Про це 24 каналу розповів дипломат, експерт "Майдану Закордонних Справ" Олександр Хара.
Читайте також: У ПАРЄ викрили схему "непомітного" повернення Росії
Росіяни постійно кажуть, що усунення від участі в ПАРЄ їх не бентежить, а навпаки для них так краще – економлять на внесках. Це бравада, тому що Москва витрачає гроші і дипломатичні зусилля, щоб туди повернутися. У Кремлі розуміють, що боротьба в інформаційній сфері – одна з ключових у гібридній війні,
– наголошує Хара.
Водночас експерт відзначає, що ПАРЄ була доволі принциповою і найбільш жорсткою в своїх попередніх рішеннях щодо анексії Криму і агресії Росії проти України. Як говорить дипломат, при наявності в ПАРЄ проросійських депутатів, ультралівих і ультраправих, здебільшого там центристи, які добре знають, хто такий Путін.
Майданчик ПАРЄ – досить демократичний і важливий. Це не національні уряди, які зобов’язані бути обережними у висловлюваннях, щоб не дратувати Москву, враховуючи економічну чи енергетичну залежність Європи від РФ. Однак, якщо Росія повернеться в ПАРЄ, Україна повинна висловити свій протест, але не виходити. Треба посилити наші зусилля, щоб доводити Європі, що Росія паплюжить права людини та інші демократичні засади. І не давати можливість росіянам фактично монополізувати можливість формувати в ПАРЄ думку щодо агресії Москви проти України,
– підкреслив Олександр Хара.
Експерт додав, що повернення Росії в ПАРЄ буде невеличкою перемогою на полі європейців. Це може трохи розхитати спільну європейську позицію щодо агресивних дій Росії і санкцій. Але європейські санкції тримаються на чіткій позиції Берліну і Парижу. Зокрема, Німеччина постійно наголошує: поки Росія не змінить свій агресивний курс, то не можна скасовувати санкції.
Нагадаємо, осіння сесія парламентської асамблеї Ради Європи відбуватиметься у Страсбурзі 8-12 жовтня. Одне із найбільш резонансних питань, яке стосується перегляду повноважень та права на голосування національних делегацій, обговорюватимуть у вівторок, 9 вересня.
Раніше профільний комітет ПАРЄ запропонував повернути представникам Росії право голосу в певних ситуаціях і пом’якшити санкції. Зокрема, під час виборів нового генерального секретаря Ради Європи. Голова української делегації та віце-президент ПАРЄ Володимир Ар’єв заявив, що піде у відставку з посади у разі повернення Росії до організації.
24 квітня ПАРЄ своїм рішенням визнала, що за окупацією частин Донецької та Луганської областей стоїть Росія. Таким чином, ПАРЄ змінила формулювання резолюції, у якій констатувала окупацію непідконтрольних Україні районів Донбасу Росією та "фактичне управління" цих територій з боку РФ.
28 червня ПАРЄ схвалила резолюцію, в якій засуджуються тортури і неналежні умови утримання українських громадян-політв'язнів у Росії, а також містяться вимоги щодо звільнення українців із російських в’язниць.
Що таке ПАРЄ?Це один із двох головних статутних органів Ради Європи. До його складу входять представники парламентів усіх держав-членів. ПАРЄ є найстарішим в Європі органом міжпарламентської співпраці. Асамблея приймає резолюції та рекомендації на основі доповідей, що їх готують депутати. Серед важливих повноважень – вибори Генерального секретаря Ради Європи та його заступника, суддів Європейського суду з прав людини, прийняття висновків щодо кандидатур нових держав-членів, моніторинг виконання ними зобов'язань, взятих при вступі.