочину.

Проте у відео, яке оприлюднило НАБУ, агент лише цікавиться, як можна отримати український паспорт.

– Есть гражданин Ирана. Он – чистый коммерстант. Он занимается получением украинского паспорта.

– Основания какие-то есть?

– Он сдесь никогда не был.

– Мы можем ему сделать. Есть интересная схема.

Невідомо, чи був знайомий з цією інформацією Луценко, однак підозри детективу НАБУ по двох статтях – пропозиції та провокації хабара – він вважає законними.

У свою чергу Луценко натякнув, що запобіжного заходу для детектива НАБУ не буде, бо він не хоче війни між правоохоронними органами, а Ситник пообіцяв йому звернути увагу на "аморальні" методи НАБУ. Крім того, Луценку не сподобалося, що у НАБУ є штатні негласні працівники, які не проходили конкурсів, а їм, мовляв, дають доступ до секретної інформації.

Генпрокурор висловив припущення, що такі організаційні огріхи відбуваються у НАБУ, бо в органу не було аудиту.

За кілька годин після брифінгу генпрокурора НАБУ оприлюднило фрагменти розсекречених аудіо та відеоматеріалів, отриманих в рамках проведення негласних слідчих дій, частина їх використана у цій статті.

У НАБУ підкреслили, що документування відбувалося під наглядом прокурорів САП в межах оперативно-розшукової справи на підставі ухвали слідчого судді. Слідкуємо за розвитком подій.