Аналіз заяв українських та російських високопосадовців і партнерів України щодо термінів війни провів для вас 24 Канал. Крім того, заглянемо в історію: скільки ж тривали інші нещодавні війни.
Цікаво В Україні "знищені" армії 9 країн НАТО: що означають 50 тисяч втрат Росії в порівнянні
На якому напрямку може розпочатися наступ Росії: заява Зеленського
Президент Володимир Зеленський заявив, що новий наступ Росії на Україну може відбутися на будь-якому напрямку, зокрема – на Півдні чи Сході.
Зеленський заявив, що Путін поставив за мету вийти на адмінкордони Донецької та Луганської областей.
За словами президента, попри велику кількість втрат, командування Росія продовжує постійно ставити різні завдання перед своїми військовими.
Що кажуть у Зеленського
Михайло Подоляк заявив, що розвиток війни на цьому етапі залежить від наявного в Україні інструментарію – точно визначеної кількості зброї. На думку Подоляка, що швидше Україна отримає потрібну зброю, то швидше закінчиться війна.
Подоляк також розповів про перспективи, які чекають на Росію. Так, найближчим часом, на його думку, країна-агресорка вдасться до певних наступальних дій.
Однак через це вона втратить багато особового складу, сил і засобів. Ба більше, в межах контрнаступу, який розробляється Генштабом ЗСУ, вона зазнає декілька суттєвих поразок.
І саме після цього процеси розпаду й остаточної деморалізації в російській армії стануть незворотними,
– підкреслив Подоляк.
Далі майбутнє країни-терористки ставатиме все темнішим. Так, радник ОП прогнозує, що росіяни будуть рятуватися втечею та отримуватимуть все більше 200-х.
Через це, на його думку, по вулицях Росії прокотиться хвиля протестів, які тепер будуть не політичного, а соціального характеру через втрачених на війні близьких. Натомість силові вертикалі ослабнуть і почнуть швидко занепадати.
Прогноз Кирила Буданова
Керівник ГУР МО Кирило Буданов напередодні Нового року запевнив, що на українців чекають радість та перемога. Хороших новин варто очікувати у другій половині 2023 року.
Кирило Буданов вважає, що у 2023 році війна завершиться перемогою України.
Керівник ГУР МО відзначив, що чинників, які вплинуть на перемогу – дуже багато, але у своїх прогнозах він спирається на вже запущені процеси, які у майбутньому дадуть свій результат.
Буданов відзначив, що перемогою для України буде вихід на міжнародно визнані кордони 1991 року, але на цьому всі процеси не завершаться.
Резніков і Залужний попередили про великий наступ Росії
Міністр оборони України Олексій Резніков у січні заявив, що окупанти можуть почати навесні великий наступ. Резніков зазначив, що загарбники можуть почати наступ з тимчасово окупованих територій.
Держава-агресорка може намагатися зібрати "сили, боєприпаси і зброю" для наступу з районів, які вона вже окупувала на Півдні і Сході.
Міністр оборони висловив сумнів, що росіяни готуватимуть повторне вторгнення з території Білорусі. На думку Резнікова, переміщення з Півночі "займе багато часу, і вони не мають ресурсів".
У грудні головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний зазначив, що Росія готує ще 200 тисяч військових для нового наступу у 2023 році. За його словами, швидше за все навесні, Росія може розпочати великий наступ з Донбасу на Сході, з Півдня або навіть з Білорусі.
На яких напрямках Росія може піти в наступ: прогноз Данілова
Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов 26 січня заявив, що небезпечними є Донецький та Луганський напрямки, оскільки загарбники прагнуть завершити окупацію цих областей.
Крім Донбасу, за словами Данілова, є ще Запорізький, де окупанти в останні тижні кожного дня здійснюють спроби наступу.
Данілов наголосив, що подальший рух російських військ залежить від багатьох факторів.
Секретар РНБО вважає, що росіяни, ймовірно, готуються до останнього ривку. Росія може спробувати здійснити свій останній ривок на річницю повномасштабного вторгнення або ж вже у березні.
Путін готується до затяжної війни: прогноз Столтенберга
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що немає жодних ознак того, що Путін змінив свою загальну мету цієї війни. Він наголосив, що Захід повинен готуватися до довгострокових і нових російських наступів.
