Про це в ефірі телемарафону розповів начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк. Він також розповів, скільки хакерських атак Росії вдалося відбити за два роки.

Дивіться також Експерт про СБУ: Розгромили ключові мережі "агентів в рясах"․ Зараз йдуть точкові затримання

Кібервійна Росії та України

Як розповів Ілля Вітюк, кіберфахівці системно працюють мають результати у блокуванні поставок комплектуючих для озброєння окупантів.

Ми здійснюємо перекриття ланцюгів поставок комплектуючих до російської зброї. Один із прикладів – вже заблокували поставку сервомоторів для виробництва 1600 "Шахедів" і 4000 мікросхем для крилатих ракет,
– пояснив Вітюк.

Він додав, що кіберфахівці також беруть участь у знищенні російських систем РЕБ і РЕР на фронті. Окрім цього, вони перехоплюють ворожі безпілотники, які координують ракетні та артилерійські удари по ЗСУ.

Начальник Департаменту кібербезпеки СБУ наголосив, що розвідувальна інформація, які здобувають фахівці, допомагає запобігти людським жертвам. Так само як і відбиття кібератак. За його словами, кібервійна не є чимось абстрактним.

Кожна відбита атака – це недопущена спроба завдати шкоди нашій державі і людям. Уявіть: спецслужби Росії зламали месенджери одного військового і таким чином зʼясували точне місце і час запланованого збору, і в результаті – приліт і десятки загиблих,
– пояснив Вітюк.

За час повномасштабного вторгнення СБУ вдалося відбити майже 10 тисяч кібератак, більшість з яких ліквідували ще на початковій стадії. Атаки окупантів мали різну мету – розвідувальну, деструктивну, психологічного впливу або комбіновану. Водночас Ілля Вітюк очікує, що російські спецслужби будуть нарощувати свій кібернаступальний потенціал.

Кібератаки на Росію

  • Фахівці ГУР у перший день виборів президента поклали онлайн-сервіс голосування в Росії. Зазначалося, що росіяни не могли зайти на сайт "Госуслуг" і тим паче проголосувати. Хто ж отримав свій електронний бюлетень, не міг відправити голос.
  • Окрім цього, ІТ-Армія України втрутилася у роботу московського метрополітену – також проблема торкнулася й інших регіонів. Хакери атакували систему оплати проїзду "Тройка". Це одна з найбільших систем оплати квитків у Росії, яка обслуговує 38 регіонів.
  • Кіберфахівці ГУР МО у понеділок, 4 березня, зламали сервери російського міноборони. Сайт "лежав" принаймні два дні. Як повідомили у розвідці, завдяки атаці вдалося отримати доступ до низки важливих данних, зокрема до персональних данних керівництва міноборони ворога.