Раніше адвокати Трампа апелювали до того, що його поведінка під час штурму Капітолія була частиною його офіційних обов'язків як президента і тому захищала його від кримінальної відповідальності. Експрезидент нібито працював над "забезпеченням чесності виборів".

Дивіться також Колючий дріт Трампа: що не так з історією про "війну в Техасі" та масове вторгнення мігрантів

Трамп не має імунітету

Колегія у складі трьох суддів Федерального апеляційного суду 6 лютого встановила, що Дональд Трамп не має імунітету у справі про штурм Капітолія. Тобто він не може скористатися перевагами, що йому давала президентська посада – його можуть судити як пересічного американця.

Для цілей цієї кримінальної справи колишній президент Трамп став громадянином з усіма засобами захисту будь-якого іншого обвинуваченого. Але будь-який виконавчий імунітет, який, можливо, захищав його, коли він був президентом, більше не захищає його від цього судового переслідування,
– повідомив суд.

Судді зазначили, що дії колишнього президента Трампа порушили загальноприйняті кримінальні закони, тобто ці дії належним чином не входили у сферу його законного розсуду.

Судді категорично відкинули заяву Трампа про те, що звинувачення матиме "стримувальний ефект" для майбутніх президентів. Адвокати переконували, що кожен новий президент одразу звинувачуватиме колишнього у злочинах без цього імунітету. Вони стверджували, нібито страх опинитися за ґратами за "офіційні дії" міг би стримувати майбутніх лідерів країни у необхідних заходах.

Команда Трампа може оскаржити рішення у Верховному суді або спершу попросити апеляційний суд про перегляд справи повним складом. Якщо справа опиниться у Верховному суді, то розгляд розтягнеться на кілька тижнів, а то й місяців.

Що відомо про справу Трампа

  • У суботу, 27 січня, шестеро виборців у Колорадо звернулися до Верховного суду з проханням заборонити Дональду Трампу брати участь у республіканських праймеріз у штаті. Спецпрокурор висунув проти Трампа звинувачення за чотирма пунктами – змова з метою перешкоджання офіційним процедурам; перешкоджання та спроба перешкоджання офіційним процедурам; змова з метою обману Сполучених Штатів; змова з порушення прав громадян.
  • Раніше відповідні рішення вже ухвалили у штатах Мен та Колорадо. Обидва штати аргументували це рішення 14 поправкою до Конституції США. Вона забороняє учасникам заколотів обіймати найвищі державні посади.
  • Формально, судові процеси щодо Трампа мають перспективу. Судді Верховного суду цілком можуть голосувати не за партійною приналежністю, а по совісті та згідно зі законом – таким чином Трампу заборонять балотуватися взагалі.