В Інституті вивчення війни проаналізували повідомлення про те, що Пригожин нібито пропонував ГУР угоду. Не виключено, що це може бути частиною ІПСО Кремля щодо дискредитації очільника ПВК "Вагнера".
До теми Зеленський жорстко відреагував на вкиди WP про контакти Пригожина з ГУР
В ISW вважають, що в Росії почалась кампанія проти Пригожина
Джерела у Кремлі повідомили Інституту вивчення війни, що Росія готує ІПСО з публічної дискредитації Пригожина. Експерти вважають, що звинувачення в бік Пригожина навряд чи змусять Кремль його усунути найближчим часом, але можуть сприяти його подальшій дискредитації.
І без того ходять чутки, що російські офіційні особи погрожували Пригожину, якщо він намагатиметься шантажувати МО відходом з Бахмута у випадку відсутності постачань боєприпасів.
Кремль, ймовірно, готує механізми дискредитації Пригожина як зрадника. Неназвані джерела у Кремлі повідомили, що адміністрація президента Росії готує інформаційну операцію з публічної дискредитації Пригожина, але зазначили, що Кремль навряд чи загрожуватиме Пригожину, поки сили "Вагнера" перебувають на передовій,
– мовиться в повідомленні.
Пригожин командує силами ПВК "Вагнера" на Донбасі, і його відсторонення порушило б позиції росіян у Бахмуті, а на такий ризик Путін навряд чи піде.
Кремль також не може легко змістити й замінити Пригожина з посади фактичного глави ПВК, тому що "Вагнер" – незалежна компанія, а Пригожин не обіймає офіційної посади в російському уряді. Тобто щоб вивести Пригожина з-під його контролю над вагнерівцями, Кремлю потрібно встановити особистий контроль над ними. А Путін щосили намагається зберігати формальну дистанцію від найманців, які відкрито скоюють воєнні злочини у різних частинах світу. Іронія долі.
Чи міг Пригожин піти на те, щоб зв'язатися з ГУР
В Інституті вивчення війни розглядають, що теоретично таке могло статися. При цьому, на їхню думку, спроби Пригожина співпрацювати з українською розвідкою були б частиною його ворожнечі саме з міністерством оборони Росії, а не нападом на Путіна.
Ще 12 березня 2023 року ISW писало, що Пригожин змагається з міноборони Росії за прихильність Путіна, але він тривожить диктатора своїми військово-політичними амбіціями. Тож теоретичний контакт з українською розвідкою, ймовірно, міг би бути частиною спроби завоювати прихильність диктатора: це сприяло б швидкій "перемозі" ПВК "Вагнера" в Бахмуті, водночас завдало б шкоди російським звичайним силам за лаштунками.
Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков 15 травня відкинув звинувачення у бік Пригожина і заявив, що хоча він не може коментувати цю інформацію, вона "виглядає як чергова містифікація". І неможливо, щоб Пригожин захотів співпрацювати з українською розвідкою.
Натомість депутат Держдуми Віктор Соболєв заявив, що, виявляється, мобілізованим військовослужбовцям, які вирішили вступити до лав ПВК "Вагнера", загрожує від 10 до 15 років позбавлення волі, оскільки "Вагнер" є незаконним збройним формуванням на території Росії. Проте наразі незрозуміло, чи були коментарі Соболєва зроблені у відповідь на звинувачення.
Що передувало
- The Washington Post повідомила 15 травня, що Пригожин нібито запропонував ГУР інформацію про позиції російських військ в обмін на виведення українських військ з Бахмута.
- Повідомляється, що представники ГУР відхилили пропозицію Пригожина. Проте разом з тим WP заявили, що очільник ПВК "Вагнера" нібито мав кілька зустрічей з офіцерами ГУР в Африці.
- Володимир Зеленський не підтвердив контакти України з Пригожиним. Ба більше, він розкритикував журналістів за публікацію такої інформації, адже у будь-якому випадку вона грає на користь Росії.
- Сам Пригожин саркастично заявив, що може "підтвердити цю інформацію", і взагалі, він та Буданов "досі перебувають в Африці".
- В Інституті вивчення війни припустили, що навіть якщо ці повідомлення правдиві, то Кремль вже й так ймовірно це підозрює або знає про це й без "внеску" The Washington Post.