В понеділок дерев'яний обвалився одразу на 8% - до понад 60 рублів за долар США. Рубль офіційно став найслабшою валютою світу, обігнавши за темпами девальвації гривню.

“Чорний вівторок” для рубля

Російська нацвалюта продовжувала оновлювати історичні мінімуми. Вже у вівторок долар на російській біржі стрибнув до понад 80 рублів, а євро - перевалив за сотню. Російські банки почали запасатись п'ятизначними табло. Востаннє такі валютні коливання в Росії були ще під час дефолту 1998 року, коли Москва не змогла виконувати зобов'язання за облігаціями.

Росіяни скаржаться на непідйомні ціни

Девальвація рубля одразу відобразилась на цінах. Для прикладу, в анексованому Криму в ніч на середу ціни зросли на кілька сотень рублів. У будівельних супермаркетах окремі групи товарів подорожчали майже удесятеро. В Росії пересічні громадяни скаржаться на непідйомні ціни.

Люди вирішили скуповувати все - лиш би не зберігати рубль, який стрімко знецінюється. Небувалий ажіотаж спостерігався в російських магазинах техніки - незважаючи на те, що цінники на товарах змінювали по кілька разів на день.

Деякі іноземні компанії припинили постачання товарів в Росію

"Вільне падіння рубля" спонукало деякі іноземні фірми взяти паузу на російському ринку. Через нестачу імпортних товарів Росія ризикує знову повернутися до стилістичної одноманітності радянських часів. Так, компанія Apple призупинила інтернет-продажі. Автоімпортери, не знаючи за яким курсом індексувати ціни, призупинили продаж авто. Серед них - BMW Land Rover Jaguar Nissan.

Пізніше постачання товарів припинили меблева компанія IKEA і найбільші продавці одягу та взуття - такі як Zara i Bershka. Зупинила поставки і BNS Group, що керує в Росії мережами Calvin Klein та Armani Jeans. Інші ж - значно скорочують об’єми.

Читайте також: Курсовий тролінг. Як коментували падіння рубля користувачі соцмереж

Окремі магазини Російської Федерації вже відмовилися від розрахунків у рублях і почали продавати товари за умовні одиниці.

Згортати рублеві операції вже почали і закордонні фінустанови - аби захистити себе від подальших коливань валюти. Навіть Президент Білорусі Олександр Лукашенко вимагає від уряду РФ вести розрахунки з Росією у доларах або євро.

Падіння рубля пояснюють падінням цін на нафту і санкціями

Економічну катастрофу Росії на Заході пояснюють невірною зовнішньою політикою Кремля. Як пояснив держсекретар США Джон Керрі - до падіння рубля значною мірою доклалися низькі ціни на нафту і санкції. А прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон - закликає посилювати тиск на агресора.

Путін пообіцяв покращення

У четвер критичну ситуацію на валютному ринку на своїй щорічній прес-конференції прокоментував Президент Росії Володимир Путін. За його словами, спровокували падіння рубля зовнішні фактори. Але, мовляв, все під контролем - і вже зовсім скоро покращення - неминуче.

Наша економіка вийде з сьогоднішньої ситуації. Скільки на це знадобиться часу - за найбільш несприятливих умов я думаю, 2 роки, - переконував Володимир Путін.

Така заява Путіна деяких журналістів не переконала - вони поставили низку незручних для Путіна питань. Зокрема, нагадали, що проблеми з рублем почались вже давно - відтак, справа не лише в цінах на нафту, але і в корумпованості влади.

Та якщо інакомислення Путін ще може пригнічувати, то впливати на фінансові ринки йому, схоже, не вдається. Під час виступу Путіна російська валюта падала прямо-пропорційно до кількості заяв президента.

Подібним чином російський ринок відреагував і на звернення Путіна до Федеральних зборів 4 грудня. Як написав у своєму facebook російський опозиціонер Борис Нємцов:

Путін перебуває в астралі і так нічого і не зрозумів. - Налаштований на агресію і холодну війну.