З 12 червня 2020 року облікову ставку знизять до 6% річних. Це найнижчий показник за всю історію незалежності України. Що таке облікова ставка та як вона вплине на життя українців, читайте у матеріалі сайту 24 каналу.

До теми Нацбанк знизив облікову ставку до рекорду в історії України: що це означає

Рішення чергового зниження облікової ставки пояснили підтримкою економіки на етапі поступового згортання карантину.

Ми вирішили продовжити пом’якшення монетарної політики швидкими темпами, оскільки бачимо, що з високою імовірністю споживчий та інвестиційний попит залишатиметься пригніченим довше, ніж прогнозувалося у квітні,
– заявив Яків Смолій.

Глава Нацбанку додав, що це утримуватиме інфляцію нижче цільового рівня 5% +/-1% довше, ніж очікували. Проте це також означає, що падіння української економіки може бути глибшим, ніж очікувалося.

Як змінювалася облікова ставка

Нагадаємо, 31 січня Нацбанк знизив облікову ставку до 11%, а 13 березня до 10%, а 24 квітня – до 8%.

Чому облікова ставка важлива для кожного українця

Облікова ставка – це монетарний інструмент. Вона стосується багатьох українців, адже саме від неї залежить відсоток на кредити та депозити, іпотеку, рівень інфляції та курс гривні.

Кредит

Облікова ставка є базовою. Наразі її знизили до 6%. Тобто під цей відсоток Центральний банк (в Україні – Нацбанк) позичає гроші комерційним банкам. Ті, у свою чергу, додають до цього відсотку свої відсотки, під які позичають гроші населенню та бізнесу. Тобто перше на що впливає облікова ставка – це кредити. Якщо судити по цьому, то людям краще, щоб облікова ставка була нижчою. Проте облікова ставка не єдине що впливає на кредити. В Україні низький захист прав кредиторів. Це змушує банки перестраховуватися та ставити вищі відсотки.

Депозит

Депозити також залежать від облікової ставки. Чим вона вища – тим вищі відсотки під депозит. Протягом більш ніж півроку дохідність від депозитних ставок знижується і чергове зниження облікової ставки також вплине на депозити.

Корисно Дохідність від депозитів падає: прогнози на літо 2020

Якщо облікова ставка висока – люди заощаджують і кладуть гроші на депозити, якщо облікова ставка низька – людям вигідно брати кредити і це стимулює економіку. На початку 2020 ставка на депозити в середньому була 13,97%.

Курс гривні

Курс гривні частково залежить від облікової ставки. Ставка на ОВДП (облігації внутрішньодержавної позики) орієнтується на облікову ставку. При її зниженні можуть знизити відсотки під ОВДП. Нижча дохідність може відштовхнути потенційних інвесторів.

Іпотека

Голова НБУ раніше говорив, що аби здешевити іпотеку до 12-13% потрібно зменшити облікову ставку до 8-9%. Тепер коли облікова ставка – 6%, обіцяна Зеленським іпотека під 10% стає більш можливою. Але проблема не лише у цьому. Ринок непрозорий та недостатньо регульований. Це створює додаткові ризики і відповідно стає на заваді зниженню іпотеки.

Цікаво Іпотека в Україні: скільки переплачуємо, яка ставка і чого чекати у 2020

Низька чи висока облікова ставка: що краще

При високій обліковій ставці зростають відсотки на кредит, тож банки видають їх менше населенню та бізнесу. Зменшується попит. Відповідно уповільнюється економічне зростання. Але позитивною стороною є зниження інфляції. Хоч варто зазначити, що надто низька інфляція уповільнює розвиток економіки.

Що таке інфляція?Інфляція – це знецінення грошей та зменшення купівельної спроможності, коли вартість продуктів/послуг зростає. Інфляція не обов'язково негативне явище. Вона потрібна для економіки країни, оскільки це стимулює інвестиції та розвиток загалом. Нормальний рівень інфляції в межах 2-4%. В Україні у 2019 році інфляція була на рівні 4,1%. Це шестирічний мінімум, якого не очікував навіть Нацбанк.

При низькій обліковій ставці все навпаки. Банки видають більше кредитів для населення і бізнесу. Збільшується попит. Економічний розвиток пришвидшується. Але негативною стороною є збільшення інфляції. Якщо інфляція збільшиться, то гривня знову може впасти і долар відносно неї почне рости.

Чому змінюють облікову ставку

Облікова ставка – це один з монетарних інструментів. Грубо кажучи вона встановлює орієнтир щодо вартості грошей. Саме вона стримує інфляцію. При високому рівні інфляції облікову ставку піднімають, тобто вартість грошей підвищують. У 2015 облікову ставку підвищили до 30%. Все через високу інфляцію – 43,3%.

Проте не лише інфляція є причиною для збільшення облікової ставки. Це часто політичні причини, як-от невдалі переговори з МВФ, подвійні вибори у 2019 чи часте підвищення мінімальної зарплати. Таким чином Нацбанк убезпечує економіку від несподіваних ризиків.

Наразі облікову ставку знизили через економічну кризу внаслідок поширення пандемії коронавірусу. На такий крок пішли і інші країни. Зокрема США заявили, що до 2022 триматимуть відсоткову ставку близьку до 0.

Зверніть увагу Чому долар росте: прогнози для України

Чи висока облікова ставка в Україні

Так. Навіть зараз після чергового зменшення облікової ставки, вона все ще висока у порівнянні з іншими державами. Вища лише в Аргентині, Венесуелі, Пакистані та кількох африканських та азіатських країнах. У США облікова ставка 0-0,25%, а в Європейському Союзі 0,25%.

США знизили облікову ставку в умовах поширення коронавірусу та загрози світової кризи.

Проте попри зміцнення гривні у 2019 економічна ситуація в Україні все ще нестабільна, особливо зважаючи на світову кризу, яка охоплює світ через пандемію коронавірусу.