Цьогоріч саміт "Кримська платформа" відбувався, які в попередні два роки, 23 серпня. На ньому були присутні чимало високопоставлених представників різних країн, зокрема прем'єр-міністрка Сербії Анна Брнабич.

Дивіться також Афінська декларація та ніж у спину від Сербії: як Україна відвойовує в Росії вплив на Балканах

Водночас міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачич 25 серпня в ефірі державного телеканалу Pink TV поспішив запевнити, що його країна не підписувала жодну декларацію.

Сербія і "Кримська платформа"

Що важливо, заявив Дачич про "маніпуляції" стосовно участі Сербії в "Кримській платформі" після зустрічі із послом Росії Олександром Боцан-Харченком. З ним він обговорював, з-поміж іншого, декларацію, яку ухвалили не так давно різні держави в Афінах.

До правок з боку Белграда цей документ передбачав, зокрема, санкції проти Кремля. Однак, вочевидь, аби сподобатись Росії, у Сербії запропонували не застосувати обмеження.

Сербія не приєдналася ні до Кримської платформи, ні до відповідної декларації. Прем'єрка брала участь у роботі цього органу. Однак ми не підтримали її, а також не прийняли текст "Кримської платформи", саме тому, що вона виходить за допустимі для нас рамки,
– констатував Дачич.

Водночас міністр закордонних справ заявив, що Сербія засуджує порушення територіальної цілісності України та продовжуватиме допомагати їй в гуманітарних питаннях, як це було від самого початку широкомасштабної війни.

Контекст: більше про саміт

  • Цьогоріч на саміті "Кримська платформа" було 67 учасників, про що інформував глава МЗС України Дмитро Кулеба. Він, до речі, був модератором цього заходу.
  • Декларація, про яку згадував Дачич, була ухвалена ще на першій зустрічі в цьому форматі у 2021 році декількома десятками учасників.
  • Вона передбачає підтримку територіальної цілісності нашої держави, засудження дій Росії та спрямування дипломатичних зусиль задля того, аби повернути півострів до складу України.