Про це розповів юрист Юліан Хорунжий, передає "Інтерфакс-Україна".
За його словами, з технічної точки зору заблокувати російські ресурси та сервіси цілком реально, "тому деякі повідомлення про неможливість такого кроку, не є до кінця правдивими та технічно правильними".
Читайте також: Коли почне діяти заборона "Вконтакте", "Однокласники" та "Яндекса": назвали дату
Також він підкреслив, що санкції було запроваджено проти конкретних російських компаній на підставі закону України "Про санкції", відтак суб'єктами застосування санкцій не є громадяни України та українські компанії, які ними користуються.
Тобто указ президента не передбачає відповідальності громадян за користування сервісами або сайтами, на які поширюється дія санкцій. Це означає, що в разі, якщо громадяни України з використанням проксі-серверів або інших технологій передачі даних, зможуть продовжувати користуватися російськими сайтами або ПО , то не можна виключати можливість притягнення до відповідальності за ці дії, які правоохоронні органи можуть прирівняти до фінансування тероризму або шпигунства,
– зауважив юрист.
Крім того, Юліан Хорунжий прокоментував заборону програмного комплексу 1С, дистрибуцією якого займаються понад 500 українських компаній, які не є включеним до списку санкцій.
У зв’язку з цим фахівець стверджує, що цим компаніям безпосередньо не заборонено здійснювати подальшу реалізацію продукції, принаймні тих версій і примірників, права на які вони мають сьогодні .
У той же час, як наголошує експерт, рішення РНБО фактично унеможливлює будь-яке оновлення ПО та технічну підтримку, оскільки кожна нова версія програми – це об'єкт права інтелектуальної власності.
"Тобто, якщо припустити, що РНБО правильно вирахувало авторів і дистриб’юторів санкційного ПО, які передавали в Україні права інтелектуальної власності, то користувачі в Україні просто залишаться в межах існуючих версій програмного забезпечення, оскільки їм не заборонено використовувати таке забезпечення", – підкреслив юрист.
Читайте також: Нардеп на яскравому прикладі пояснив, яку загрозу російські соцмережі несуть Україні
Він також зазначив, що компаніям з списку санкцій заборонено здійснювати торгові операції, тому може скластися ситуація, за якої користувачі продовжать користуватися правами інтелектуальної власності безкоштовно, а це своєю чергою буде порушенням відповідних договорів, якими вирішувалися питання користування цими об'єктами права інтелектуальної власності.
"Якщо з цієї ситуації не вдасться знайти законного та прийнятного виходу як для власників авторських прав на 1С і для користувачів, так і РНБО та правоохоронних органів, то українському бізнесу доведеться шукати альтернативу цьому програмному продукту, якщо такого наразі немає", – додав Хорунжий .
Він також припустив можливість звинувачень користувачів 1С в різного роду кримінальних злочинах, і як наслідок – обшуки та блокування роботи у українських суб'єктів господарювання, які користуються зазначеними ПО.
Нагадаємо, в Україні заборонили соцмережі "Вконтакте" та "Однокласники" та інші російські ресурси терміном на 3 роки. Даний указ набирає чинності з дня його опублікування в офіційних виданнях. Відповідний документ Президент України Порошенко підписав 16 травня.
Загалом санкції запроваджено щодо 1228 фізичних осіб та 468 – юридичних. Серед них російські авіаційні компанії та банки, підприємства, які працюють в окупованому Криму.