Що відомо про полонених китайців та як відреагував президент – читайте у матеріалі 24 Каналу.
Дивіться також Це суперечить миротворчим заявам Пекіна, – РНБО про полонених китайців
Що заявив Зеленський про взяття в полон громадян Китаю
Китайських військових захопили в полон в Донецькій області, а саме під час боїв поблизу Тарасівки та Білогорівки.
За словами українського президента, зараз відомі особисті дані полонених громадян Китаю, адже вони мали при собі документи та банківські картки. Він зазначає, що в підрозділах ворожої армії значно більше китайців. Наразі розвідка, СБУ та відповідні підрозділи Збройних Сил з'ясовують всі деталі.
Українські захисники взяли в полон двох громадян Китаю: відео Володимира Зеленського
Залучення Росією ще й прямо чи опосередковано Китаю в цю війну у Європі – це чіткий сигнал, що Путін збирається робити що завгодно, окрім завершення війни. Він шукає, як воювати далі. На це точно потрібна реакція. Реакція Сполучених Штатів, Європи та всіх у світі, хто хоче, щоб був мир,
– переконаний Зеленський.
Він додає, що зараз полонені громадяни Китаю перебувають у Службі безпеки України. Там тривають відповідні слідчі та оперативні дії.
Чим відрізняються солдати КНДР від китайських військових, які воюють проти України
Володимир Зеленський каже, що між полоненими громадянами Китаю та бійцями з Північної Кореї є важлива відмінність. Насамперед він зазначив, що солдати КНДР воювали в Курській області, тоді як китайці – на українській території.
За його словами, на відміну від північнокорейських полонених, вони виявилися "балакучішими". Президент зазначив, що до них можуть бути допущені журналісти для інтерв'ю.
Варто зауважити, що Китай став ще однією країною, яка підтримала війну Росії проти України. Там називали російське вторгнення "конфліктом" та досить обережно висловлювалися щодо цього.
Українське МЗС викликало повіреного у справах Китаю
Через участь китайських військових у війні на боці Росії Міністерство закордонних справ України викликало тимчасового повіреного у справах Китаю. Глава МЗС Андрій Сибіга розкритикував їхнє залучення до російської війни.
За його словами, участь громадян Китаю у складі ворожої армії під час вторгнення в Україну ставить під сумнів задекларовану позицію Пекіну щодо миру та підриває довіру до нього як відповідального постійного члена Ради Безпеки ООН.
Що кажуть про полонених китайців в РНБО
Керівник Центру протидії дезінформації Ради національної безпеки та оборони Андрій Коваленко зазначає, що участь громадян Китаю у складі російської армії суперечить офіційним миротворчим заявам Пекіну.
Китайські військові перебувають на суверенній території України в складі російських окупаційних військ, а Китай публічно підтримує територіальну цілісність нашої держави,
– пояснює Коваленко.
Він зазначає, що на участь китайських військових у війні на території України потрібно реагувати так, як на це реагувала Індія стосовно своїх громадян.
Що розповіли в бригаді, бійці якої взяли в полон громадян Китаю
Двох громадян Китаю, які воювали на боці Росії, в полон взяли військові 81-ї окремої аеромобільної Слобожанської бригади ДШВ.
За інформацією джерел "Української правди" в Силах оборони, згадки про участь китайців у війні з'являлися в радіоперемовинах російських військових на Сіверському напрямку вже кілька тижнів. Однак, ці дані підтвердилися лише після захоплення громадян Китаю в полон.
У США різко відреагували на полонених громадян Китаю
Речниця Держдепу заявила, що США знають про захоплення в полон двох китайських громадян, які брали участь у бойових діях на боці Росії в Україні. Вона назвала ці повідомлення "тривожними".
Тривожить те, що китайські солдати потрапили до полону. Ми знаємо про повідомлення про те, що Україна захопила двох китайських громадян, які воюють на боці Росії в Україні. Китай – основний посібник Росії у війні в Україні,
– зазначила речниця Держдепу.
Брюс додала, що Китай постачає майже 80% товарів подвійного призначення, які необхідні Росії для продовження ведення війни.
Що кажуть в ISW про полонених
Інститут вивчення війни зафіксував повідомлення про те, що різні неназвані російські структури вербують вразливих мігрантів до окупаційної армії для участі у війні в Україні як у самій Росії, так і за кордоном.
В ISW нагадали, що раніше у такий спосіб вербували громадян Індії. Тоді невстановлені російські організації керували мережею торгівлі людьми, яка заманювала індійських громадян до Росії під фальшивим приводом, а потім змушувала їх підписувати контракти з міноборони країни-агресорки для участі у війні проти України.
У Пекіні зробили офіційну заяву щодо полонених
Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що працює з українцями задля перевірки повідомлення про те, що двох громадян країни захопили в полон. Ці військові воювали в Донецькій області на стороні Росії, що суперечить миротворчим заявам Пекіна.
Дозвольте мені підкреслити, що китайський уряд завжди просить громадян Китаю триматися якомога далі від зон збройних конфліктів, уникати будь-якої форми участі у збройних конфліктах і, зокрема, уникати участі у військових операціях будь-якої сторони,
– прокоментував заяви Володимира Зеленського речник китайського МЗС Цзянь.
У Пекіні припускають, що громадяни Китаю обманом опинилися у російській армії.
Громадян Китаю можуть обміняти
Володимир Зеленський заявив, що Україна може обміняти нещодавно захоплених у полон громадян Китаю, але лише на українських захисників, які наразі перебувають у російському полоні.
Ми хотіли б їх обміняти. Ми готові їх міняти тільки на українських воїнів, які перебувають у полоні. Ми передали такий сигнал,
– заявив він.
Він також додав, що Китай знав про участь своїх громадян у війні проти України, але немає доказів, що це була команда з Пекіну. За його словами, На боці Росії у війні проти України бере участь щонайменше 155 громадян Китаю, яких вербують через соцмережі.
У ЄС прокоментували взяття у полон китайських громадян
Кая Каллас заявила, що у Євросоюзі чули новини й обговорили це з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем. На думку високої представниці, факт взяття у полон громадян Китаю не означає, що китайська армія залучена у війну, але Пекін може ділитися інформацією.
"Ясно те, що Китай є чинником російської війни. Без підтримки Китаю Росія б не мала можливості вести війну в тому обсязі, в якому вони ведуть", – вказала Каллас.
СБУ провела перші допити
Слідчі Служби безпеки України провели перші допити військовополонених з Китайської народної республіки, яких Сили оборони взяли у полон на Донеччині. Наразі вони дають покази про те, яким чином опинилися на війні в Україні та які завдання виконували у складі російської армії.
Полонені іноземці не мають бойових поранень, проте отримують необхідну медичну допомогу, як це передбачено Женевською конвенцією. Для проведення першочергових слідчих заходів їх доставили до Києва. Вони утримуються в належних умовах, що відповідають вимогам міжнародного права,
– ідеться у повідомленні.
Спілкування з полоненими відбувається через перекладачів. За словами обох іноземців, вони потрапили у полон до українських військових на своєму ж першому бойовому завданні. Одного завербували у Китаї, а іншого у Росії, який перебував там як турист.