Інцидент стався 10 листопада у Дніпровському державному медичному університеті (ДДМУ) на парі, що присвячена предмету "Пропедевтика внутрішніх хвороб". Під час практичних занять викладачка вимагала від студентки зі Львова перейти на російську.

Читайте також Угорська мова – у школах Закарпаття, російська – на Одещині: Кремінь розповів про порушення

Як відреагував омбудсмен

Оновлення. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своїх соцмережах прокоментував мовний скандал у Дніпрі та поділився новими подробицями. Його представник у Дніпропетровській області Михайло Карпенко відвідав цей виш та поспілкувався зі студентами, викладачами й ректором. Омбудсмен хоче "встановити, чи справді відбулася дискримінація за будь-якою ознакою та чи була проявлена мова ворожнечі".

Михайло Карпенко дізнався, що зі сторони викладачки, можливо, було порушення. За словами Лубінця, тому до неї, можливо, буде застосоване дисциплінарне стягнення за рішенням комісії. Також стало відомо, що "зі сторони інших учасників дискусії були прояви мови ворожнечі та цькування до викладачки: ситуація набула такого масового розголосу, що жінку забрала швидка під час занять й вона зараз у реанімації".

Омбудсмен засудив булінг. Він зауважив, що винний має понести покарання, однак також має бути й соціальна справедливість. Також Лубінець наголосив, що українська є єдиною державною мовою. Вона є обов'язковою для спілкування у публічних сферах суспільного життя.

Такі прояви, неповага одне до одного та нетолерантність тільки грають на руку ворогу. Потрібно бути взаємоввічливими й реагувати на порушення з холодною головою! І це нам допоможе у спільній боротьбі з агресором!
– написав омбудсмен.

Лубінець закликав дотримуватися прав людини та не допускати дискримінацію за будь-якою ознакою чи мову ворожнечі.

Що розповіла студентка

Магдалина Пелчар заявила, що студенти по черзі опитували літнього пацієнта щодо його стану та зверталися до нього російською. Коли ця дівчина звернулася до пацієнта українською, викладачка Людмила Новоженіна зупинила її. Ба більше, вона змушувала третьокурсницю розмовляти російською, через що дівчина почувала себе приниженою.

Коли одногрупники сказали, що я зі Львова, що я не спілкуюся російською мовою, що я ніколи її не вивчала, викладачка мені сказала: "А ти знаєш, де ти зараз знаходишся? У Дніпрі. Тобі потрібно переводитися до Львова чи до Кембриджа",
– розповіла студентка.

За словами дівчини, все "закінчилося слізьми, а мало бути здобуття навичок лікування".

Як відреагувала викладачка

Людмила Новоженіна спростувала слова учениці та відкинула всі її звинувачення на свою адресу. Викладачка заявила, що вона була шокована.

Я не знала, що за ситуація трапилася. З мого боку не було нічого, що образило студентку. Я не розумію, як людина на рівному місці могла це зробити,
– сказала вона.

Викладачка заявила, що дізналася про обурення Магдалини Пелчар з соцмереж. Людмила Новоженіна пояснила свій вчинок піклуванням про пацієнта, який, з її слів, не розумів української.

Він (пацієнт – 24 Канал) почав мотати головою. Він почервонів. Я побоялася, що буде якесь ускладнення. Він мотав головою. І очі були такі, що він як не розумів,
– пояснила викладачка.

Що кажуть інші студенти

Як пише видання, одногрупники Магдалини Пелчар стали на захист Людмили Новоженіної. Водночас студенти визнали, що ця викладачка дійсно проводить пари російською. З їхніх слів, жінка кожного разу питала в аудиторії, чи ніхто не проти, що вона розмовлятиме російською.

Одногрупники також сказали, що протягом всього періоду навчання з Людмилою Новоженіною жодного разу не було проблем з тим, що Магдалина відповідає українською. Студенти додали, що в цієї дівчини завжди були відмінні оцінки.

Що сказала адміністрація

Декан медичного факультету Володимир Жилюк відмовився ставати на бік будь-кого, поки не дізнається всієї правди. Він наголосив, що студенти у виші мають навчатися виключно українською.

У виші кажуть, що офіційної скарги від Магдалини не надходило. Викладачка працює далі, а дівчина продовжує навчання й не збирається міняти заклад. На кафедрі запевняють, що предмети викладають виключно українською, а до Людмили за 30 років її роботи не було жодних претензій.

Схожі випадки в інших містах

  • Нещодавно у Дрогобичі, що на Львівщині, чоловік вимагав від продавчині обслуговувати його російською, а не українською. Це здивувало та обурило всіх присутніх. Після цього сталася коротка суперечка, яку очевидці зафільмували.
  • Раніше в Ізмаїлі Одеської області сталася зворотна ситуація. Там продавчиня відмовилася обслуговувати покупчиню українською, назвала її "нацисткою" та почала розповідати про "російськомовний народ у Бессарабії".