Столтенберг вважає, що наближається вирішальний момент війни, через що Захід повинен допомогти Україні зі зброєю. Генсек НАТО переконаний, що країни Заходу повинні мати план довгострокової підтримки України, адже Росія поки не збирається відступати.
У НАТО переконані, що Путін готовий воювати довго.
У Пентагоні кажуть про переломний момент у війні
Глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що настає переломний момент війни в Україні. За його словами, це вирішальний момент для України і вирішальне десятиріччя для всього світу.
Остін висловив припущення, що навесні українські сили зможуть перейти у контрнаступ. Глава Пентагону зазначив, що Україна має можливості для успіху зараз.
Помічниця міністра оборони США у справах міжнародної безпеки Селеста Волландер сказала, що вирішальні події цієї війни ще попереду. Водночас помічниця голови Пентагону наголосила, що найближчим часом можуть відбутися вирішальні події цієї війни.
Посадовиця також відзначила, що зараз Росія впевнилася у тому, що США та союзники серйозно налаштовані на підтримку України у довгостроковій перспективі.
Україна звільнить Крим до літа
Колишній командувач американської армії у Європі генерал Бен Ходжес заявив, що Крим – вирішальна територія для України. ЗСУ зможуть визволити його до літа, якщо отримають всю необхідну зброю.
Адміністрація президента США Джо Байдена починає визнавати, що Україні потрібна зброя, щоб атакувати російських військових в окупованому Криму. Через це Вашингтон розглядає можливість надати Україні зброю, щоб завдавати ударів по півострову.
Зеленський під час виступу в Давосі наголосив, що для визволення Криму українським військовим потрібна західна далекобійна зброя.
Бойові дії триватиму весь 2023 рік: заява Марка Міллі
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі заявив, що бойові дії триватимуть упродовж всього 2023 року.
Він зазначив, що військовим шляхом буде надзвичайно важко прогнати російські війська з усієї захопленої території України впродовж 2023 року.
"Я не кажу, що це неможливо чи не станеться, але це буде дуже і дуже складно", – говорив він на засіданні у Рамштайні.
Коли розпочнеться новий наступ Росії: версія Bloomberg
Журналісти американського видання Bloomberg пишуть, що Путін переконаний, що більші сили і готовність Росії прийняти втрати дозволять їй здобути перемогу, незважаючи на невдачі. Повідомляється, що відновлення наступу може розпочатися вже у лютому-березні.
Експерти наголошують, що Путін розчарований тим, як ідуть справи. Та водночас диктатор не готовий відмовитися від своїх цілей, а це значить, що війна буде довшою, кривавішою і гіршою для всіх.
Союзники лиш побоюються, що новий російський наступ може розпочатися до того, як Київ отримає обіцяні поставки американських і європейських бойових танків.
Також зазначається, що жорстокі і виснажливі атаки Росіян на Сході, зокрема під Бахмутом – виснажили українські сили і не дозволили їм проводити наступальні операції на інших напрямках.
Крім того, після блискавичних атак українських військ влітку і восени, російські загарбники посилили захист, використовуючи окопи, танкові пастки і міни. Усе це також може сповільнити будь-яке потенційне просування ЗСУ.
Американські та європейські військові побоюються, що війна незабаром може перетворитися на артилерійську битву в стилі Першої світової з майже безперервним боєм на лінії фронту.
Хто наступатиме весною – Україна чи Росія: аналіз ISW
Аналітики Інституту вивчення війни прогнозують, що бойові дії можуть посилитися весною 2023. Аналітики ISW досі не спостерігають жодних ознак того, що українські сили мають намір припинити поточні операції цією зимою на користь проведення великого контрнаступу весною.
Прогнозують, що натомість українські сили можуть використати поточні контрнаступальні операції для створення умов для потенційно більших кроків цією весною.
Загроза з Білорусі все ще низька
Експерти ISW переконані, що вторгнення Росії в Україну з Білорусі залишається малоймовірним. Також вони зазначають: білоруські сили навряд чи приєднаються до бойових дій в Україні.
Аналітики зазначають, що більш імовірним є те, що російські війська можуть створювати умови для нового найнебезпечнішого плану дій щодо нападу на Україну з боку Білорусі наприкінці 2023 року.
Прогнози ГУР МО: чи завершиться війна у 2023 році
Заступник начальника ГУР Міноборони Вадим Скібіцький заявив, що на початку цієї весни окупанти можуть розпочати новий великий наступ. В українській розвідці запевняють, що мають достатньо інформації для аналізу та визначення можливого характеру дій противника.
