Каталонський бунт – це, в першу чергу, виклик ЄС, пише для Le Monde Сильвія Кауфман.
Читайте також: Іспанія збирає екстрене засідання через Каталонію
"Євросоюз, заснований на конституційній автономії держав-членів, не знає, як чинити в подібного роду ситуаціях, його міжнародні угоди про це мовчать", – коментує референдум у Каталонії про незалежність від Іспанії професор Європейського університету-інституту, що у Флоренції, Бригид Лаффан.
Каталонська криза – це ще й перевернутий Brexit,
– йдеться далі.
Автор статті сукупно називає це "каталекзитом" – бажанням регіону вийти, але для того, щоб залишитися.
"Вийти за рамки іспанської держави, але залишитися в Євросоюзі", – пояснює свої твердження журналістка.
Саме такою і є перша ознака того, що каталонська криза має європейський характер: Пучдемон разом зі своїми поплічниками бачать своє спасіння лише в Євросоюзі, вважаючи, що лише ЄС забепечить незалежній Каталонії справжню легітимність та гарантію процвітання, зазначається у статті.
Читайте також: Ситуація із незалежністю Каталонії нагадує трагедію затонулого "Титаніка", – швейцарське видання
По-друге, бунт в автономному регіоні Іспанії зумовлений також історичними та інституційними обставинами: йдеться про економічну кризу у 2010-х, яка розгромила середній клас та викрила корупційні схеми каталонських чиновників, нагадує Кауфман.
На думку П'єра Сенгаравела, історика з Університету Париж I Пантеон-Сорбонна, спроби проголосити незалежність Каталонії можуть ілюструвати настаня "нової, постнаціональної ери в ЄС".
Нагадаємо, 1 жовтня у Каталонії відбувався референдум про від'єднання від Іспанії. Мадрид оголосив голосування незаконним і намагався його зупинити за допомогою поліції. Зазначимо, що Єврокомісія також визнала референдум у Каталонії незаконним.
Згодом, у Мадриді та Барселоні відбулись масові акції на підтримку єдності Іспанії. Незважаючи на це, 10 жовтня депутати каталонського парламенту все ж підписали "Декларацію про незалежність".