Про те, що у провідних країнах Євросоюзу останніми роками різко збільшується кількість "прибульців" з ісламських країн Близького Сходу, пишуть вже давно. Практично всі великі західноєвропейські метрополії вже зараз мають свої "ісламські гетто" – цілі райони, де проживають майже виключно мусульмани, де вони "варяться" поміж собою без виходу "за кордон", без спілкування з місцевим населенням. В деяких містах подібні райони розрослися вже майже до розмірів самого міста.

Читайте також: Три прогнози для Європи на наступні 13 років

Але це все – лише початок, вважають вашингтонські фахівці з демографічних проблем, які на замовлення німецької газети Die Welt розробили три сценарії збільшення частки мусульманського населення європейських країн. Їхнє дослідження видало три прогнози розвитку подій, причому найгірший із них, який стосується безпосередньо Німеччини, обіцяє, що до 2050 року кількість німецьких мусульман збільшиться від 6% (станом на 2016 рік) до 20% – тобто, до п'ятої частини всього населення країни.


До 2050 року мусульмани становитимуть одну п’яту частину німецького населення

Дослідження, яке називається Europe’s growing Muslim population, пояснює, в яких обсягах збільшуватиметься частка ісламу в Європі – а вона збільшуватиметься навіть гіпотетично, якщо європейці просто зараз зачинять свої кордони та повністю припинять будь-яку легальну міграцію з ісламських країн – скажімо, у вигляді трудових мігрантів з робочими візами.

Перший сценарій полягає у тому, що у випадку "нульової міграції" приріст мусульманського населення всіх 30 європейських країн (тобто, не лише Євросоюзу, як такого), – все одно матиме місце: від нинішніх 4,9% до 7,4% в середньому, а в Німеччині – до 8,7%. Причина: "новоприбулі" мусульмани в середньому на 13 років молодші, ніж місцеве населення, а індекс народження в них вищий.

Другий сценарій ґрунтується на "середній імміграції", за якої до Європи більше не прибуватимуть шукачі політичного притулку, а лише "регулярні" мігранти – особливо з робочими або студентськими візами. Ефект: частка мусульман в Європі подвоїться – приблизно до 11%.

Третій сценарій – "висока імміграція", тобто така, яку можна спостерігати наразі. Він виходить із таких же темпів міграції, які були зареєстровані в 2014-2016 роках. При таких темпах мусульманська частка в Європі зросте втричі (до 14%), а в Німеччині, як вже було зазначено – до 20%.

В усіх трьох випадках йдеться про абстрактне моделювання, позаяк жодна з цих гіпотез не є цілком реалістичною. Це стосується як повного закриття всіх зовнішніх кордонів ЄС, так і припинення притоку біженців. Всі три сценарії, як зазначається, є лише "теоретичними експериментами, які вигадали для того, аби пояснити різноманітні можливості замість того, щоб робити поспішні прогнози", – заявив демограф, керівник дослідницької групи Конрад Хакетт.

Наприклад, в першому сценарії ми не вважаємо, що в майбутньому взагалі не буде ніякої міграції. Також важко повірити, що історично великі потоки біженців, які ми пережили за останні роки, збережуться в недалекому майбутньому,
– пояснив він.

Однак ці теоретичні викладки про те, "що буде, якщо... можуть бути використані політиками та суспільством, аби отримати більш точне відчуття, яким чином рестриктивна міграційна політика зачепить мусульманське населення Європи", – зазначив він далі.

Читайте також: Зона без мігрантів, – прем'єр-міністр Угорщини відзначився скандальною заявою щодо Європи

Старе й мале

Зрозуміло одне: точних цифр та конкретних прогнозів розвитку бути не може. Проте, з представлених сценаріїв складається загальна перспектива: частка мусульман в Європі зростає. З іншого боку, стає зрозуміло: "ісламізації Європи" в сенсі вибудовування переважно ісламського суспільства не відбудеться. Принаймні, до середини століття.

Водночас, молодша і, таким чином, культурніша і, можливо, політично активніша меншість змінить самосвідомість європейських суспільств. Тому що саме з демографічних підстав неможливо зупинити інший тренд, а саме – європейські суспільства в будь-якому разі старішатимуть та зменшуватимуться.

Так, наприклад, кількість неісламського населення Європи, за даними дослідження, зменшиться до 2050 року з поточних 495 мільйонів до 446 – 463 мільйонів осіб. У випадку "нульової імміграції", загальна кількість всіх європейців зменшиться з 521 до 482 мільйонів. Це означає: Європа потребує імміграції, аби зберегти свою соціальну та пенсійну системи.

Вирішальним буде питання, чи виявлять мігранти готовність та спроможність до інтеграції в європейське суспільство, аби вписатися в нього та в його робочу схему? За даними дослідників Pew Research, абсолютна частка мусульман, кількість яких наразі становить в Європі близько 25,8 млн, буде значно збільшуватися: в першому сценарії – до 36 млн, в другому – до 60 млн, а в третьому – до 75 млн. Цей розвиток може бути навіть ще драматичнішим, тому що автори дослідження не враховували деякі аспекти міграції в ЄС. Так, наприклад, вони не враховували так звану "сімейну міграцію" – тобто, коли до мігрантів долучаються їхні сім'ї.


Кількість мусульман в Європі може збільшитися і через фактор "сімейної міграції", який не врахували автори дослідження

Ми не намагалися спрогнозувати, скільки членів сім'ї в середньому підуть за біженцем, втім, ми врахували так зване "очікуване статеве збалансування", тобто – возз'єднання сімей у третьому, найбільшому сценарії,
– пояснив Хакетт.

