Джерело: 24 канал

Штат Амазонас у північно-західному куті Бразилії досі не привертав до себе особливої уваги. Він був місцем проживання багатьох бразильских індіанців. Але з початком епідемії, а згодом і пандемїі коронавірусу, Амазонас та його столиця Манаус перетворились на зону катастрофи.

Читайте ще Вірус придумали ЗМІ: заяви президента Бразилії та криза

Страх і вірус на Амазонці

Амазонас зіткнувся з новим, бразильским варіантом коронавірусу. Тепер у лікарнях, не готових до такої ситуації, від нестачі кисню помирає по 60 людей на добу, пише видання The Guardian.

Це був один з найгірших днів на моїй державній службі. Ти відчуваєш себе безсилим,
– крізь сльози розповіла Франсіснальва Мендес, очільниця охорони здоров'я у річному місті Коарі.

Ситуація настільки погана, що навіть Венесеула, яка знаходиться у набагато гірших умовах, відправила до Бразилії гуманітарну допомогу та власних лікарів. Лідер Венесуели Ніколас Мадуро назвав її "катастрофою імені Жаїра Болсонару". Президент Бразилії дійсно нагадує багатьом ще більш екстравагантну версію Дональда Трампа. Він теж зневажає пандемію, майже не носить маску, хоча сам перехворів.

Лікарні змушені відмовляти пацієнтам, бо запасів на всіх точно не вистачить. Не прийняти можуть навіть у приватній клініці. Медична система не справляється з напливом нових хворих. Столиця – Манаус – вперше потрапила у заголовки світових ЗМІ в квітні, коли кількість померлих від коронавірусу змусила місцеву владу вирити братські могили.

"Манаус втрачено", – констатував страшний факт для Al-Jazeera бразильский епідеміолог Джесем Орельяна з аналітичного центру Fiocruz Amazonia. Він описав місто як "лабораторію під відкритим небом".

Доставка кисневих балонів до Манаусу, Бразилія / Скріншот YouTube

Захворюваність на коронавірус з 7 по 22 січня зросла на 125%, по даним Національної ради секретарів охорони здоров'я та ЗМІ Бразилії. На долю нового варіанту COVID-19 припадає 42% хворих на коронавірус в Манаусі.

Також у місті зафіксовано багато передчасних народжень дітей. Багатьом вагітним жінкам довелося робити кесарів розтин. Вони бояться йти до лікарні до останнього.

Я не думав, що буде друга хвиля інфекцій, така сама потужна, що й перша. Падіння імунітету та зміни у вірусі роблять її неконтрольованою,
– пояснив Маркус Ласерда, один з головних місцевих інфекціоністів

Новий варіант COVID-19 є, за дослідженнями вчених, більш заразним, ніж минулорічний оригінальний варіант. Ласерда думав, що епідемія 2019 року надасть місту деякий імунний захист від другої хвилі, але через мутацію цього не сталося. Евакуювати довелося навіть ще недоношених дітей! Звісно, що критикують не лише федеральну, а й місцеву владу (проти цих чиновників влаштовано, можна сказати, народне повстання – 24).

Медики називають події не інакше як "фільмом жахів", "безвиходдю", "бійнею". Атмосфера "безкарності, закинутості, відчаю". Карманиий міністр охорони здоров'я в уряді Болсонару Едуардо Пасуелло приїхав до Манаусу лише щоб просувати не підтверджені науково способи "раннього лікування ковіду".

Індіанський штат сав епіцентром поширення вірусу в країні / Фото Global Times

Місцеві описують Манаус як "місто без влади та в постійному траурі". На додачу до комендантської години, тепер не можна виходити з дому без нагальної потреби.

Посуелло є армійським генералом (на відміну від Трампа, Болсонару користується підтримкою армії та навіть виступає за повернення правління хунти – 24) без медичного досвіду і потрапив у крісло після того, як двоє його попередників полишили свої посади. Обидва виступали за доказову медицину та посміли критикувати президента.

"Він не зробив нічого окрім приписування непотрібного хлорохіну", – додав журналіст видання Epoca Луїс Фернандо Віанна про візит міністра. Генпрокуратура Бразилії заявила, що МОЗ Бразилії ще за тиждень до кризи в Манаусі було попереджено, але не поширило інформацію в уряд.

"Кожне розумне рішення ігнорувалося або висміювалося", – сказала The Guardian Раісса Флоріано, чий власний батько у 73 роки бореться зі хворобою. У центра немає єдиного затвердженого плану протистояння пандемії.

Міжнародна ізоляція та проблемна логістика

Розташування міста посеред джунглів також ускладнює ситуацію, бо дістатися туди можна лише на літаку. Або допливти на човні. За відсутності дій від обраних чиновників, місцеві волонтери та молоді люди об'єднуються, щоб протистояти катастрофі. Вони збирають кошти для відновлення зруйнованої медичної системи. Особлива потреба існує у кисні, їжі та обладнанні.

Що там у Венесуелі Доларизація економіки та бідність: чи зможе Венесуела піднятися з дна

У серці Амазонії грип прийшов раніше, з початком сезону дощів. Тому те, що сталося в Манаусі має слугувати попередженням для всієї країни. "Нам потрібно вакцинувати людей, інакше це повториться", – упевнений лікар Ласерда. Його колега Ореальяна впевнений, що поширення нового варіанту COVID-19 "вже відбувається".

