На початку року суданські повстанці збили безпілотник іранського типу Ababil та показали його уламки, пише Bloomberg. Ця безпілотна база була розроблена Іраном в 1990-х роках та використовується багатьма воєнізованими угрупованнями Близького Сходу, які будують на її основі свої безпілотники.
До теми: Ворог готовий виробляти більше дронів: Гуменюк каже, що до Росії прибув вантажний борт з Ірану
Чому іранські БпЛА отримали шалену популярність у світі
Суданська версія безпілотника називається Zagel-3. Крім того, виробництво безпілотників на іранській базі розгорнули вже багато країн Південної Америки та Центральної Азії. Росія також виготовляє свою версію під назвою "Герань". Це дуже сильно підриває безпекову ситуацію одразу на чотирьох континентах.
Доволі широке розповсюдження іранської зброї зумовлене її невеликою вартістю та низькою технологічністю, що спрощує налагодження виробництва в будь-якій країні. Водночас Іран, який перебуває під міжнародними санкціями, заробляє валюту, продаючи технології та готові безпілотники. Додаткові кошти допомагають покращувати та здешевлювати дрони.
Як Ірану вдається обходити санкції
Іран вже понад 40 років перебуває під санкціями, і за цей час зумів налагодити ефективні шляхи їхнього обходу. Перш за все, їхні інженери максимально використовують деталі, що є в широкому продажі, як до прикладу двигуни від газонокосарок.
Останні два роки були періодом гіперприскорення нових тактик і методів використання Іраном БпЛА. Усі держави відстають у плані визначення обороноздатності,
– говорить заступник спеціального представника відомства по Ірану, колишній офіцер розвідки Пентагону Метью Мак Інніс.
Що відомо про удари іранських проксі по американських базах на Близькому Сході
Удар по американській воєнній базі в Йорданії у січні 2024 року був нанесений безпілотником типу Shahed-101, який, не дивлячись, на прості компоненти, "навчили" літати на досить невеликій висоті для меншої помітності для радарів на понад 700 кілометрів.
Крім того, його можна запускати без додаткового обладнання. Все це стало можливим завдяки широкій мережі компаній, які використовуються для перенаправлення запчастин західних фірм, які потім йдуть на виготовлення дронів-камікадзе.
Раніше українські дрони атакували завод з виробництва "Шахедів" у Росії.