Генерал-майор Скібіцький заявив, що надалі будуть активні бойові дії на Донецькому і Луганському напрямках.
Представник ГУР МО заявив, що українські військові зроблять все можливе, щоб завершити війну між Україною та Росією у 2023 році. Він зауважив, що швидкість завершення війни залежить й від того, чи залишиться міжнародна підтримка України такою ж сильною, як зараз.
Крім того, ситуація залежить від того, як розвиватимуться економічні справи в Росії й чи залишатиметься економічний тиск високим.
У Британії назвав наступні кроки Путіна
Віцемаршал авіації у відставці Шон Белл вважає, що Путін може спробувати знову захопити Київ та не зупиниться перед тим, аби взяти під контроль усю Донеччину.
Як зазначив Белл, Путін, ймовірно, перекидатиме військових в Луганську область, де українським військовим вдалось досягти певних успіхів, взявши під вогневий контроль трасу Кремінна – Сватове.
Путін також намагатиметься зміцнити переважно окупований регіон Запоріжжя, аби уникнути українського прориву.
Росія розпадеться до 2033 року
Як зазначають у Financial Times, близько половини провідних експертів із зовнішньої політики вважають, що Росія стане державою-невдахою або просто-таки розпадеться до 2033 року.
46% зі 167 експертів, які відповіли аналітичному центру, заявили, що провал або розпад Росії може відбутися в найближчі 10 років,
– написали журналісти західного видання.
Водночас там зазначили, що 40% фахівців впевнені у тому, що Росію очікує революція, громадянська війна чи політична дезінтеграція, яка спричинить її занепад.
В історії своє бачення
Російсько-українська війна стала найбільшим конфліктом у світі з часів Другої світової війни. Тому нині важко будь з чим порівнювати реалії, які на нас скинула Росія 24 лютого. Втім, спробуємо провести деякі аналогії з останніми конфліктами.
Скільки тривали війни в останні 30 років:
- Перша російсько-чеченська війна – 2 роки, 8 місяців і 20 днів активних бойових дій (1994 – 1996 роки).
- Друга російсько-чеченська війна – 7 місяців активних бойових дій (серпень 1999 – лютий 2000 року) та понад 9 років партизанської війни (до квітня 2009 року).
- Операція "Союзна Сила" на Балканах проти Югославії – 1 місяць і 17 днів активних бойових дій (24 березня – 10 червня 1999 року).
- Війна в Афганістані – 13 років, 2 місяці та 21 день активних бойових дій (7 жовтня 2001 року – 28 грудня 2014 року).
- Війна в Іраку – 8 років, 8 місяців і 26 днів бойових дій різного рівня інтенсивності (20 березня 2003 – 15 грудня 2011).
- Російсько-грузинська війна – 15 днів (1 – 16 серпня 2008 року).
- Війна в Сирії – понад 11 років (з 15 березня 2011 року й триває досі).
- Друга карабаська війна – 6 тижнів (27 вересня – 10 листопада 2020 року).
Що цікаво, практично в усіх війнах, крім операції в Югославії безпосередньо брали участь або Україна, або Росія. Збройні Сили України виступали на боці НАТО в Афганістані та Іраку, а Росія брала безпосередню участь в усіх інших війнах. У більшості навіть була винуватцем.
Втім, ці всі війни далеко не таких масштабів, як нинішня війна в Україні. Тому будь-які порівняння тут будуть виключно символічними.
Як ми бачимо, єдина війна в якій Росія зазнала розгромної поразки – Перша російсько-чеченська – тривала майже 3 роки. Натомість російсько-українська війна вже триває понад 8 років.
Крім того, у кожній з цих війн, крім хіба що Сирії, де триває війна "всіх проти всіх", одна зі сторін очевидно переважала свого противника.
Такої переваги в нинішній війні не має ані Україна, ані Росія. Можна припустити, що станом на сьогодні це дві приблизно рівносильні армії. Росія за рахунок того, що готувалась до цієї війни понад 20 років, Україна – за рахунок самовідданості своїх військових і підтримки народу та західних партнерів.
Втім, є одна обставина, яка грає на нашому боці. Вона полягає в тому, що Україна з кожним днем цієї запеклої війни стає все сильнішою, а Росія – навпаки слабне. Тож коли наша перевага стане більш ніж очевидною, тоді й очікуємо завершення цієї війни.