Як формується парламентська коаліція та хто має право до неї входити – в матеріалі 24 каналу.
Більшість перемагає
На виборах до парламенту українці показали, кому довіряють та кого бажають бачити у владі. Завдяки такій беззаперечній перемозі тепер пропрезидентська фракція отримала більшість у Верховній Раді.
Думка експерта: Монокоаліція – це і моновідповідальність
За українським законодавством, у разі набрання однією політичною партією більшості на виборах створюється монокоаліція. На переконання політолога, голови центру "Ейдос" Віктора Тарана, інші партії не долучатимуться до створення коаліції в Раді. Власне, в "Слузі народу" вже заявили про формування Кабміну й інших органів влади на основі своєї фракції та партії.
Єдине, для чого "Слузі народу" потрібен коаліційний партнер – щоб перекласти політичну відповідальність за всі процеси (як позитивні, так негативні), які відбуватимуться в країні. В цій ситуації "Голос" є ідеальним союзником, бо у них 20 голосів. На фоні 254 депутатів 20 депутатів – це менше 10%, тому вони ні на що не впливатимуть,
– поточнює Віктор Таран.
Переможцю парламентських перегонів не дуже потрібні коаліційні партнери, бо у них є абсолютна більшість голосів.
Які партії хочуть в коаліцію та до кого придивляється "Слуга народу", дивіться тут:
Монокоаліція чи ні?
За інформацією інших політичних експертів, поки достеменно не відомо – буде монокоаліція чи ні. Зрозуміло, навіть якщо до новоствореної коаліції й увійде ще хтось, то йому відведуть роль молодшого партнера.
Насправді, можливі два варіанти розвитку подій. Перший – монокоаліція, до якої увійде 254 депутати, відповідно до кількості голосів, які набрала "Слуга народу". Другий момент – є чутки, що Зеленського схилятимуть до коаліції з "Голосом",
– розповідає політтехнолог, керівник "Центру політичної розвідки" Олег Постернак.
Звісно, створення монокоаліції має як плюси, так і мінуси. З одного боку – їм доведеться брати на себе всю відповідальність, а з іншого – потрібні для держави рішення можна буде швидше ухвалювати.
Цікаво: Зметикувати на двох, або "Голос" для Зеленського і "західний" прем'єр
Водночас, Олег Постернак вважає, що не все так однозначно. За його інформацією фактично всередині пропрезидентської фракції "Слуга народу" виокремлюються певні групи, які прямо чи опосередковано афілійовані з промислово-фінансовими групами. Йдеться, наприклад, про групу Коломойського, яка вже налічує до 30-ти осіб, та Пінчука. Свою власну групу захоче вибудувати Разумков як майбутній спікер Верховної Ради. Ходять чутки, що й Ахметов уже намагається скуповувати депутатів.
"Таким чином, навіть якщо це буде монокоаліція, механізм узгодження і прийняття рішень все одно буде складним. Тож Коломойський і Пінчук зараз мають таку собі золоту акцію на ухвалення важливих рішень", – резюмує Олег Постернак.
Як має створюватись коаліція за Конституцією? У Верховній Раді за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій протягом 30-ти днів формується коаліція депутатських фракцій. До її складу входить більшість народних депутатів від конституційного складу парламенту. А це не менше 226 депутатів.