У 1991-1998 роках в Україні була епідемія дифтерії, під час якої, через відсутність вакцинації, захворіло близько 20 тисяч людей, 696 з яких померли. Після того в Україні реєструвались випадки цього захворювання, проте вони були поодинокими – максимум 10 випадків на рік, повідомляє Радіо Свобода.

Читайте також: У Києві зафіксували випадок дифтерії: захворіла 9-річна дитина

Дифтерія – це
Гостра інфекційна хвороба, яка вражає надниркові залози, а також органи серцево-судинної, дихальної та нервової систем.

Дифтерія може викликати смертельно-небезпечні ускладнення.

Епідемія дифтерії на Закарпатті

11 жовтня студент медичного факультету №2 Ужгородського університету звернувся у лікарню з симптомами дифтерії. Коли діагноз підтвердився – лікарі оглянули всіх студентів, а у 44 зібрали аналізи. Це перший спалах дифтерії на Закарпатті за останні 10 років. 15 студентів Ужгородського університету госпіталізовані, а в області немає вакцин.

Виявилось, що хлопець, який потрапив до лікарні найпершим – має токсигенний штам дифтерійної палички, хоч спершу лікарі були впевнені у протилежному. Цей токсин є дуже небезпечним та поступається лише токсинам правцю та ботулізму.

Сімейний лікар Віктор Петров, який займається інформуванням громадян стосовно цієї інфекції, закликає містян вакцинуватися, адже захворювання швидко поширюється через тих, хто не має захисту.

Тим часом, УНІАН повідомив, що 23 жовтня в університеті Ужгородського національного університету оголосили карантин.

Читайте також: Чим так небезпечна дифтерія: симптоми, профілактика та лікування

Також в області вже використані усі наявні сироватки. В Україні цей препарат не закуповувався декілька років і в Ужгороді їх було всього 8, у той момент, як одній людині потрібно ввести 2. Отже, за приблизними підрахунками, потрібно близько 100 доз.

Закарпаття звернулося до МОЗ та інших областей з проханням виконати перерозподіл сироватки.

Виконавець обов’язків ректора УжНУ Олександр Сливка підписав звернення до Посольства Індії в Україні, в якому просить допомогти надати медикаменти.

Укрінформ повідомили, що чергова партія сироватки повинна прибути в Україну впродовж місяця. Це планове постачання, яке було заплановане ще на початку року.

Востаннє випадки дифтерії в Ужгороді були зафіксовані у 2010 році, а по всьому Закарпатті – у 2011-му. Проте з початку 2019 року, при необхідних 95%, лише 48% мешканців Закарпаття зробили щеплення від дифтерії.

Спалах дифтерії в Києві

24 жовтня у Києві зареєстрували перший випадок захворювання на дифтерію. Захворів 9-річний школяр одного зі столичних ліцеїв. Він не був щепленим від дифтерії через відмову батьків.

Департамент освіти і науки КМДА оголосив про карантин у класі, де навчався хлопець. Його однокласників оглянули, а у класі провели дезінфекцію. Також у департаменті запросили усіх учнів на загальний огляд до лор-лікаря, який прийде у медичний кабінет ліцею. Згодом було повідомлено про ще два випадки захворювання: на дифтерію захворіли дорослі жінка та чоловік.

На жаль, на останнього пацієнта у місті не вистачило сироватки.

Дифтерія на Тернопільщині

26 жовтня МОЗ заявили про випадок захворювання на дифтерію у Тернопільській області. 47-річний чоловік щепився від дифтерії у 2017 році, проте щодо наявності попередніх обов'язкових 8 щеплень даних немає.

Вакцина сформувала у чоловіка антитоксичний імунітет, тим самим не дала розвинутися важким ускладненням.

Випадок дифтерії у Харкові

31 жовтня 29-річній діагностували нетоксичний штам дифтерійної палички, тому сироватка їй не знадобилась. Пацієнтка запевняла, що вакцинувалась, проте в її крові не було виявлено достатньої кількості антитіл.

Читайте також: Щеплення від дифтерії: коли робити, види та побічна дія вакцинації

Як вирішується проблема з сироватками в Україні

Нині в Україні недостатня дифтерійного антитоксину (сироватки). За словами МОЗ, вони налагоджують систему постачання сироваток, проте не можуть забезпечити їх надмірну кількість. До кінця листопада в Україну прибуде ще 150 доз сироватки, яке надає посольство Індії.

На початку грудня в Україні має нараховуватись 450 доз сироватки, і цього має бути достатньо для лікування усіх хворих.

Зауважимо, що сироватка непотрібна вакцинованим людям і тим, в яких не виділяться токсин.

Як вберегтися від дифтерії

Найефективнішим методом профілактики від дифтерії є щеплення. Хоч навіть вакцина не дає 100% гарантії, що людина не захворіє, проте із щепленням дифтерія протікає у значно легшій формі. Також симптоми можуть не проявлятись взагалі, а людина у тому випадку буде лише носієм інфекції.

Симтоми дифтерії
Симптоми дифтерії / інфографіка 24 каналу

Відео 24 каналу про дифтерію:

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.