Білорусь і Росія ще у березні узгодили створення трьох навчально-бойових центрів. У них разом білоруські і російські солдати вчитимуться відбивати атаки ворогів. Та не лише для цього росіяни пригнали свої винищувачі до Білорусі.
До теми Стартували навчання "Захід-2021": Білорусь і Росія поставили на чергування спільний центр ППО
У телеграм-каналі міністерства оборони Білорусі зазначили, що "планується, що авіатори нестимуть спільне бойове чергування з охорони повітряних кордонів Союзної держави".
Москва домовляється про Cоюзну державу з 1999 року
Кремль намагається у будь-який спосіб примусити Білорусь до реального утворення Союзної держави. Для цього Володимир Путін вже вп'яте від початку 2021 року організував переговори з Олександром Лукашенком.
Попередні спроби примусити самопроголошеного президента Білорусі піти на поступки нічого не дали. Угода про створення Союзної держави, укладена ще у 1999 році, буксує вже 20 років.
Аналітик Центру європейської трансформації Андрій Єгоров зазначив, що у сторін насправді немає принципової домовленості, тобто їхні інтереси абсолютно суперечать один одному. На відповідному етапі Путін намагається схилити Лукашенка до інтеграції податкової і фінансової систем. Це дозволить йому ще більше контролювати сусідню країну.
Кремль намагається примусити Білорусь до утворення Союзної держави: відео
Натомість Лукашенко намагається виторгувати вигідні ціни на нафту і газ, від яких значно залежить економіка Білорусі. Путін готовий грати у довгу, бо прагне повного контролю над Білоруссю. Але Лукашенко не готовий поступатися владою і готовий ризикувати, аби її не втратити. Тож обидва продовжують цю політичну гру, намагаючись взяти від неї максимум.
Росія хоче відгризти шматок суверенітету Білорусі, а Білорусь не хоче цього в цілому ні як країна, ні люди в ній,
– сказав аналітик Центру європейської трансформації Андрій Єгоров.
Путін та Лукашенко не хочуть розкривати карт
Ані Путін, ані Лукашенко не хочуть розкривати своїх карт супротивнику. Тому довкола переговорів білоруського і російського президентів багато невизначеності. Спочатку посол Білорусі у Росії заявив, що у Москві підпишуть 28 дорожніх карт інтеграції, пізніше – відхрестився від своїх слів. Речник Путіна Дмитро Пєсков взагалі заявив, що жодних документів не планують підписувати.
"Це така гра в темну, коли одна людина рятується, а інша – зважує ризики: чи є сенс його рятувати, чи краще придумати іншу схему дії", – розповів білоруський журналіст Олександр Бураков.
Зверніть увагу Воювати доведеться разом, – Лукашенко про участь Білорусі у навчаннях "Захід-2021"
Але в Білорусі немає проросійських сил, які б користувалися підтримкою великої кількості населення. Єдиного очевидного ставленика Москви – колишнього очільника "Белгазпромобанку" і суперника Лукашенки на президентських виборах Віктора Бабарико засудили до 14 років позбавлення волі за начебто отримання хабара. Тож ставити в Білорусі ні на кого.
Лукашенко ж фінансово залежить від Москви. Західні санкції роблять свою справу і економіка Білорусі відчуває їхні наслідки. Відтак Лукашенко звернувся до Євразійського стабілізаційного фонду, який фактично контролюється Москвою, по кредит у розмірі 3 мільярдів доларів.
Звісно ж Путін, який і раніше використовував кредити білоруській владі для просування власних інтересів, скористається цим на переговорах з Лукашенком.
Лукашенко фінансово залежить від Росії / Фото "БелТа"
"Росія зараз загвинтила на мінімум, вони "капають", але не в тому режимі, щоб це задовільняло Лукашенка і його політичний режим. Це така стратегія повільного удушення, тобто підживлення, щоб він (режим – 24) існував, але постійно потребував Росії для підтримки виживання", – вважає Андрій Єгоров.
Кремль розробив стратегію щодо Білорусі
У Москві розробили власну стратегію того, як повністю взяти під контроль владу у Білорусі. Та Лукашенко начебто не зовсім безпорадний у стосунках з Москвою. На території Білорусі розміщені 2 російські військові бази, які наразі фактично опинилися поза законом.
Актуально Путін показує воєнну силу, – Гармаш назвав країни, які Росія хоче контролювати
Аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич зазначив, що відповідно до договору, термін перебування цих об'єктів на території Білорусі закінчився 1 червня 2021 року. Білорусь не поспішає продовжувати угоди про розташування у себе російських військових об'єктів.
Путін, звісно, не хоче втрачати свої форпости в поки що лояльній Білорусі. Відтак експерти припустили, що саме це може стати предметом торгів у Москві.
Лукашенко зараз зі свого боку спробує тягнути час, тому що він відчув, що є не тільки Росія, на відміну від 2011 року, коли була аналогічна ситуація – є Туреччина, і є Китай,
– сказав Ігар Тишкевич.
Обом диктаторам є що втрачати. Адже той, хто першим скаже, що втомився від цієї гри і виходить з неї, автоматично буде оголошений іншою стороною слабким лузером. Відтак обидва продовжать грати на нервах один одного.