На боротьбу з COVID-19 потрібно виділяти додаткові кошти, а через карантин надходження у бюджет навпаки впали. Через це Кабмін пропонує переглянути держбюджет-2020.
Важливо Наслідки коронавірусу: які галузі в Україні очікує економічна криза
Зазначимо, що бюджет на 2020 рік Рада прийняла у листопаді 2019 з незначними подальшими змінами. Відтоді перед Україною постали виклики через поширення коронавірусу COVID-19 та економічну кризу. Бюджет і справді потребує перегляду, але яким чином – це вже інше питання. Минулого тижня Кабмін запропонував зміни до бюджету, але згодом переглянув ці зміни.
З пояснювальною запискою до проєкту змін держбюджету можна ознайомитися за посиланням.
Чому Кабмін оновив свій проєкт змін до бюджету?Депутат Олексій Гончаренко опублікував першу версію проєкту зміни витрати Держбюджету. Серед основного — збільшення дефіциту бюджету на 202 мільярди гривень та закриття низки програм. Зокрема пропонували призупинити деякі освітні, культурні та спортивні програми. Зменшити видатки на субсидії, ремонт доріг та вдвічі зрізати бюджет на місцеві вибори.
Представники всіх фракцій розкритикували пропозиції, тому Кабмін розробив нову версію змін.
Місцевих виборів не буде?
Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді зменшити видатки на місцеві вибори на 53%. Раніше в бюджет було закладено 2,16 мільярдів гривень, тепер зменшують до 1 мільярда. На запитання депутата Олексія Гончарука, колишній міністр фінансів Уманський сказав, що у випадку, якщо карантин завершиться до початку виборчого процесу (до початку липня), то фінансування добавлять.
На думку депутата Гончарука це створює можливість перенести вибори на наступний рік. Зазначимо, що у минулій версії від Кабміну, на вибори планували виділити менше як 2 мільйони гривень.
Що буде з децентралізацією?Міністерство розвитку громад і територій, згідно з пропозиції Кабміну, зазнає значного скорочення – 77%. Крім того, зменшують видатки на державний фонд регіонального розвитку (7,5 мільярда гривень) та скасовують підтримку та розвиток об’єднаних територіальних громад (2,1 мільярда гривень). Таким чином регіони недоотримуватимуть фінансування, а децентралізацію поставлять на паузу.
Що буде з субсидіями?
Гончаренко стверджує, що Кабмін пропонує зменшити видатки на субсидії на 8 мільярдів. Зазначимо, що у чинному бюджеті-2020 передбачені 48 мільярдів гривень на субсидії, а в новій пропозиції від Кабміну – 39,33 мільярда. Це при тому, що 25 березня Кабмін ухвалив постанову компенсувати додаткові 300 гривень на комунальні послуги сім'ям, які отримують субсидію під час карантину – майже 3 мільйонам сім'ям.
Корисно Комуналка, ЄСВ, штрафи: як змінили виплати на час карантину
При цьому хочуть збільшити видатки на Пенсійний фонд на 11,4%. Це додаткові 19,7 мільярда гривень. Нагадаємо, що у квітні пенсіонери з пенсією нижче 5 тисяч отримають одноразову допомогу у вигляді 1 тисячі гривень, а в травні проведуть індексацію пенсій.
Земельна реформа на паузі?
Кабмін пропонує скоротити видатки на земельну реформу із 76 мільйонів гривень до 51 мільйона. Хочуть знизити видатки на проведення інвентаризації земель та оновлення картографічної основи Держземкадастру на 44%.
Що буде з земельною реформою / 24 канал
В першій версії аграріїв хотіли позбавити допомоги у вигляді 4 мільярдів гривень. Тепер цю допомогу зберігають.
За словами колишнього міністра економіки Тимофія Милованова перша пропозиція від Кабміну призвела б до того, що "земельної реформи не буде".
- Субвенцію на створення професійно-технічних навчально-практичних центрів – 259 мільйон гривень;
- Фонд розвитку закладів вищої освіти – 250 мільйони гривень;
- Субвенцію "Спроможна школа для кращих результатів" – 1,5 мільярда гривень по загальному фонду (тобто програми не буде);
- Субвенцію на підтримку молодих вчителів – 1,5 мільярди гривень;
- Субвенцію на Нову українську школу – 361 мільйон гривень (спочатку хотіли повністю забрати фінансування – 1,4 мільярда гривень);
- Майже вдвічі скорочують кошти для запуску гранатового фінансування науки через Національний фонд досліджень;
- Всі кошти, які йшли в бюджетній програмі МОН "Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень".
Зверніть увагу Карантин в Україні триватиме до 24 квітня: Кабмін пояснив, що можна робити, а що – заборонено
Раніше пропонувалося повністю позбавити фінансування Нової української школи та Національного фонду досліджень. Чинна міністерка Ганна Новосад критикувала ці зміни. Проте в оновленій версії змін все ж виділили на це певні кошти.
На фінансування культурного фонду залишили 250 мільйонів гривень (з 700 мільйонів). Майже вдвічі скоротили видатки видатки на культуру та спорт (пов’язані із підготовкою та участю спортсменів у спортивних заходах всеукраїнського та міжнародного рівня, підтримка кінематографу, кошти на надання грантів від Українського культурного фонду та будівництво музеїв).
Зменшення доходів держбюджету
Доходи держбюджету планують зменшити на 122,9 мільярда гривень. У бюджет-2020 заклали доходи на рівні 1095,58 мільярда гривень. Тобто скоротити доходи хочуть на 11%.
