Американський лобіст Пол Манафорт давно заробив собі славу відбілювача найгірших диктаторів і корупціонерів. Своє реноме вкотре підтвердив, коли взявся допомагати Віктору Януковичу і "Партії регіонів" ще під час Помаранчевої революції. Ця співпраця тривала навіть після втечі Януковича у Росію. Зокрема, ребрендинг "Партії регіонів" в "Опозиційний блок" приписують саме Манафорту.

Читайте також: "Похмура" реальність для Білого дому: що означає арешт Манафорта та які наслідки несе для Трампа

За свої послуги американець отримував мільйони доларів, не сплачуючи податки. Це і зацікавило правоохоронців США, коли журналістське розслідування про Манафорта торік в серпні оприлюднило видання "The New York Times". Згодом те, що американець фігурує у так званій "амбарній книзі регіоналів" підтвердили і українські правоохоронці.

Там є чітко написано Манафорт – мільйон, Манафорт – 2 мільйони. За нашими підрахунками, з тих матеріалів, які в нас є, сума отриманих коштів за весь період роботи складає 12 мільйонів доларів,
– заявив керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

Співпраця з Януковичем вже тоді вилізла боком Манафорту. Після оприлюднення цих даних він змушений був піти у відставку з посади керівника передвиборчої кампанії Дональда Трампа. Але проблеми у Манафорта тільки починалися. За нього взялося ФБР. Розслідування охопило не тільки фінансові махінації, а й втручання Росії у вибори президента США, і яку роль у цьому відіграв Пол Манафорт. Влітку у будинку політтехнолога провели обшуки і вилучили документи.

Сьогодні ж майже через три місяці після обшуків Манафорту та його бізнес-партнеру Ріку Гейтсу офіційно висунули звинувачення. Загалом документ включає 12 пунктів, зокрема, перешкоджання діяльності урядових установ США, відмивання грошей, несплату податків, шахрайські дії та роботу в якості лобіста іноземної установи без відповідної реєстрації. Майже усі пункти обвинувачення пов'язані з діяльністю Манафорта в Україні.

Читайте також: Трамп відреагував на звинувачення Манафорта у причетності до втручання Росії у вибори в США

І хоча ці звинувачення висунуті у рамках розслідування справи про втручання Росії у вибори президента США, наразі про це у документі не згадується. Водночас оглядачі кажуть, згодом Манафорту можуть висунути додаткові підозри, які стосуватимуться саме співпраці з Кремлем.

Якщо провину Манафорта доведуть хоча б за частиною звинувачень, то йому загрожують десятки років тюрми. Тому не виключено, що він піде на співпрацю зі слідством. Сьогодні зранку політтехнолог сам прийшов до ФБР і здався правоохоронцям. Якщо Манафорт таки заговорить, то новий поворот може отримати і справа про втручання Росії у президентські вибори в США. І тут Дональду Трампу відбутися одним твітом уже не вдасться. Наслідки можуть бути і для українських політиків, зокрема діячів режиму Януковича – Клюєва, Льовочкіна, Азарова.

Найгірший варіант – це порушення проти них кримінальних справ і винесення заочного обвинувачення. Це означає, що американці вимагатимуть їх видачі від Росії. Від тих, хто є в Україні і давав йому гроші, будуть вимагати видачі від України,
– пояснив політтехнолог Тарас Березовець.

Водночас, наголошують оглядачі, провину Манафорта ще треба довести в суді. І чи матиме ФБР достатньо доказів покаже час. Від цього також і залежить, наскільки серйозними будуть наслідки для причетних до Манафорта людей, зокрема, і Дональда Трампа.