З березня 2024 року в Україні очікується індексація пенсій. За даними Мінсоцполітики, остаточний розмір індексації пенсій буде визначено наприкінці лютого.

Читайте також Вторинка – довгі гроші, а первинка – швидкі: чи повернулася нерухомість на довоєнний рівень

За попередніми даними, пенсії мали стати більшими на 13%. Однак минулого тижня в Мінсоцполітики повідомили про підвищення лише на 8%. Для порівняння, у 2023 році показник індексації становив 19,7%.

Водночас є пенсіонери, які не можуть отримати підвищення виплат. Це стосується:

  • тих, у кого найвищі пенсійні виплати;
  • тих, хто вийшов на заслужений відпочинок протягом останніх 3 років;
  • тих, хто отримує пенсію меншу за мінімальну.

Пенсіонери, що отримують пенсії менші, ніж мінімальні виплати, отримають спеціальну надбавку. Після цієї доплати сума сягне розміру гарантованої пенсії.

В Україні пенсіонери двох категорій повинні пройти фізичну ідентифікацію. Йдеться про людей, які зареєструвалися як ВПО до 24 лютого 2022 року, а також тих, хто з різних причин упродовж років не знімав пенсійних грошей з картки.

На сьогодні зміни щодо кінцевої дати проходження фізичної ідентифікації пенсіонерами прийняті. Відтак якщо раніше ідентифікацію потрібно було пройти до останнього дня 2023 року, то тепер термін продовжили до 31 березня 2024 року.

Як можна пройти перевірку особи:

  • у сервісному центрі Пенсійного фонду з паспортом і кодом,
  • через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис",
  • пройти ідентифікацію в режимі відеоконференцзв'язку,
  • якщо особа за кордоном, тоді звернутися в українське консульство та отримати відповідну посвідку. Згодом разом із нею та заявою надіслати поштою на адресу Пенсійного фонду.

З 1 березня 2024 року деякі внутрішньо переміщені особи втратять виплати. Однак варто зауважити, що найуразливіші групи продовжуватимуть отримувати допомогу від держави.

В усіх випадках допомога від держави призначатиметься на всіх осіб з-поміж ВПО у сім’ї, але ті члени родини, що не працюють, повинні зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо цього не зробити, то виплати перестануть виплачувати через місяць.

Які категорії ВПО, що не можуть працювати, автоматично отримуватимуть виплати ще 6 місяців:

  • пенсіонери, які станом на 1 січня 2024 року отримують пенсію не більше, ніж 9 444 гривень (це 4 прожиткові мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  • особи з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти тощо;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також, особи з їх числа віком до 23 років, а також батьки-вихователі й прийомні батьки.

Виплати ще продовжать на 6 місяців для ВПО, які зможуть подати окрему заявку. Йдеться про такі групи:

  • малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;
  • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності, а після 27-го тижня вагітності – жінки, яких віднесено до I – IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС;
  • людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та/або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 гривень);

Також за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 9 444 гривень для таких осіб:

  • працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
  • сімей, у яких виховується 3 та більше дітей до 18 років, втім усі діти повинні проживати в сім’ї й не виховуватися в інтернатних закладах;
  • сімей, які проживають на територіях, де ведуться, або можливі бойові дії;
  • родини, які проживають в безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі;
  • люди працездатного віку, які не працюють, але зареєструвалися в центрі зайнятості як безробітні чи такі, що шукають роботу. Водночас при цьому в сім’ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчальні заклади професійної, фахової передвищої та вищої освіти;
  • які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною.

У березні не планується підвищення комунальних тарифів. Про це неодноразово заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

  • Ціни на газ

У березні побутові споживачі, які користуються послугами "Нафтогазу", платитимуть за послуги на рівні 7,96 гривні за кубометр газу. В інших постачальників ціна коливається від 7,70 гривні до 9,90 гривні за кубометр.

