"Пріоритетом наших торгово-економічних відносин є в першу чергу співпраця в паливно-енергетичному комплексі, інфраструктурні та транспортні проєкти, промисловість і виробнича кооперація, а також взаємодія в аграрно-промисловому комплексі", – сказав Зеленський, виступаючи в Житомирі на Форумі регіонів України і Білорусі.
Читайте також: Контракти на понад півмільярда доларів: Україна і Білорусь підписали важливі торговельні угоди
Крім того, президент відзначив потенціал для взаємної модернізації підприємств, спільного виходу на ринки інших країн.
Я запрошую білоруських інвесторів до активної співпраці і хочу, щоб історія взаємин між Україною і Білоруссю була історією успіху і прогресу,
– додав Зеленський.
Поставки нафтопродуктів на підприємства України
У свою чергу Лукашенко сказав, що Білорусь готова вести переговори про збільшення поставок нафтопродуктів на підприємства України.
"Загальна історія і сусідство визначили пріоритети, в тому числі в економічній сфері. Це в першу чергу паливно-енергетичний, агропромисловий комплекс, промислова кооперація і транспортно-логістична сфера. Ми готові вести переговори про збільшення поставок нафтопродуктів для ваших підприємств. Вважаю, що надалі необхідно підтримувати проєкти в цій галузі", – сказав Лукашенко.
Альтернативні шляхи поставок енергоресурсів
Він також повідомив, що Білорусь та Україна обговорюють альтернативні шляхи поставок енергоресурсів.
Я не хочу приховувати, але не дуже й розкриватиму зміст наших переговорів у вузькому складі. Але ми не приховуємо, що сьогодні опрацьовуємо і альтернативні шляхи поставок вуглеводневої сировини зі світових ринків,
– сказав Лукашенко.
Він зазначив, що це не спрямовано проти інших країн, а є безпекою Білорусі та України.
Читайте також: Лукашенко про Крим: Це територія Росії, Україна його не поверне
Співпраця у сфері електроенергії
Президент Білорусі також наголосив, що запуск в Україні нового оптового ринку електричної енергії створює передумови для тіснішої співпраці держав у сфері електроенергії.
"Ми вже уклали низку комерційних контрактів на її (електроенергії) постачання в Україну. А з запуском Білоруської АЕС (БелАЕС) у 2020 році нам буде дуже цікавий досвід роботи української атомної енергетики", – сказав Лукашенко.
Ракетобудування
Лукашенко запропонував Зеленському співробітництво в ракетобудуванні.
Ми дуже багато зараз працюємо над розвитком галузі ракетобудування в Білорусі. У нас не було такого виробництва, а у вас воно є. Ми дуже зацікавлені, щоб ви нам у цьому допомогли,
– сказав білоруський лідер.
"Якщо ви допоможете, ми свій проект реалізуємо, вже спільний, за півтора-два роки. Якщо ні, то 4-5 років. І грошей менше треба буде", – додав Лукашенко.
Мир на Донбасі
Білоруський лідер впенвнений в успішному мирному врегулюванні конфлікту на Донбасі.Він зазначив, що наполегливі дії Володимира Зеленського для завершення війни "цвінчаються успіхом".
Я не просто вам бажаю цього. Ми готові разом щось зробити для того, щоб Україна була єдиною, цілісною, потужною, щоб косо навіть ніхто не зміг сюди подивитися. Це наші принципи,
– додав Лукашенко.
Водночас Лукашенко завбачливо зазначив, що "не хоче дружити проти когось чи вювати", маючи на увазі серед інших Росію. Мовляв, журналісти можуть неправильно його зрозуміти.
Культурні, інформаційні зв’язки і туризм
Україні та Білорусі потрібно й надалі розвивати культурні та інформаційні зв'язки, заявив Зеленський. За його словами, одним із позитивних прикладів партнерства двох країн у гуманітарній сфері є запуск у 2019 році трансляції у кабельних мережах білоруських операторів українського державного телеканалу UATV.
Ми обговорили з паном президентом і чекаємо, щоб і в кабелі, і в супутнику з’явилися інші українські канали – і комерційні, і державні. Мені здається, що це дуже гарна ідея. І навпаки – очікуємо білоруські канали у нас,
– зазначив Зеленський.
Він також звернув увагу на потенціал співпраці двох держав у сфері туризму.
"Ми завжди раді бачити білоруських громадян в Україні: і на берегах Чорного та Азовського морів, і в Карпатських горах, і в наповнених яскравою історією та архітектурою українських містах і містечках. А багатьом українцям цікаво познайомитися з білоруськими містами, знаковими пам'ятками історії та архітектури, неймовірним білоруським Поліссям", – сказав український лідер .
Зі свого боку Лукашенко наголосив, що особливе місце у відносинах двох країн посідає діалог культур. Зокрема, він нагадав про проведення Днів культури України у Білорусі.
"Ваші колективи, артисти стали прикрасою міжнародних фестивалів "Слов’янський базар" у Вітебську, свята Купали в Александрії. Ми раді, що білоруські виконавці також популярні в Україні", – зазначив Лукашенко.
Що таке Форум регіонів Білорусі та України? Це вже другий такий форум, який триватиме протягом 3-4 жовтня 2019 року в Житомирі. Перший Форум регіонів України та Білорусі відбувся минулого року в Гомелі за участю президентів Олександра Лукашенка та Петра Порошенка. Крім них, участь у форумі взяла понад тисяча представників бізнесу та органів влади обох країн. Підприємці мали можливість представити колегам на форумі власну продукцію.