Кілька людей у штаті Пара померли від нестачі кисню. Коли таке стається, попит на ліжко зростає, додаючи проблем і наступає ефект доміно,
– пояснив Орельяна.

Вакцинація у Бразилії розпочалася, але поки що це більше ініціатива місцевих чиновників, які достатньо сміливі, щоб відкрито протистояти Болсонару. І перші щеплення були зроблені із затримкою у кілька тижнів, порівнюючи з Чилі, Коста-Рикою та Мексикою. Сам президент критикував укази місцевих лідерів та виступає проти отримання вакцини.

Звісно, вважає Ласерда, цього замало, щоб зупинити поширення коронавірусу. Тим більше мутованого з посиленою контагіозністю (заразністю).

Причиною могла стати "повна міжнародна ізоляція Бразилії за правління Болсонару". Навіть з Китаєм вже є проблеми: постачання спеціальних ферментів, потрібних для виготовлення вакцин, призупинене.

Проблеми з мутацією та стрімке поширення

Вирвавшись за межі Манаусу та Амазонки, бразильский варіант COVID-19, відомий як P1, досяг малих міст Бразилії. Є побоювання, що поширення буде стрімким, особливо в регіонах, які мають схожі з Манаусом кисневі проблеми. Деякі країни світу вже заборонили рейси з Бразилії, очікується що США зроблять це найближчим часом.

Логістика для лікарів ускладнена життям у джунглях / Фото Doctors Without Borders

Як було сказано вище, в штаті Амазонас основний спосіб пересування – човен або каное. Щоб дістатися до лікарів з ізольованої локації, треба обпливти весь штат. І лише в Манаусі можуть бути палати інтенсивної терапії (або ні). "Вся логістика навколо ріки здійснюється на човнах, це значно спрощує передачу вірусу", – сказав Al-Jazeera Фабіо Тоцци, запрошений професор Школи суспільного здоров'я при Університеті Західного Пара.

Новий штам, нові проблеми

Небезпечна особливість цієї мутації – поширення серед молодих людей віком 30-50 років. Вони хворіють з набагато серйознішими симптомами, ніж раніше. Тепер P1 може зачепити сусідню Рондонію та дуже бідний північний схід Бразилії. А також – по річці Мадейра, що протікає через Болівію.

"Люди з Перу та Болівії прибувають для лікування в Амазонас, що може створити вже транскордонну передачу вірусу", – впевнений доктор Рікардо Аффонсо Феррейра з групи лікарів-добровольців, що працюють у джунглях.

Не лише Бразилія Коронавірус у Перу: пекло одного з епіцентрів пандемії

Щодо даних по всій країні, то вони явно занижені. Хуліо Понсе, епідеміолог з Сан-Паулу, сказав Al-Jazeera, що "в середньому в день фіксується 54 тисячі нових випадків, 983 смерті". Манаус він назвав "раннім прикладом для всієї країни". Без федеральної координації і постачання кисню, новий штам захоплюватиме штат за штатом.

Заклики до імпічменту Болсонару

На фоні описаної ситуації, у Бразилії відбуваються численні акції із закликом влаштувати Болсонару імпічмент, повідомляє The Guardian. Опитування показують, що радикально правий президент ухиляється від своїх обов'язків по боротьбі з пандемією.

Ліві сили та центристи влаштували автопротести у 20 штатах і таких великих містах як Ріо-де-Жанейро, Белен, Белу-Орізонті та Порту-Алегрі. Лідер лівих Гільєрме Булос сказав, що акцїі "знаменують початок народного повстання проти цього геноцидного уряду". Ми тут, бо не плануємо чекати виборів 2022 року, час перемогти Жаїра Болсонару, додав він.

Звісно, прихильники президента провели своїх власні мітинги у районах, прихильних до нього. Петиція щодо імпічменту зібрала вже 213 тисяч підписів. Активісти кажуть, що "цей антидемократичний екстремізм, це відторгнення науки, прославлення авторитаризму більше продовжуватись не можуть".

Актуально Байден та Латинська Америка: чи зможе США відродити дружбу

Аналітики з Бразилії додають, що ця перша офлайн-акція з початку пандемії показує, що "опозиція перейшла до непередбачувану фазу, президентство Болсонару може закінчитися. Суспільство знаходиться на межі вибуху". Раніше такого не було, але зараз в народі забагато гніву та невдоволеності. Тому люди протестують навіть під час пандемії.

Болсонару може закінчити так само як і Дональд Трамп / Колаж Catraca Livre

Президент має хитку підтримку в Конгресі, а також провали в економіці, через які довелося скасувати виплати субсидій через коронавірус. Втім він та його родина продовжують зневажати ситуацію.

Ми стоїмо на порозі дуже серйозної соціальної проблеми. Мільйони бразильців залишаться без прибутків посеред другої хвилі, коли вже є 15 млн безробітних,
– пояснив політичний журналіст з Epoca Жоао Вальверде.

Лише 31% бразильців наразі підтримує його, за опитуваннями Datafolha. Якщо число впаде до 20%, вірогідність імпічменту зросте, зазначають соціологи.