Про це 24 Каналу розповів президент ГО "Ліберально-демократична ліга України" Артур Харитонов, зауваживши, що також треба зважати на роль Китаю у питанні заморожених російських активів. Наразі країна не має тут інструментів впливу, але зберігає величезне лобі.
Дивіться також Економіка Росії зараз настільки ізольована, що у неї мало варіантів, окрім юаня, – ЗМІ
Чи впливає Китай на Європу та США
Щодо заморожених російських грошей, то Китай не має інструментів впливу, як таких. Але за словами Артура Харитонова, у країни є величезне лобі, друзі в кожній партії, китайські посольства по всьому світу, які є агентурними базами. Їх використовують як "чорний лобізм" для досягнення цілей.
Це можуть бути підкупи, шантаж, погрози, наприклад, тим, що Китай відмовиться від співпраці з Європою. Це не змінює загальної кон'юнктури, але дає привід для істерик певних прокитайських груп, а всі вони насправді є проросійськими,
– розповів Харитонов.
Інше питання полягає в тому, що Китай не хоче, щоб Україна мала якісь преференції, отримала щось на свою користь. Водночас заморожені активи нам дуже потрібні, тому проводиться велика робота, щоб використати їх саме для потреб України.
Сполучені Штати та Європа таку ідею підтримують, але для Пекіна це не вигідно.
Яка роль Китаю в українській формулі миру
Цю ситуацію треба розглядати до моменту дзвінка Джо Байдена Сі Цзіньпіну та після. Зараз Україні варто уважно стежити за тим, чи не змінюється позиція Пекіна.
Для Китаю не вигідно, щоб щось сталося на користь України. Він хоче перемоги Росії, але цього не буде, бо є Сполучені Штати, демократія, тому Пекіну доведеться самому ухвалювати ті чи інші рішення,
– зауважив Артур Харитонов.
Він додав, що Китай може зупинити війну одним дзвінком Сі Цзіньпіна до Путіна. Тому українська сторона хоче, щоб ця країна була присутня на саміті миру. Також нам вигідно, якщо Пекін відправить на саміт свого міністра закордонних справ Ван Ї. Це буде свідченням того, що вони готові щось робити.
"Очевидно, що у цьому процесі Китай буде "адвокатом" Росії. Він хоче виглядати медіатором і досягати поразок для України. Але за умов тиску, більше не зможе цього робити", – підсумував Харитонов.
Останні новини Китаю
- У МЗС Китаю заявили, що у війні Росії з Україною нібито не має бути переможців і переможених. Саму війну речник МЗС назвав "українською кризою" та наголосив, що є ризик її подальшого загострення. Чиновник додав, що шлях врегулювання – це переговори.
- Президент США Джо Байден обговорив з лідером Китаю Сі Цзіньпіном ситуацію в Україні. Це сталося 2 квітня під час телефонної розмови. Також сторони говорили про Іран та важелі впливу, які має Пекін на Росію та Близький Схід.
- ЗМІ повідомляють, що Сі Цзіньпін планує відвідати Європу. Така поїздка стане першою після пандемії коронавірусу. Ймовірно, президент Китаю полетить до Франції та зустрінеться з Еммануелем Макроном. Можливою датою його візиту називають травень 2024 року.