Читайте також: ОТГ: хто нахабно розкрадає землі та кошти, які б мали йти на розвиток громад

З якими труднощами зіштовхнулися експерти і спостерігачі – в матеріалі 24 каналу.

Підкуп і корупція

По-перше, вибори до ОТГ відбулися лише частково. А колишній склад ЦВК заблокував вибори в понад сто ОТГ, які були заплановані на жовтень 2018 року.

По-друге, вибори ОТГ, які відбулися 29 квітня 2018 року, на переконання Комітету виборців України, стали найбільш брудною кампанією. За словами глави КВУ Олексія Кошеля, партії і кандидати встановили "рекорд" за кількістю і масштабами підкупу виборців. Зокрема, до спостерігачів КВУ надійшла інформація про 25 фактів підкупу (реальна цифра могла бути значно більшою), правоохоронці відкрили кримінальні провадження в 5 областях. Це при тому, що вибори відбувалися лише в 40 ОТГ.

ОТГ, корупція децентралізація
Як і на виборах до Верховної Ради, так і під час обрання ОТГ політики засіюють гречкою

По-третє, говорить Кошель, повний безлад у роботі низки виборчих комісій, перешкоджання роботі спостерігачів, порушення таємниці голосування, конфліктні ситуації тощо. Також у Харківській і Дніпропетровській областях були зафіксовані факти втручання адмінресурсу.

Конфлікт інтересів рад і голів ОТГ

Тотальний підкуп і фальсифікації на виборах знайшли пряме відображення не лише на складі ОТГ. Через менший контроль і увагу до виборів з боку центральної влади і міжнародних спостерігачів, а також через недоліки законодавства деякі ОТГ фактично монополізували окремі політичні сили.

Читайте також: Експерт розповів, чому вибори в ОТГ стали найбруднішими за останні роки

Це в деяких ОТГ призвело до гострого конфлікту ради з обраним головою. Дуже показовий приклад стався в селі Срібне на Чернігівщині. 29 жовтня 2017 року Срібнянська ОТГ через годину після прийняття присяги відсторонила законного обраного голову Олега Куделю (за якого проголосувало 57% виборців). Причина – порушення конфлікту інтересів під час його попередньої каденції. На переконання самого Куделі, причина такого незаконного рішення – те, що в кожному ОТГ хтось хоче лобіювати особисті інтереси (це або народний депутат, або сільськогосподарські підприємства, а Чернігівщина – ласий шматок для аграрних монополістів). Реформа децентралізації надала ОТГ широкі повноваження щодо розпорядження грошима і земельними ресурсами.

Децентралізація ОТГ суд
Щоб отримати всю владу, політичні сили вдаються до перевіреного методу суду

Більшість депутатських мандатів у Срібнянській ОТГ здобула партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність" – 12 (із 26), 4 – самовисуванці, але члени "БПП", кілька працівників бюджетних установ. Як зазначає один з місцевих активістів Володимир Бойко, ці депутати за збігом обставин – переважно штатні працівники місцевого агрохолдингу та прибічники однієї з провідних партій. Обраний голова не належить до жодної загальноукраїнської політичної сили, до обрання займався малим бізнесом.

Далі, за словами Куделі, починає діяти корупційна схема. Щоб запустити роботу ОТГ, незаконно призначений секретар подає позов до суду. Потрібний суддя швидко виносить рішення про законне обрання секретаря. Хоча, за законом, призначає секретаря голова ОТГ.

Що стосується оскарження рішення Куделі, то Срібнянська ОТГ і місцевий суд зробили усе, щоб затягнути процес, який триває рік. Зокрема, 6 грудня 2017 року Срібнянський суд відкрив ухвалу про незаконне відсторонення від займаної посади. Секретар ОТГ, який не має на це ніякого права, подає апеляцію в Київський апеляційний адміністративний суд на підсудність справи. Суд без розгляду відмовляє селищній раді і повертає справу назад. На що селищна рада подає касацію у Верховний суд, який справу розглянув аж 18 липня 2018 року і також відмовив селищній раді.

Селищна рада 20 серпня подала скаргу у Велику Палату Верховного суду, яка також відмовила і повернула справу в суд першої інстанції. Втім, селищна рада знову подає скаргу в Срібнянський суд на неіснуючу ухвалу суду. Абсурд, але суд її приймає і знову по колу направляє в Київський апеляційний адміністративний суд...

Висновки робіть кожен свій. Чи для цього був потрібний Майдан, щоб сміялися з людей, нехтували вибором, думкою людей? За таку демократію і справедливість боролися люди? Який розвиток буде в такій країні? Через це ми бачимо міграцію жителів України. Бо люди зневірилися у правді. А хто бореться, того пригнічують,
– зазначає Олег Куделя.

Висновки

По-перше, випадок у Срібному – яскравий приклад рейдерства однією політичною силою законного обраного голови ОТГ. Це може повторитися у будь-якому ОТГ і, зрештою, призведе до профанації реформи децентралізації. Як зауважує Володимир Бойко, бачимо українське політиканство, замішане на бізнесових інтересах. Комунальні питання збираються вирішувати за допомогою фракційної приналежності й вертикальних вказівок, які не мають нічого спільного з реальними інтересами громад і розвитком територій. Для цього шукають слухняних виконавців. Незручних прибирають.

Децентралізація ОТГ
Місцева влада наживається на децентралізації?

Тому, на переконання Олексія Кошеля, головним запобіжником виборчим злочинам мала б стати повноцінна виборча реформа із ліквідацією мажоритарної складової та повною забороною політичної реклами.

По-друге, помітна законодавча нестиковка. Голову ОТГ обирають на прямих виборах, однак право на його усунення має селищна рада. Причому буквально одразу після набуття ним повноважень. Тому Верховна Рада, уряд, президент повинні ініціювати перегляд законодавства і врахувати недоліки, які були виявлені експертами і спостерігачами, як під час проведення виборів, так і після того, як ОТГ розпочали свою роботу. Тому що практика показує, що на місцевому рівні може відбутися узурпація влади політиками, які в якості інструментарію обрали ОТГ і суди.

По-третє, знову постало питання ефективності судової реформи. Особливо, що стосується судів і суддів першої інстанції, де рівень корупції досі залишається високим.