Навіть без кризи та коронавірусу українська економіка не справлялася з цілями держбюджету. У січні до бюджету України надійшло на 24,5% менше грошей, ніж мало, а у лютому – на 6,3%. Про це повідомляє Міністерство фінансів.
Чому були низькі надходження до бюджету?На це є кілька причин. Основна причина – міцна гривня в січні та лютому (24-24,5 щодо долара), тоді як в бюджеті-2020 вона закладена на рівні 27 щодо долара. Через це українські експортери отримали менше доходу і відповідно сплатили менше податків.
Понад 80% дефіциту бюджету спричинили низькі надходження з митниці. Це теж через міцну гривню у ті місяці. Пояснюємо на прикладі. За 2019 рік гривня зміцнилася приблизно на 16%. Це означає, що за той самий імпортний товар у доларі сплачували на 16% менше наприкінці року, ніж на початку. І хоч гривня втратила у ціні на початку 2020, вона все ж міцна.
Крім того, деякі акцизи, зокрема на пальне, прикріплені до курсу євро. Тому надходження зі сплат акцизів теж нижче.
До держбюджету варто внести змінені доходи, щоб правильно розуміти можливості по витратам.
До теми "Діра" в бюджеті: через що затримують виплату стипендій та індексацію пенсій
На що планують збільшити видатки?
Те, що скоротили на інших міністерствах, пропонують направити в новостворений Фонд боротьби з COVID-19. Це 97,1 мільярда гривень. Кошти з цього фонду мають витратити на підтримку людей, медиків, закупівлю необхідних ліків тощо. Існуватиме він за рахунок бюджетних грошей, а також завдяки грантам і міжнародним запозиченням.
Уряд створює Фонд боротьби з коронавірусом / Кабінет міністрів України
Загалом проєкт зазнав чимало змін, що свідчить про злагоджені дії влади. Фонд боротьби з COVID-19 на цьому етапі становить 97,05 мільярдів гривень. Проте ми перебуваємо в режимі безперервної комунікації з нашими міжнародними партнерами та фінансовими організаціями, за рахунок підтримки яких плануємо збільшити Фонд. Відзначу, що розпоряджатися коштами Фонду Кабмін буде спільно з комітетом ВР з питань бюджету,
— заявив Шмигаль.
Раніше у Рахунковій палаті підрахували, що без шкоди держбюджету можуть перенаправити трохи більше як 5 мільярдів гривень. Від суми 97 мільярдів це – лише трохи більше 5%. Звідси логічне питання, звідки ще 92 мільярди.
Партія "Слуга Народу" відмовиться від державного фінансування діяльності партії на 2020 рік і перенаправить гроші у Стабілізаційний фонд. Про це повідомив перший заступник голови парламентської фракції "Слуга Народу" Олександр Корнієнко на Facebook. Проте це лише 212,6 мільйона гривень, тобто лиш 0,21% від загальної суми.
На Міністерство охорони здоров'я пропонують виділити додаткові 472 мільйони гривень.
Що буде з дефіцитом бюджету?
Якщо пропозицію приймуть, то дефіцит держбюджету збільшитися на 200 мільярдів гривень. Наприкінці лютого цього року дефіцит становив понад 96 мільярдів. Щоб його покрити Кабмін пропонує збільшити внутрішні запозичення на 147 мільярдів гривень та зовнішні на 131 мільярд гривень.
Важливо МВФ оприлюднив заяву про Україну: кредит можуть дати навіть більший, але за двох умов
Через це Україна потребуватиме кредиту від МВФ ще більше, ніж потребує його зараз. Нагадаємо, через те, що українська влада не могла прийняти "антиколомойський" закон, МВФ відтягував затвердження програми вартістю 5,5 мільярдів доларів.
Раніше представниця МВФ заявила, що Україна отримає кращий кредит, якщо виконає дві умови.
Прийняття законів, спрямованих на вдосконалення системи регулювання банківської діяльності, а також земельної реформи, дозволить швидко просунутися вперед,
– сказала Георгієва.
За "антиколомойський" закон проголосували у першому читанні та прийняли закон про відкриття ринку землі. За словами Зеленського, Україна може очікувати на допомогу у розмірі до 10 мільярдів доларів.
Чи приймуть ці зміни до держбюджету?Верховна рада вже відкинула запропоновані Кабміном зміни через те, що вони пропонують скоротити фінансування важливих сфер в Україні. У Кабміні зараз доопрацьовують зміни в очікують, що вже за 7-8 днів вони будуть прийняти.
Хоч вище описані зміни поки не приняли, варто очікувати, що значну частину з них все ж таки доведеться прийняти.
Чому новий бюджет відправили на доопрацювання: дивіться відео
Збережіть собі Що робити після повернення додому з вулиці: покрокова інструкція
Коронавірус в Україні: коротко
- Станом на 31 березня в Україні підтверджено 549 позитивних результатів на коронавірус Covid-19. Із них 13 – летальні, 8 людей одужали.
- 12 березня в Україні по всій території оголосили карантин, який продовжили до 24 квітня 2020 року.
- 16 березня Кабінет Міністрів підтримав ініціативу Володимира Зеленського і ввів посилені обмежувальні заходи на території усієї України.
- Через загрозу поширення коронавірусу влада закрила ТРЦ, ресторани, кафе, метро, кінотеатри та заборонили залізничне, авіа, автобусне та міжміське пасажирське перевезення.
Що заборонено в Україні під час карантину / Інфографіка 24 каналу