Офіційно для оформлення потрібен лише внутрішній паспорт та ідентифікаційний код. Але такі правила діють не для всіх, пише DW. За даним видання, в переселенців можуть затребувати додаткові документи.
Для жителів Криму, Донецької чи Луганської області додатково необхідно принести ще підтверджуючі документи для ідентифікації. Водійське чи пенсійне посвідчення, диплом про закінчення вузу, свідоцтво про одруження. Таке журналістам заявили в одному з київських паспортних сервісів державного підприємства "Документ".
Читайте також: Безвіз близько. Українцям нагадали перелік необхідних документів
У Державній міграційній службі України пояснюють, що діють відповідно до чітких інструкцій, прописаних в постанові уряду №152, яку ухвалили ще в травні 2014 року. Тобто всіх, хто подає документ на отримання біометричного паспорту, міграційна служба ідентифікує, звіряючи подані документи з формою номер 1 – паперовим бланком, який зберігається за місцем реєстрації громадянина.
Доступу до таких бланків громадян, які зареєстровані на непідконтрольних Україні територіях, ми не маємо. Тож у такий спосіб не можемо їх ідентифікувати. Тому просимо принести додаткові документи, аби можна перевірити інформацію за відомчими інформаційними системами,
– сказав керівник прес-служби Державної міграційної служби України Сергій Гунько.
За його словами, чим більше додаткових документів людина може зібрати, тим швидше зможе отримати свій біометричний паспорт.
"Ми нікому не відмовляємо в оформленні паспорту. Просто процес видачі може затягнутися, через труднощі з ідентифікацією. Тому принести додаткові документи в інтересах самої людини", – зазначив Гунько.
Читайте також: Шахраї наживаються на українцях, які прагнуть виготовити біометричні паспорти, – ДМС
Правозахисники вважають таку норму дискримінаційною, адже правила однакові для всіх. Вони вказують, що не всі вимушені переселенці з окупованих та непідконтрольних уряду територій мають можливість надати ці додаткові документи.
Громадська ініціатива "Європа без бар'єрів" відзначає підвищення інтересу жителів тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму до оформлення біометричних паспортів. За даними Державної міграційної служби, починаючи з 2014 року біометричні закордонні паспорти оформили 47 тисяч кримчан. Щодо окремих непідконтрольних районів Луганської та Донецької областей інформація відсутня. Втім, останніми днями ЗМІ повідомляють про значний попит на отримання закордонних паспортів у Маріуполі, куди приїздять мешканці непідконтрольних Україні територій.
У Херсонській області, яка межує з Кримом, в паспортних сервісах – безперервні черги. Тамтешня місцева влада нещодавно навіть розмістила соціальну рекламу, підтримавши всеукраїнську волонтерську групу "Itchy finger trigger Ukrainians". На в'їзді в Херсонську область з Криму та біля паспортних центрів волонтери розмістили кілька білбордів. Один з привітанням до кримчан, що вони можуть тепер мандрувати Європою без віз, інший – до кримчан-колаборантів з порадою подорожувати "Золотим кільцем Росії".
Окрім нормальних, позитивно налаштованих до України кримчан, їдуть і відверті "ватники", які зустрічали хлібом-сіллю окупантів. Ми вирішили трохи зіпсувати їм свято,
– прокоментував один з волонтерів "Itchy finger trigger Ukrainians".
Такі ж плакати волонтери планують розмістити на Донбасі.
Читайте також: Через безвіз різко підскочила кількість росіян, які хочуть оформити українське громадянство
У Державній міграційній службі України наголошують, що до всіх громадян, які мають український паспорт, застосовується єдина процедура видачі біометричного документу.
"Яким чином ми можемо таким громадянам заборонити отримати паспорт? Вони громадяни України. За законом ми не маємо підстав відмовляти у видачі закордонного паспорту. Інше питання, чи зможуть ці люди перетнути кордон? Це запитання вже до правоохоронців", – зауважив Сергій Гунько.
Читайте також: Безвізова карта світу для українців: інфографіка