Першим заступником директора Держбюро обрали прокурора Генеральної прокуратури Ольгу Варченко. Її теж вважали фавориткою конкурсу. Іншим заступником Труби став нинішній заступник прокурора Києва Олександр Буряк.

Читайте також: Державне бюро розслідувань очолить Роман Труба

Заява екс-співробітниці НАЗК Анни Саламатіної, що співробітник Адміністрації Президента Олексій Горащенков втручався у перевірки електронних декларацій сплутала карти команді Порошенка.

На Банковій вирішили відмовилися від його кандидатури, яка напередодні була узгоджена між БПП і "Народним Фронтом", як переможець конкурсу на посаду директора Державного бюро розслідувань.

Затягнутий конкурс

Основною причиною розтягування конкурсу на директора Державного бюро розслідувань протягом 1,5 року було небажання "Народного фронту" погодитися, щоб Держбюро повинна очолити людина президента.

Кадрові торги могли тривали ще нескінченно довго, якби не підійшов термін втрати Генеральною прокуратурою повноважень розслідувати кримінальні справи. Згідно із законом "Про Державне бюро розслідувань", з 20 листопада ці повноваження мають перейти від Генпрокуратури до ДБР.

ГПУ має призупинити розслідування кримінальних справ та передати ці повноваження Державному бюро розслідувань, яке не могло почати формуватися, як орган, без призначення директора.

Читайте також: Скільки заробляє голова Державного бюро розслідувань: відомі дані з декларації

Тиждень тому на комітеті Верховної Ради законодавчого забезпечення правоохоронної діяльность генпрокурор Юрій Луценко обурювався, що через деяких політиків правоохоронна система зазнає колапсу, натякаючи на представників "Народного фронту", які не хотіли голосувати на конкурсі за Горащенкова.

Перемовини між союзниками відбувалися на тлі взаємної недовіри після останнього конфлікту, коли фронтовики звинуватили президента у причетності до арешту сина Арсена Авакова.

Державне бюро розслідувань має одноосібні повноваження здійснювати досудове розслідування в цивільній і військовій сфері. Це єдиний орган, що отримав право порушувати справи проти колишніх президентів та прем’єрів. А повноваження НАБУ обмежуються лише корупційними статтями.

Роман Труба

Після скандалу з Горащенковим у Порошенка вирішили змінити кандидатуру переможця. Від самого початку формування урядової конкурсної комісії на зайняття посад до Держбюро розслідувань неформальну більшість отримали представники Президента.

У комісії представлені дев’ять осіб – по три від Верховної Ради, уряду та Президента. БПП вдалося отримати більшість, у тому числі, за рахунок лояльних професорів та депутата від "Батьківщини" Владислава Бухарєва.

Експерт Реанімаційного пакету Реформ Олександр Лємєнов, який слідкував за діяльністю конкурсної комісії по відбору на керівника ДБР, напередодні оголошення переможця заявив, що ним стане Роман Труба.

Читайте також: На виборах до Державного бюро рослідувань перемогла "темна конячка" політиків, – експерт

За інформацією активіста Автомайдану Олексія Гриценка, Трубу просував по конкурсу один з лідерів "Народного фронту" Сергій Пашинський. За іншою інформацією, Трубу запропонував призначити президенту Олександр Турчинов.

Одразу після позитивного голосування за Романа Трубу, "24" розшукали львівського адвоката Андрія Петришина, який повідомив, що до призначення до Києва, під час Майдану у 2013 році Труба працював прокурором Пустомитівського району Львівської області. Адвокат надав ухвалу суду, де Труба просить обрати працівнику міської ради Андрію Шевціву запобіжний захід у вигляді особистого забов’язання, щоби заборонити чоловіку їхати на Євромайдан до Києва.

"Точно можна сказати лише одне, що союзники БПП та НФ знову поділили між собою посади, як мажоритарні акціонери", – написав експерт Олександр Лємєнов.

Збиті льотчики

Останні кілька тижнів старанно піарився керівник військової прокуратури Анатолій Матіос. Він самовпевнено заявив у ЗМІ, що є найкращим кандидатом для цієї посади.

Однак джерело "24" у прокуратурі стверджує, що його кандидатуру серйозно не розглядали на посаду директора ДБР. Лємєнов уточнив, що Матіос не очолить ДБР через "складні стосунки з командою Президента".

Інший претендент – колишній помічник Петра Порошенка та співробітник АП Олексій Горащенков – після публічного звинувачення Анною Саламатіною у кураторстві перевірок декларацій навіть не потрапив у заступники директора ДБР.

За словами одного зі співрозмовників "24", який знайомий з відбірковими тестами Горащенкова на директора ДБР, він був дуже слабким кандидатом. Однак, у корупційному скандалі з його участю співрозмовник просить не шукати чиїхось інтересів, адже те, що Горащенков курирує від АП перевірку декларацій, було відомо понад рік тому.

Як висновок, можна стверджувати, що на Банковій зацікавлені контролювати ДБР і використовувати його проти НАБУ. Адже діяльність Антикорупційного бюро підслідна Державному бюро розслідувань.

На створення Державного бюро розслідувань піде мінімум півроку. Тому у п'ятницю у депутатів остання можливість розглянути законопроект, що залишить розслідування ГПУ принаймні ще на рік.