Про це в програмі "Що це було?" розповів політичний консультант Сергій Гайдай. Детальніше про 2 роки Володимира Зеленського на посаді президента, конкуренцію у політиці та вплив олігархів на неї – у програмі.
До теми Ахметов не впевнений у збереженні схем, – Лещенко про ренту щодо залізної руди
Про зміни на Банковій
Я багато разів був на Банковій, там нічого не змінилося. Я розумів, що поки що система перемагає і якихось рішучих кроків щодо демонтажу старої системи – я не бачив.
Все змінилося приблизно 3 місяці тому. Я відчув, що починається якась політична діяльність. "Драйвером" процесу став Олексій Данілов, це людина непроста і завзята. Але я впевнений, що поки що він не належить до близького оточення, яке все визначає у діях Зеленського, це моя особиста думка.
Про фінансування у політиці
Якщо прибрати шалене мільйонне фінансування цієї діяльності (політики – 24 канал), то почнеться справжня конкуренція. Тому що тоді в політику, виборчий процес зможуть приходити й на рівних змагатися люди з не таким великим фінансуванням. Вони можуть дозволити інші форми фінансування.
Я б хотів, щоб правила гри були як спортивні. Під час гри – рівні правила, гравців судять по-рівному. Якщо талановиті гравці, їх ніхто не засуджує, вони можуть перемагати на полі. Так повинно бути і в політиці.
Можливо, для того, щоб створити партію – гроші потрібні, але для виборчого процесу – рівні умови.
Про мету олігархів в Україні
Потрібно збудувати іншу архітектуру влади, де олігархат просто не мав би можливості чомусь сприяти.
Олігархи реально б'ються за 3 основних ресурси, які в них є, там перемагає завжди велика кількість грошей. Перший ресурс – це посада президента. Президент є і був завжди людиною, яка могла контролювати основні фінансові потоки країни. Ще перший олігарх Євген Щербань це зрозумів і казав, що якщо ми отримаємо владу, то контролювати треба:
- газ;
- металургію;
- енергетику;
- нафту.
Посада президента дає для цього найбільше можливостей. Всі інші олігархи йдуть у Верховну Раду – саме там є біржа інтересів: торгують голосами, законопроєктами, такий бізнес-клуб.
Зверніть увагу Олігархи б'ються за 3 основних ресурси, – політтехнолог Гайдай назвав їх
Все це забезпечує великий державний апарат – такого немає у жодній країні Європи. У нас дуже централізована держава. Місцевого самоврядування майже не існує.