Де відбудеться економічне падіння?

За словами директора Інституту соціально-економічної трансформації Іллі Несходовського, спад відбувається в таких галузях: пасажирські авіаперевезення, які можуть навіть збанкрутувати. Транспортні перевезення.

Цікаво Як державі допомогти бізнесу вижити під час карантину: пояснення експерта

Закриття кафе, ресторанів, торгових центрів суттєво по ним вдарить. Вони відправлять у відпустки своїх співробітників або скоротять їм зарплату. Це призведе до суттєвого падіння платоспроможного попиту. Відповідно – згортання споживання в найближчі тижні через зменшення доходів українців. Це однозначно вдарить по економіці, зменшиться ріст ВВП, – зазначає економічний експерт.

карантин коронавірус
Що заборонено в Україні / Інфографіка 24 каналу

Які можливі наслідки та як Україні вийти з кризи?

Економічні наслідки, пов’язані з рішеннями щодо боротьби пандемією коронавірусу, ми побачимо через два-три місяці. Інфляція буде мінімальною. Лише на групи імпортних товарів, які прив’язані до курсу долара. Ціни на них підвищаться,
– говорить Несходовський.

З іншого боку, пояснює Несходовський, буде ефект доміно. Падає виручка, припиняються або притримуються платежі підприємств контрагентам. Якщо говорити про підприємства, які торгують імпортною продукцією, то наслідки для економіки будуть мінімальні. Але, якщо це українські товари, то йде подальше зниження обсягів реалізації.

Дивіться відеозвернення Зеленського:

Кредит МВФ, за словами економіста, про що зараз ведуться переговори, буде направлений на поповнення золотовалютних резервів України. Це підтримає гривню. Але є недовиконання Держбюджету, оскільки підприємства менше перераховуватимуть податків, – не вистачатиме 50-80 мільярдів гривень на місяць. Дефіцит бюджету може збільшиться до 10%, хоча заплановано 2,4%. І зростатиме діра в Пенсійному фонді – близько 30% місячних надходжень.

Необхідно боротися з коронавірусом. Але заходи щодо протидії пандемії коштують певну суму грошей. Великобританія, Нідерланди не закривають кордони, оскільки співвідносять фінансові можливості з наслідками. Щоб запустити економіку, необхідно влити десятки мільярдів доларів,
– підкреслив Ілля Несходовський.

Українська економіка ввійшла в кризу потужною

В НБУ запевняють: українська економіка готова до будь-яких кризових явищ. Заступник очільника Нацбанку Олег Чурій заявив, що в НБУ немає незакритих операцій, а банківська система реструктуризована.

Увага Валютні обмеження через карантин: чому не варто панікувати

У 2013 у нас дефіцит платіжного балансу сягав майже 10% ВПП. Зараз це 0,5%,
– наголосив Чурій.

нбу
В Нацбанку запевняють, що ситуація під контролем / Фото НБУ

Як наголошує директор Інституту соціально-економічної трансформації, є об’єктивні фактори, чому українська економіка трохи просіла в січні: через ситуацію на світових ринках. У цілому катастрофічного нічого не було, і в кризу Україна ввійшла досить потужною.

В України немає суттєвого закредитування ні населення, ні бізнесу. Відсутні валютні кредити, валютні вкладення. Виключення – облігації внутрішньої державної позики, але вони зв’язані певним терміном їх вкладення – від року до семи. Плюс значна ліквідність банків,
– розповідає Ілля Несходовський.

Читайте також Паніки поки немає: скільки валюти українці скупили за тиждень

Які заходи для стабілізації соціально-економічної ситуації вживає влада?

  • Найбільші державний та комерційний банки ввели валютні обмеження через нестачу готівки на ринку. З 18 березня клієнти Приватбанку можуть обміняти валюту лише онлайн. Нацбанк наголошує, що наразі не розглядає можливості введення валютних обмежень в Україні, оскільки контролюють ситуацію. У регулятора достатньо резервів, щоб утримувати ситуацію з валютою під контролем.
  • НБУ розробить пільговий режим для усіх позичальників на час карантину.
  • Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, яким запровадила податкові та адміністративні пільги для бізнесу та громадян у зв’язку із карантином через пандемію коронавірусу.
  • Верховна Рада заборонила всім фінансовим установам нараховувати штрафи, пені по кредитах для населення на період карантину.
  • Президент Володимир Зеленський у своєму відеозверненні наголосив: громадяни, які отримують пенсію менше 5 тисяч гривень, отримають доплату – тисячу гривень.
  • Президент доручив Мінфіну провести переговори з МВФ щодо наслідків подолання корона вірусу і очікує від банків запровадження кредитних канікул.