Часто батьки скаржаться, що дитина не хоче вчитися. Проте вчені довели, що немає дітей, які не хочуть нічим займатися.

Цікаво! 10 фраз, яких варто уникати, якщо ви хочете виховати стійку дитину

Діти, які здаються мало вмотивованими до навчання, насправді мають розвинену мотивацію уникнення. Вона спонукає уникати ризику та негативу на кшталт критики чи низьких оцінок.

Є другий вид мотивації — досягнення, яке направляє нас до винагороди, результату. При такому настрої можна розвивати цілеспрямованість, бажання отримати відкладене задоволення. Ці два види мотивації врівноважують одна одну.

Окрім того, недолік позитивних відносин з дорослими знижує мотивацію спробувати нові види діяльності. Також важливо, щоб малюк бачив, як дорослі працюють. Адже, згідно з дослідженням, дитина до року, яка бачить, як батьки виконують успішно завдання, зробить значно більше спроб досягти успіху, ніж та, яка бачить, що дорослі не досягають успіху.

5 способів допомогти дітям з мотивацією

  • Виявляйте допитливість і заохочуйте дослідження

Дошкільнята за своєю природою вмотивовані грою, а учні початкової школи – цікавими дослідженнями та бажанням набути майстерності. Дорослі можуть посилювати ці мотиви за допомогою позитивного зворотного зв’язку, а також діти можуть копіювати їхню допитливість.

Тож у віці 6 – 10 років важливо йти за інтересами дитини, заохочувати будь-які спроби пізнання довколишнього світу.

  • Не покладайтеся на ґаджети

Дослідження довело, що діти вчать мову швидше завдяки безпосередньому спілкуванню з вчителем, ніж якщо слухають і бачать його на відео. У нашому цифровому світі ґаджети – це гарне доповнення під час навчання, але вони не можуть замінити особисте спілкування.

Читайте також! Сім способів, які допоможуть зберегти здоров'я дитини: поради експертів

  • Хваліть процес, а не результат

Перші спроби часто бувають невдалими. Тому якщо ви будете оцінювати лише вдалі спроби малечі, то в неї з’явиться страх негативної оцінки та побоювання не виправдати очікування. Це підсилюватиме мотивацію уникнення. Тож кращий вихід: підтримка та похвала за зусилля, зосередженість і працю.

  • Обережно зі стимулами

Якщо ж хлопчик чи дівчинка привчені до матеріальних винагород, це гасить довготермінову мотивацію. Очікуваний приз втрачає новизну, і мозок виявляє менше активності. Якщо нагорода ще й менша, ніж очікувалося, мотивація різко гальмує.

Тож єдиний спосіб зберігати мотивацію, якщо ви вдалися до винагород, – "підвищувати ставки". Приз має бути сюрпризом та ще й кращим, ніж дитина очікувала. Але найкращий спосіб прищепити здорову мотивацію – це позитивні відгуки і цікава діяльність для дитині: гра, творчість, дослідження.

  • Критикуйте вже вмотивованих

Дитина, яка прагне стати спортсменом, конструктивну критику з боку тренера сприйме як шанс поліпшити результати. А ось новачок у фітнес-центрі після критики може розчаруватися у своїх силах і більше не приходити туди. Тож критикуйте лише тих, хто вже готовий до цього. На тих, у кого мотивація слабка, значно краще вплине заохочення за спроби та спрощення завдань.