Неточні точні підрахунки

За Хакеттом, у своїх розрахунках дослідники виходили з того, що до 2025 року серед іммігрантів буде більше жінок – при таких же абсолютних показниках. Між 2014 та 2016 роками, навпаки, до Європи прибували, перш за все, чоловіки.


Науковці опиралися у своєму дослідженні на припущення, що до 2025 року серед іммігрантів буде більше жінок

Ще один момент, який висвітлює неточність цих підрахунків: дослідження базувалося на даних про наявні дозволи на отримання політичного притулку та прогнозували таким чином лише кількість офіційних мігрантів. Це означає, що дослідники вважали, що нелегальних мігрантів не буде, а невизнаних шукачів притулку одразу депортують додому.

Насправді у тій же Німеччині частка "офіційних" мігрантів становила 62,4% від усіх поданих заяв, натомість десять років тому вона була майже у десять разів меншою – 6,3%. Загалом, минулого року з проханням про надання притулку до Німеччини звернулися майже 750 тисяч осіб, з яких понад 280 тисяч отримали відмову, натомість було депортовано лише 25 375 мігрантів – тобто навіть не одну десяту.

Читайте також: Країнам ЄС загрожують величезні штрафи: назвали причину

Куди подінуться ті, кому відмовили – неясно. Деякі, можливо, добровільно покинуть Європу або їх видворять, в той час як інші залишаться, принаймні, на деякий час – подаючи скаргу на рішення відповідних інстанцій. Якщо всі мусульмани, які перебувають у правовому "підвішеному стані", залишаться в Європі – це збільшить вихідну цифру 2016 року і, таким чином, вплине на всі три сценарії" – тобто, цифри в них збільшаться,
– зауважує Хакетт.

Проте й ці міркування – це лише моделювання, тому що, наприклад, невеликі показники депортації з європейських країн мають призвести до того, що в цих країнах приймуть менші граничні показники кількості нових мігрантів. Як приклад – так звана "верхня межа", яку збираються ухвалювати у ФРН: 200 тисяч біженців на рік. Європейські країни неоднаково "вмонтовані" у процес прийняття мігрантів: дослідники Pew Research припускали, що в Польщі, Словаччині, Чехії та Угорщині, а також в Румунії та Хорватії і в Португалії кількість "нових прибульців" буде малою. Або через відповідні рестриктивні заходи урядів цих країн, або ж через невелику привабливість їхніх соціальних систем чи економік для мігрантів.

Саме тому навіть найважчий, третій сценарій, передбачає, що ісламське населення Польщі збільшиться до 2050 року лише до 0,2%, Румунії – до 0,9%, Португалії – до 2,5%, а Угорщини – до 4,5%. В інших європейських країнах різниця між прогнозованими сценаріями просто величезна. Так, при "нульовому сценарії", найбільша частка мусульман проживатиме до 2050 року у Франції та Болгарії – від 12% до 13% – позаяк середній вік та показники народжуваності в мусульман тих країн виявляють відповідні ефекти. Швеція та Велика Британія матимуть від 10% до 11% мусульман, Німеччина – менше 9%, так само, як Італія, Австрія та Швейцарія.

У "середньому" сценарії, Швеція до 2050 року стане країною із найбільшою кількістю мусульман в ЄС – понад 20%. За нею – Франція, Велика Британія, Норвегія та Італія. Німеччина "відстане" – їй прогнозують приблизно 10,8%.

Якщо ж розглядати третій сценарій (тобто виходити з того, що нинішні темпи прибуття "новачків" збережуться), то кожен п'ятий житель Австрії та Німеччини у 2050 році буде мусульманином. У Швеції цей показник становитиме третину від усього населення, а у Франції – 18%.


Через 32 роки, за даними дослідників, кількість мусульман у Швеції може становити третину від усього населення

Втім, слід зазначити, що вашингтонські дослідники не врахували ще одного важливого фактору, а саме: Євросоюз до 2050 року розширюватиметься. Країни, які подали заяви до вступу або принаймні мають такий намір, стануть поповнювати його лави (якщо, звичайно, не здійсняться палкі мрії російських патріотів та ЄС не розвалиться... але подібна перспектива не має навіть одного відсотка вірогідності). Та ж Україна сама для себе чітко визначила європейський вектор розвитку, який веде прямісінько до ЄС. Молдова, Грузія та ще ціла низка держав мають наміри вступити до європейського співтовариства і за 32 роки це є цілком можливим. А отже – кількість мусульман, з одного боку, збільшиться (за рахунок тих осіб, які вже емігрували, скажімо – кримських татар), з іншого ж – кількість мігрантів буде розподілена ще й на ці нові країни у складі ЄС.

Читайте також: Скільки українців готові назавжди виїхати за кордон: результати опитування

Щоправда, в деяких державах "кочівники" з Близького Сходу можуть опинитися вже незабаром. Вже цілий рік поспіль не вщухають чутки про те, що Україна нібито "прихистить" певну частину арабських біженців з Німеччини: рік тому їхня кількість коливалася у межах 10 тисяч осіб, тепер вже дійшла до 20 тисяч... але, схоже, ця інформація так і залишилася просто чутками. Проте, ніколи не кажи "ніколи". Якщо Україна, як ми всі того бажаємо, невдовзі стане заможнішою, стабільнішою і спокійнішою – хто знає, чи не буде вона привабливою для біженців із Близького Сходу? А як європейці ми маємо бути толерантними та гостинними, чи не так? Зрештою, в нас немає чим відбиватися від цих біженців, як це зробили, скажімо, ті ж поляки – вони сказали, що не можуть приймати в себе арабів, бо вже приїхало дуже багато українців. Хоча й тут може виявитись, що на той час до нас прибуде хвиля біженців від збіднілого та розваленого східного сусіда... То як, пані та панове, – готові?