  • Тарифи на воду

Ще влітку 2023 року вартість послуг водопостачання мала зрости на 32% для 34 водоканалів. Українці у березні 2024 року платитимуть за воду за старими цінами, а саме:

  • Водоканал в Ужгороді: за водопостачання – 22,1 гривні за кубометр, а за водовідведення – 13,62 гривні за кубометр,
  • Дніпро-Кіровоград: водопостачання – 25,21 гривні за кубометр, водовідведення – 20,76 гривні за кубометр,
  • Харківводоканал: водовідведення – 8,48 гривні за кубометр, водопостачання – 16,06 гривні за кубометр,
  • Вінницяводоканал: водовідведення – 8,23 гривні за кубометр, водопостачання – 13,12 гривні за кубометр.

  • Електроенергія

Відомо, що за світло українці у березні платитимуть ще стару ціну – 2,64 гривні за кіловат-годину. Але після цього періоду вартість може зрости орієнтовно на 15%, тобто до 3 гривень за кіловат-годину.

  • Експертка з житлово-комунальних програм Тетяни Бойко розповіла ще раніше 24 Каналу, що вартість електроенергії мала б зрости як мінімум на 50%.
  • Цікаво, що голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко прогнозує зростання ціни на електроенергію для населення аж до 5 – 6 гривень за кіловат.

Деякі країни Європи можуть дещо змінити правила в’їзду та перебування для українців. Тож у найближчому майбутньому для в'їзду в Євросоюз необхідно буде отримати дозвіл ETIAS і сплатити 7 євро збору.

Які країни вимагатимуть спеціальний дозвіл

Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція та Швейцарія.
  • Польща

В країні розроблено проєкт закону про перебування українців, згідно з яким біженці повинні подати заяву на оформлення ідентифікаційного коду Pesel протягом перших 30 днів від моменту в'їзду, а не 90 днів, як було раніше.

Після цього терміну ті, хто перебуває у Польщі понад 120 днів повинні будуть оплачувати своє проживання в пунктах масового розміщення: 50% витрат для тих, хто перебуває у Польщі понад 120 днів, 75% витрат – для тих, хто перебуває довше 180 днів.

  • Німеччина

Підтримка біженців у Німеччині скоротиться. Витрати на біженців із 3,75 мільярда євро опустяться до 1,7 мільярда євро.

Крім того, після 36 місяців перебування у країні, під час проживання у гуртожитках, українські біженці отримуватимуть лише ту суму виплат, які будуть необхідними. Німеччина стимулюватиме таким чином українців шукати роботу.

  • Чехія

В Чехії планують скоротити термін розміщення біженців зі 150 днів до 120 або 90 днів. А певній категорії осіб надаватимуть безкоштовне житло: студентам до 26 років, людям з маленькими дітьми до 6 років, вагітним жінкам, людям з інвалідністю або тим, хто доглядає за родичами з інвалідністю.

Початок реєстрації на НМТ

Цьогоріч реєстрація на проходження основної сесії Національного мультипредметного тесту (НМТ) відбудеться 14 березня. Реєстрація триватиме впродовж місяця (до 11 квітня) в особистому кабінеті випускника.

Також до 15 квітня майбутній абітурієнт матиме можливість в особистому кабінеті змінити: предмет на вибір, населений пункт в Україні чи за кордоном для проходження НМТ.

Обов'язкові предмети у 2024 році на НМТ

  • українська мова,
  • математика,
  • історія України.

Четвертий предмет можна обрати довільно: фізика, хімія, біологія, іноземна (англійська, французька, німецька, іспанська) мова, географія, українська література.

Традиційно 8 березня у світі – це Міжнародний день боротьби за права жінок, який в Україні раніше мав назву Міжнародний жіночий день. Ще у лютому 2024 року деякі депутати подали законопроєкт про скасування цього свята, адже його пов'язують з періодом Радянського Союзу.

  • 8 березня 2024 року припадає у п'ятницю, і до 24 лютого 2022 року у цей день на державному рівні оголошували вихідним.
  • Втім, через дію закону "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" додаткових вихідних не буде.

Згідно з постановою Кабміну, українці переводять годинники двічі на рік – восени та на весні, переходячи на "зимовий" та "літній" час.

Тож у березні в ніч із суботи на неділю, 31 березня, о 03:00 стрілки годинника необхідно буде перевести на одну годину вперед.

Цікаво, разом з Україною ще майже 70 інших країн світу також переведуть годинники. Водночас близько 135 країн або ніколи не вводили подібну практику, або повністю відмовилися від неї.