16 травня Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО про введення санкцій проти фізичних і юридичних осіб Російської Федерації. У список заборонених до використання ресурсів на території України, окрім "ВКонтакте" та "Однокласники" потрапила і програма 1С. Окрім неї заборонили ще ряд російських соцмереж та інших інтернет-ресурсів. Сьогодні цей указ набув чинності.
Читайте також: Не "Вконтакте" єдиним: проти кого Україна ввела чи продовжила санкції
Про підозри і звинувачення
Розробників програми 1С українська влада підозрює у кібершпигунстві та хакерських атаках. Тому в санкційних списках опинилися компанії: "Скайлайн Софтвер", що займається координацією роботи мережі компаній, які поширюють 1С в Україні за франшизою, і "Еврософтпром" – власник авторських прав на програму "1С: Підприємство".
Для них передбачене блокування активів: тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном, обмеження торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України, зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань
Хто заборонений, а хто — ні
При цьому жодна франчайзі-компанія, що фактично обслуговує продукт, не потрапила до санкційного списку. А всього таких в Україні біля 500, і працюють там понад 11 тисяч працівників, а ще близько 200 тисяч – обслуговують програму, – це за інформацією директора ТОВ "Скайлайн Софтвер" Вадима Мазура.
Системою 1С в Україні користуються 350 тисяч компаній на умовах ліцензії. Ще біля 150 тисяч використовують 1С неліцензійно.
При цьому в офіційному коментарі на сайті 1С зазначили, що "Програма 1С:Підприємство повністю працездатна, технічна підтримка працює у штатному режимі, всі інформаційно-методологічні ресурси доступні для користування. Партнери 1С:Франчайзі продовжують надавати послуги з оновлення продуктів і інформаційно-технологічної підтримки користувачів програмних продуктів 1С:Підприємства. Користувачі можуть отримати консультації щодо роботи рішень 1С:Підприємства як телефоном, так й електронною поштою".
Насправді 1С користуються не лише бухгалтери
Вадим Мазур на прес-конференції також зауважив, що в компанії не бачать підстав для внесення до санкційного списку, і сподіваються, що рішення РНБО є помилковим, оскільки "1С:Підприємство" – ефективний інструмент українського бізнесу і його використання у понад 300 тисяч підприємствах є абсолютно законним".
Читайте також: Заборона "Вконтакте", "Яндекса" та інших: відповіді на популярні запитання
Можна чи не можна
Отже, система 1С функціонує і підтримується в робочому стані. Як пояснив юрист Юліан Хорунжий – компаніям, що займаються дистрибуцією програми і не потрапили в список санкцій, безпосередньо не заборонено здійснювати подальшу реалізацію продукції, принаймні тих версій і примірників, права на які вони мають сьогодні. Але рішення РНБО фактично унеможливлює будь-яке оновлення ПО та технічну підтримку, оскільки кожна нова версія програми – це об'єкт права інтелектуальної власності.
Приватний бізнес користуватися 1С зможе
Теоретично, навіть попри заборону, технічно заблокувати роботу 1С дуже складно. Зокрема, представник СБУ Юлія Лапуніна відзначила, що вони не зможуть заборонити використання 1С приватному бізнесу. Натомість для використання у держструктурах України цей програмний продукт недопустимий.
Юліан Хорунжий також відзначив, що українцям, які користуються забороненими російськими ресурсами та програмним забезпеченням, не загрожує ані кримінальна, ані юридична відповідальність, щоправда це може служити приводом для правоохоронців у звинуваченнях щодо фінансування тероризму.
Альтернативи 1С
Бухгалтери, що працюють на державу, отримують найбільше неприємностей від неможливості користуватись 1С. Бо це найдоступніший продукт такого роду. Але аналоги 1С існують, кажуть спеціалісти. Причому тут навіть вибір є. Це такі програми як Microsoft Dynamix Ax, Dynamix Nav, IFS, Epicor, Infor, Oracle або SAP. Остання – пряма заміна 1С з єдиним суттєвим "але": вона значно дорожча за російський програмний продукт. Натомість є і український аналог – IT-Enterprise, що цілком відповідає українському законодавству і регулярно оновлюється.
Наскільки ці програмні продукти здатні замінити 1С – вирішувати користувачам. Але факт – панікувати через заборону російських сервісів не варто, адже немає нічого незамінного.
Читайте також: Заблокували "Вконтакте", "Одноклассники", "Яндекс": огляд альтернативи для українців